Ve víru statistiky: Krizový rok 2013?

Loni přibylo do naší scény poměrně značné množství nových lidí, takže by možná bylo vhodné trochu osvětlit tuto šaškarádu. Již od roku 2011 se snažím dávat dohromady veškeré informace o tom, kolik si mohli hráči vydělat v tuzemských turnajích. Jedná se o poměrně unikátní projekt, který prakticky nemá na tuzemské scéně obdoby. Již statistiky pro rok 2011 odhalily, že si ti nejlepší mohou přijít na docela slušný peníz. Tehdy to bylo něco přes 255 000 korun. O rok později to bylo dokonce o 105 tisíc více. Letos vám tak přináším již třetí roční statistiky tuzemské StarCraftí scény.


Chtete vědět víc?

Ve víru statistiky, aneb kolik peněz se točilo v domácích turnajích
Ve víru statistiky – O kolik se hrálo v roce 2012?
Ve víru statistiky: King of the Beach

Seznam turnajů na eSupedii


Na úvod tohoto roku to ale zrovna 2x dobře nevypadalo. Pro rok 2013 rozhodně příliš optimistických předpovědí nebylo a podle některých to měl být zlomový ročník, který ukáže sílu tuzemské StarCraft 2 scény. Již koncem roku 2012 byl totiž znatelný pokles aktivity na poli nejhranější RTS hry světa. Tak trochu se i schylovalo k velké blamáži, protože právě v roce 2012 měl StarCraft 2 doslova rekordní dotaci, která dosáhla 360 402 korun, třetinu z toho byla hotovost. Podobná částka se letos nedala čekat vůbec, o nějakém zlepšení nemluvě.

Jako již tradičně, i tentokrát si dáme jedno faktické kolečko připomínek a poznámek. Velkou část finální částky opět tvoří hodnotné výhry, jako hardware a podobně. U nich je nutné brát finální částky s mírnou rezervou. Rovněž zde neřešíme to, jestli ony výhry byly skutečně doručeny hráčům nebo zda-li je skutečně hráči prodávali. Započítány jsou pouze turnaje, ve kterých se hrálo o nějakou oznámenou cenu a které byly teoreticky přístupny všem hráčům (tzn. klanové turnaje ne).

V případě turnajové série, ve které jsou z pravidla kvalifikační a finálový turnaj, se bere celá série jako jeden turnaj. Jedinou vyjímku tvoří NSL 5, kde byli kvalifikační turnaje přeci jen poněkud vyšší kvality a jsou tak brány jako samostatné turnaje. Do celkového součtu je zařazena i ASUS Arena. Jedná se o český turnaj, kterého se mohl zúčastnit jakýkoliv tuzemský hráč. Fakt, že většinu cen si odnesli zahraniční účastníci není podstatný.

Takže jak to tedy dopadlo? Vzhledem k tomu, že většina z vás si stejně nejprve prohlédla obrázky, tak asi nemá to nějak dramatizovat, takže celková částka pro rok 2013 je 318 780 korun. Oproti minulému roku se jedná o pokles o 41 632 korun (procentuálně o 11,6 %). Z toho je 224 400 korun (15 200, 6,3 %) tvořeno hodnotnými výhrami a zbylých 94 380 korun (26 422, 21,9 %) finančními výhrami.

e1389211674312763

Na nějaké podrobnější zhodnocení jednotlivých turnajů se můžete těšit v jiných článcích. V souhrnu ale bylo důvodů, proč celková částka poklesla, několik. Předně to byl úbytek některých známých turnajů. Organizována již nebyla Česká StarCraft Liga, PSPL, LanCraft byl v tomto roce jen jeden a úbytek zaznamenaly i pravidelné turnaje. Sbohem nám daly rovněž Mezihernové turnaje a zcela vymizely kvalifikační turnaje na zahraniční akce (ESWC, SEE), které by pořádaly tuzemské portály. Dalším důvodem je neaktivita během prvních měsíců roku, ale o tom bude řeč později.

Velká změna je v počtu turnajů. Zde je vidět poměrně výrazný propad, protože zatímco v roce 2012 bylo hodnocených turnajů 71, loni jich bylo pouze 38. Důvodem je značný úbytek pravidelných turnajů. Prakticky jedinou sérii turnajů v roce 2013, byl King of The Hill, konaný v samém závěru roku.

e1389209983336126

Prvenství v počtu konaných turnajů si stále drží portál PLAYzone.cz. Konalo se zde 14 hodnocených turnajů, o 8 méně než v roce předchozím. Druhé místo zde možná pro některé překvapivě zabral portál Hitpoint.cz, který i s kvalifikačními turnaji NSL 5 pořádal turnajů 7. Bronz brala dvojice organizátorů z prostředí Facebookové CZ-SK fanstránky, kteří o sobě dali vědět čtyřikrát. Portálem, který se naopak ve StarCraftu loni příliš neangažoval, byl Grunex. Ten uspořádal pouze několik fast cupů a hodnocené turnaje zde byly pouze dva v závěru roku.

Z hlediska celkové částky, kterou se jednotlivé portály mohly chlubit, se situace od roku 2012 nezměnila. První místo hájí PLAYzone korunna kterém se rozdalo 109 700 korunV těsném závěsu byl Hipoint. Ten měl celkovou dotaci menší o pouhých 2 700 korun. Daleko na třetím místě zůstalo ESL, které se do podvědomí zapsalo dvěma offline akcemi. Čtvrtým pak byl Prague Mindsports Festival (PMF). Zde se konal vůbec poslední offline turnaj roku, ve kterém se hrálo o 1 000 dolarů. Páté místo brala největší tuzemská Lanpárty LanCraft.

e1389210004929190

Již bylo zmíněno, že úvodní měsíce roku se příliš nevyvedly. Následné statistiky odtajní proč. V úvodních pěti měsících se hrálo pouze o 26 300 korun, z čehož 10 tisíc tvořil Rozlučkový WoT turnaj. O tom, že se jedná o skutečně chabý výsledek jasně vypovídá srovnání s předešlými roky. Zcela zjevně to navíc ukazuje na fakt, že příchod Heart of the Swarm byl skutečným zázrakem, který pravděpodobně tuzemskou scénu zachránil. Mimochodem co se procent týče, tak zatímco v roce 2011 představovalo prvních 5 měsíců 32 % procent z celkové roční částky (28 % v roce 2012), loni to bylo pouhých 8,2 %.

Scénu naštěstí nakoplo léto. Je to docela paradox, protože právě měsíce druhé půlky léta patřily vždy mezi nejslabší. Tentokrát to ovšem byl právě přelom poloviny roku, který nastartoval motor scény na vysoký a až překvapivý výkon. Ze srovnání s předchozími roky je totiž patrné, že dotace do turnajů v srpnu až listopadu neměla v meziročním srovnání obdoby. Loňský říjen byl navíc tím nejvíce dotovaným měsícem v historii StarCraftu u nás, když se v cenách rozdalo přes 74 000 korun. Dobře na tom byl i listopad, kterému jen těsně unikla třetí příčka.

e1389210039493973

Je ovšem třeba zmínit i to, proč tomu tak bylo. Právě v říjnu a listopadu se konaly dva nejdotovanější SC2 turnaje v historii domácí scény. Byly to MČR 2013 (64 000 Kč) a ASUS Arena (62 500 Kč). Je tedy zřejmé, proč byla ona částka za tyto dva měsíce tak vysoká. Tato skutečnost rovněž symbolizuje velkou změnu, která v minulém roce nastala. Mimochodem tématem MČR vs. ASUS Arena se budu zaobírat v některým z příštích článků, kde si vyjasníme některé detaily.

Zatímco celková částka za rok 2013 bylo oproti roku předešlému menší “pouze” o něco přes 40 tisíc, tedy o 11 %, počet turnajů klesl téměř o polovinu. Výsledek je tedy jasný. Turnajů ubylo, ale výrazně se zvýšila průměrná částka, o kterou se v jednotlivých turnajích hrálo. Jestli to byl pouze jednorázový vliv, zapříčiněný úpadem scény z počátku roku a následným příchodem HotS nebo se jedná o jakési zkvalitnění scény je otázkou, na kterou odpoví až rok 2014.

Tím se postupně dostáváme k poslednímu grafu. Ten ukazuje počet turnajů během jednotlivých měsíců. I zde je jasně patrný slabý začátek roku. Postupem času se počet turnajů zvýšil, což je vidět především na podzim. Pokles kvantity turnajů je zřetelný ve srovnání s ostatními roky. Například oproti roku 2011 bylo loni více turnajů pouze v červenci. Pokud bychom dali grafy za všechny tři roky dohromady, viděli bychom značný pokles turnajů, který začal během srpna 2012 a pokračoval až do května 2013. Například za dobu devíti měsíců od 1.8. 2012 do 4.5. 2013, bylo odehráno na domácí scéně pouze 20 hodnocených turnajů.

e1389210211690246

Rok 2013 tak sice nebyl lepší, než rok 2012, musím ale přiznat, že výše zmíněné výsledky překvapily. A to myšleno z pozitivního hlediska bez jakékoli ironie. Počátek roku totiž byl vskutku zničující a ani další měsíce příliš nenaznačovaly, že by se mohl StarCraft u nás dostat přes 300 000. Vše nakonec zachránil podzim. Nejenže zde byly dva rekordní turnaje, ale objevilo se i několik dalších soutěží, které asi čekal málokdo. Předně to byly The Nest Alienware Cup, Prague Mindsports Invitational nebo série King of the Hill.

StarCraft se u nás dokázal zvednout a ve druhé půlce roku lámal jeden rekord za druhým. Největší prizepool v jednom turnaji, nejhodnotnější cena, nejvyšší prizepool v jednom měsíci i nejvyšší prizepool za půl roku. Od července do prosince se totiž rozdalo na cenách i v hotovosti 257 780 korun. Dosud byl nejlepším půlrokem 2. pololetí v roce 2012, kdy se částka zastavila na 196 350. A to už je docela rozdíl.

Jaký je tedy finální verdikt? Rok 2013 byl nakonec lepším, než se obecně čekalo. StarCraft scéna u nás povstala doslova z popela své dřívější slávy a dokázala se probojovat zpět na vrchol. Nejdotovanější hrou roku u nás sice StarCraft již nebyl, rozhodně ale stále drží prvenství v tom, kolik si mohou hráči vydělat. Před SC2 se totiž dostali pouze CS:GO a LoL a to ještě LoLko jen těsně. Důvodů proč League of Legends, nejhranější hra u nás, nemá zdaleka největší prizepool (bez vykrucování řeknu, že nejvíce se hrálo loni v CS:GO) je několik. V zásadě se to ale dá shrnout jako “no Jump, no fun”.  

Faktem tak zůstává, že když sumu u těchto týmových her vydělíme pěti, je výsledek jasný. Ve StarCraftu si na CZ/SK scéně stále vyděláte nejvíce.

150 150 admin

Leave a Reply