Ve víru statistiky: King of the Beach

Když jsem na začátku roku vydával článek o tom, kolik peněž se rozdalo ve StarCraftu u nás v minulém roce, byly mé pocity rozporuplné. Na jednu stranu byl velký důvod k radosti. Ve hře totiž bylo přes 360 000 korun, což byla částka, která u nás neměla konkurenci. Žádná jiná hra neměla tolik, jako SC2 a to ještě zcela opomíjím fakt, že SC2 je narozdíl od LoL nebo CSka 1v1 hra, takže se výhry nemusí dělit mezi hráče.

Byl ale i druhý pohled, který nebyl tak jásavý, a to pohled do budoucnosti. Počátkem roku 2013 totiž byla StarCraft 2 scéna u nás prakticky umrtvená. Až na vyjímky se zde nedělo vůbec nic, žádné turnaje, žádná aktivita. Všichni se již modlili k jediné věci, která by mohla StarCraft vzkřísit. Ano, řeč je o datadisku Heart of the Swarm.

A modlitby byly vyslyšeny, díky bohu. Po příchodu datadisku se nejen podstatně zvýšil zájem o telenovelu s názvem “Jim a Sára: Láska při zániku civilizace”, ale i o StarCraft vůbec. Objevili se noví hráči, staří se vrátili zpět a turnaje začali přicházet. A shodou okolností začaly všechny turnaje končit během letního období.

Do mého hledáčku se dostalo 5 velkých offline eventů. Konkrétně se jednalo o NSL 5, Avermedia Ligu, Advik, LanCraft a TNAC. Nebylo to samozřejmě vše. Konala se například i velká online Logitech Liga. Ta nebyla offline (offline > online Reitore), takže se do souhrnu nehodí, pro úplnost je ale dobré si ji alespoň připomenout. Zajímavostí rovněž je, že každá akce byla zcela jiná, každá měla úplně jiný průběh i prostředí, ve kterém se odehrávala. Byla tu akce v kinosále, na festivalu, na stavbě, na největší BYOC akci u nás a ve vile. No neberte to.

U vzpomínek ještě zůstaneme, protože je dobré si každou soutěž připomenout. Pátá sezóna Národní StarCraft Ligy a s ní spojené ASUS Finals, zůstane na vždy ve vzpomínkách zergských fanoušků a především nejlepšího Zerga u nás Česká republika Ondřeje “DeViL” Baluška. Tomu se totiž poprvé v jeho kariéře podařilo dojít až na vrchol, vyplenit Brno a porazit Slovensko Mateje “Ladabaz” Zabadala 3:2. Třetí místo tehdy bral Česká republika Josef „meny“ Otta. Páté ASUS Finals se konalo 22. června, symbolicky na začátku léta.

Avermedia Liga, jinak označována jako QD terror, se konala dva týdny poté. Osmička nejlepších se zde, v garáži plné nesterilizovaných trubek, OSB desek a čtyř tun prachu, které hráči po zaplacení 550 korun vynesli ze stavby ve svých PC, utkala v nelítostné řeži o to, kdo bude muset vydržet zlínské peklo až do konce. V tomto ohledu pochybnou zlatou příčku, získal Česká republika Tomáš “Harpner” Bruštík, který navíc sám na vlastní kůži pocítil kvalitu konstrukce lešení. Druhý skončil trochu překvapivě Česká republika Radek “Freizy” Šiška a třetí místo bral DeViL.

e1378420878645145

Advik 2013 byl turnaj s nějvětším finančním prizepoolem. I přes všechny nesnáze se nakonec jednalo o docela vydařenou akci, která okořenila letní program české gamingové scény a alespoň částečně napravila reputaci CZ-SK sekce ESL. Finále nabídlo velké překvapení, když se z výhry opět neradoval Ladabaz, který ve finále podlehl Harpnerovi. Třetí místo zabral opět DeViL.

Předposlední akce byla ze všech největší, alespoň co se počtu účastníků týče. BenQ LanCraft Summer 2013 byl jediným LanCraftem v tomto roce. Sjelo se na něj přes 80 StarCraft 2 hráčů, kteří mohli bojovat v hlavním turnaji. Ten nakonec přinesl hned několik překvapení. DeViL v LB vyhořel, naopak jako fénix z popela povstal Veselý Vojta Česká republika h34D_hUnT3R, který na závěr své kariéry dokázal všem chrstnout do obličeje svůj skill a poprvé ve svém životě vyhrát LanCraft. h34D_hUnT3Rovo řádění nerozdýchal druhý Harpner ani třetí Ladabaz.

 

e1378421490556197

Letní skóre: Šmoulové vs. Gargamel – 5:0

A nakonec tu máme akci velmi čerstvou. TNAC uzavřelo letní zápolení symbolicky. To, co začalo v kinosále se třemi stovkami diváků, skončilo pohodovým dýchánkem v Jumpově vile na severu republiky, kde se 20 vyvolených producírovalo 3 dny před kamerami. Sílu zergského roje potvrdil DeViL, který nakonec zdolal všechny své soupeře, včetně Harpnera. Třetí skončil Ladabaz.

Takže jak to s těmi pěnezi vlastně bylo? Co se týče velikosti výher vede NSL 5, kde ceny dosahovaly hodnoty 30 000 Kč. Každá ze zbylých soutěží měla hodnotu cen cca 16 000 Kč, nicméně zde je třeba si uvědomit, že zatímco v Avermedia Lize to byly čistě HW výhry, LanCraft a TNAC měli finanční dotaci 10 000 korun + HW a Advik měl čistě finanční dotaci, o velikosti 16 000 korun. Celkem se tedy hrálo o 36 000 v cash výhrách a o cca 64 000 v HW výhrách.

A vítězem je?

 

e1378421447098259

 

Z tabulky je jasně patrno, odkud vítr vane. Nejvíce si mohl teoreticky vydělat Česká republika DeViL. Především díky výhře na NSL 5 výhrál ceny v celkové hodnotě 29 tisíc. Druhý nejlépe vydělávající byl Česká republika Harpner s 26 tisíci a třetím byl Slovensko Ladabaz, který utržil celkem 22 tisíc.

Co se týče finančních odměn, byl na tom nejlépe Harpner, který si za srpen vydělal 14 000 korun. Druhý byl Ladabaz s 9 000 korun a jen o tisícovku za ním byl DeViL. Čtvrtý byl Česká republika h34D_hUnT3R, který díky své výhře na LanCraftu odchází do důchodu s pěti tisíci.

 

e1378422214909501

 

Jak vidno, na první tři místa dosáhlo během léta jen 6 hráčů, 3 z nich pouze jednou. Všechny turnaje tak byli především ve znamení trojice Harpner, DeViL a Ladabaz. Zvláštností je, že ani jeden hráč nedokázal dosáhnout na TOP 3 ve všech turnajích. Harpner byl na NSL 5 čtvrtý, kde bral jako výhru myš ASUS G900, Ladabaz se na Avermedia Ligu nakonec nemohl kvalifikovat a DeViL skončil na LanCraftu na 5. až 6. místě.

Oficiálním smolíčkem pacholíčkem tohoto léta je Slovensko Ladabaz, který sice byl v TOP 3 na čtyřech z pěti eventů, ani jednou ale nedokázal zvítězit. Dvakrát byl druhý, dvakrát třetí. Statistcky nejlépe si vedl Harpner, který z pěti eventů byl 2x první, 2x druhý a jednou čtvrtý. DeViL pak byl 2x první a 2x třetí.

Harpner byl rovněž jediným, který sbíral ceny v každém turnaji. Proto je jeho křivka zisku mnohem plynujelší, než u ostatních, kteří něco nezískali alespoň jednou. Z grafu, založeném na kumulativním součtu, je jasně patrné, že se Harpner každou soutěží zvětšoval své “bohatství”.

 

e1378420716229369

 

Nyní přichází ta otázka, na kterou všichni hledají odpověď od doby, co za námi přišel strýček David Kimů a vrazil nám do pracek balanced StarCraft 2 (fatal error: word „balanced“ was not approved. Reason: Česká republika HelteR). Kdo byl v létě ten nejlepší? Úplně jednoznačná odpověď to nebude, ale i když vydělal nejvíce Česká republika DeViL, je třeba brát do úvahy i další aspekty. Česká republika Harpner získal mnohem víc cash výher, které jsou více ceněné a má i lepší bilanci umístění, než DeViL. Zatímco DeViL má 2x první a 2x třetí, Harpner má 2x první a 2x druhé. Jediné, co by tedy hrálo ve prospěch DeViLa je, že vydělal o 3 000 teoretické tisíce z HW výher víc

Takže dle mého názoru byl nejlepším hráčem léta Česká republika Harpner, čímž získává titul King of the Beach (a to i Horror říkal, že to je David Haselhoff). Gratuluji Tome, zasloužil sis to.

e1378419505272222

 

Neboj Ondro, budeš mít šanci to zvrátit na MČR.

 

e1378419530952772

150 150 admin

Leave a Reply