Velký rozhovor s Mirkem Nečasem, mentálním koučem CZC.eSuby

Mirek Nečas se přes třicet let různými způsoby věnuje vrcholovému sportu. Už šest let se naplno věnuje mentálnímu koučinku na plný úvazek a nějakou dobu už funguje i ve světě esportu, kde už přes dva roky pomáhá týmu CZC.eSuba a od nedávna také SINNERS. V rozhovoru nám Mirek Nečas prozradil, odkud vlastně přichází, vylíčil spojitosti mezi esportem a tradičním sportem a rozpovídal se i o tom, jaké problémy ve své profesi nejčastěji řeší. 

Mirek je vystudovaný učitel tělocviku, ale po škole se přes deset let věnoval farmacii, před šesti lety se rozhodl stát profesionálním mentálním koučem. „Ve své bývalé profesi jsem nabral spousty kontaktů, tak jsem rozhodil sítě a dostal se k velmi zajímavým spoluprácím. Díky dobrým referencím od sportovců v Red Bullu mě pak sám Red Bull oslovil, jestli by mě zajímal gaming a konkrétně spolupráce s eSubou” přibližuje své začátky. Jako mentální kouč už spolupracoval s řadou známých sportovců, například s jedním z nejlepších freediverů světa Davidem Venclem, dále pomáhal v boji o olympiádu akvabelám Alžbětě Dufkové a Vendule Mazánkové a spolupracoval i s kanoistou Martinem Fuksou, kterému pomohl překonat tehdejší světovou jedničku Sebastiana Brendela. 

 

 

Pro Mirka Nečase byla esportová scéna úplně nový svět a přesvědčila ho až možnost vidět to celé v realitě. „Musím přiznat, že jsem do toho šel s nějakými doměnkami a možná i předsudky. Ti kluci se ale musí neustále soustředit, podávat výkony pod tlakem a trénovat hodiny denně, což jsou úplně stejné věci, jako v klasickém sportu,” líčí své oťukávání s esportem Mirek. Od té doby si už jako mentální kouč vyzkoušel spolupráci s League of Legends týmem, Pokrovačem v rámci Hearthstone a v poslední době se věnuje hlavně CS:GO sekci. „Jako hlavní rozdíl mezi tradičním sportem a esportem vidím to, že ani nejlepší hráči v Česku často nemají téměř žádné tréninkové návyky a všechno je spíš pocitová věc, která je hrozně křehká. Vrcholoví sportovci už v nízkém věku mají podrobný tréninkový plán, velmi dobře znají svoje tělo a také svoje potřeby” uvádí Mirek Nečas. 

I když na sledování turnajů nebo hraní dnes nemá prostor, úplně nepolíbený hrami Mirek není. Když byl mladší, vyrůstal na hrách jako Prehistorik nebo Duke Nukem a později si vyzkoušel i hry, jako třeba Tekken, Rally nebo FIFA. „Do každé spolupráce vždy vstupuji s tím, že o esportu nevím v podstatě nic a hodně úzce spolupracuju hlavně s trenéry, ať už to byl dříve Tomáš (Nightshare pozn. redakce) nebo teď benq1,” přibližuje svou práci v eSubě.

 

 

Velkou důležitost přisuzuje Mirek v případě mladších hráčů také správné komunikaci s rodiči. „V každé týmové hře je strašně důležitá komunikace a soudržnost. V zájmu toho, aby nedocházelo k nečekaným zádrhelům, by si proto každý hráč měl vykomunikovat nějaká pravidla s rodiči a správně si nastavit ty hranice. Každý hráč, který to myslí s esportem vážně, potřebuje mít vlastní prostor a klid na práci,” vysvětluje. 

Zajímavým tématem je také růstové nastavení mysli. Ve zkratce jde o správné nastavení hlavy, kdy je člověk otevřen skutečnosti, že jde všechno dělat lépe. „Neplatí to ale ve všem, protože si třeba mohu myslet, že jsem ve sportu strašně otevřený, ale doma pak třeba nepřijmu nějakou kritiku, že bych něco mohl dělat líp. Jde o takovou univerzální věc, neměli bychom nic rychle hodnotit, ale popřemýšlet nad všemi aspekty a připustit si, že to může být jinak, než jak to sami vnímáme,” líčí mentální kouč „Jde třeba i o úspěch ostatních, kdy to třeba někomu nepřeju, ale měl bych se k tomu stavět více laskavě. Třeba si řeknu, že je super, že SINNERS vyhrávají, že jsou fakt dobří a my, jako eSuba, se na ně dokážeme dotáhnout”.

Jak ale konkrétně vypadá jeho spolupráce se samotnými hráči? „Vždy pracuji v rámci dvou rovin. Nejdříve v nějaké individuální, kdy řešíme nějaký rozvojový plán a konkrétní potenciál na zlepšení. Snažím se ty lidi nehladit, ale spíš jim ukazovat, kde jsou ty prostory ke zlepšení. V esportu je to jednodušší, takže často zlepšujeme kvalitu spánku, řešíme funkční výživu nebo se věnujeme práci s tělem pro udržení koncentrace, až pak přichází nějaká ta emoční stránka,”. Druhou rovinou je pak práce s týmem, kdy „se pracuje s týmovou dynamikou. Ti kluci se totiž tolik nevidí fyzicky a často tam pak vznikají nějaké domněnky nebo nepřesnosti, které vyplynou na povrch v těch vypjatých situacích a mým úkolem je, aby v těch stresových momentech tým dál šlapal”

 

 

V souvislosti s tématem mentálních koučů se často zmiňuje motivace, ale to rozhodně hlavním tématem není: „Pokud ten hráč sám nemá nějakou vnitřní motivaci, strašně těžko se s ním pak pracuje. Já se hráčům snažím pomoci ty vnitřní motivace objevit a pokud tam nejsou, tak to podle mě ten hráč stejně moc dlouho nevydrží,”

Mirek Nečas se také oficiálně zapojil do projektu Esport univerzita, ale trochu odlišným způsobem: „Poměrně intenzivně komunikujeme s Tomášem, se kterým spolupracuji už přes dva roky, takže on v menší míře prvky mentálního koučinku u esport univerzity uplatňuje. Já se s žáky do styku zatím nedostal,”. Na čem by podle uznávaného mentálního kouče obecně zapracovat herní komunita? „První, co mě napadne, je ochota se dohodnout. To mě trápí jak v českém sportu, tak i v gamingu. Ta roztříštěnost podle mě brání scéně, aby se vyrovnala západu” doufá Mirek Nečas. 


K tématu růstového nastavení mysli doporučuje mentální kouč CZC.eSuby ještě video od Carl Dweckové na TED Talks. Mirka na začátku roku vyzpovídal i BPark a pokud se chcete dozvědět více o biohackingu, rozhodně doporučujeme přiložené video zhlédnout. 

 

150 150 admin

Leave a Reply