Do Hearthstone se pomalu, ale jistě blíží nová expanze. Proč ještě posledních pár dní před jejím vydáním nepošplhat na ladderu a zajistit si nějaký solidní rank? S tím se vám rozhodl pomoci Michal „Vlčák“ Vlk, který vám pomůže k nejlepším výsledkům s jeho overload shamanem!
U shamana jsou různé druhy balíčků. Ať už v podobě kontrolního, mid shamana či murloc, ale my si dnes rozebereme agresivní overload (Což znamená, že nějaké karty jsou levnější, avšak v příštím tahu nemůžete použít určitý počet krystalů), protože dle mého názoru je nejsilnější, a také preferuji rychlejší hraní. Hlavně tedy na ladderu. Než-li se mořit 15 minut s jednou hrou, tak právě se shamanem máte odehráno mnohem rychleji. Do nové expanze zbývá jen pár dní, tak proč si do té doby trochu nezahrát a nevyšplhat rychle v žebříčku ?
Ze začátku je nutné odpovědět proč tento shaman? Takže si řekněme nějaké plusy a mínusy tohoto decku.
Plusy Minusy
+rychlý a účinný list – slabší proti kartám ničící zbraně
+spirit of the frog – záporná bilance proti warriorům
+thunderhead – málo minionů v decklistu
+murloc synergie – méně možností měnit decklist
+overload syngerie – lehčí a méně náročné rozhodování
+méně náročný na hraní – nepříliš konzistentní!
+málo dustu
+levné a silné spelly
Statistické okénko
Abych uvedl nějaké statistiky, tak podle HS replay je nejhranější archetyp na ladderu mech hunter, poté cyclone mage a tempo rogue s bomb warriorem zhruba stejně.
Obecné statistiky a i mé zkušenosti říkají, že shamanův winrate je následující:
vs mech hunter: 56%
vs cyclone mage: 65%
vs tempo rogue: 55%
vs bomb warrior: 41%
Shamanův gameplan
Z toho vyplývá, že do současného dění je shaman velice dobrý. Jediné, co nechcete, je potkávat warriory. Pokud by se tak stávalo často, doporučuji přidat do decklistu více murloců – coldlight seer, nightmare.
Jak jsem již zmiňoval, samotný decklist je jednodušší na hraní. Nicméně každá chybka může mít větší následek než obvykle, protože samotný list nemá tolik možností jako ostatní, takže i zde jsou důležité věci, na které je potřeba se zaměřit. Právě tím je potřeba se snažit zvýšit naši šanci na výhru v zápase.
První je predikce. Často se člověk dostává do situace, kdy je potřeba zvážit, zda-li má ničit soupeřovy nestvůry nebo jít all-in a zaměřit se vším možným na soupeřova hrdinu. Každou situaci je třeba řešit jinak, avšak v tomto případě si doporučuji říct, co by vás mohlo pořážet, a jaká je šance, že soupeř danou kartu má. Počet držených karet od začátku, styl zahrání předchozích tahů, pravděpodobnost soupeřova a pravděpodobnost naše – tyto všechny aspekty musíme brát v úvahu, abychom určili konečné rozhodnutí. Taktéž doporučuji si dát v tomto momentě na čas, použít všechen možný čas v tahu a zachovat klidnou hlavu.
Za druhou důležitou součást považuji mulligan – počáteční držené karty.
Tato složka není u shamana tak složitá. Právě pro menší konzistenci listu hledáme vždy co nejvíce minionů.
Vždycky držíme karty – underbelly angler, murloc tidecaller, sludge slurper, spirit of the frog, thunderhead a zbraň likkim, jelikož dokáže za málo krystalů vytvořit veliké poškození.
Tipy na konec
Za zmínku stojí, že v určitých zápasech je potřeba tento mulligan změnit, například proti warriorovi a Shyrvallah paladinovi bych osobně nechal doomhammer, ale vždy jen společně s coinou.
Proti mech hunterovi vždy nechávám earth shock.
Proti magovi bych navíc držel unbound elementala.
Osobně si myslím, že tento decklist bude dobrý i po další expanzi. Takže případným natrénováním tohoto listu určitě nic neztratíte!
Pokud byste měli nějaké dotazy ohledně tohoto listu nebo jiného, neváhejte mě kontaktovat na mé fanpage a já rád poradím. Hodně štěstí a výher při hraní!
Leave a Reply