Evropská část WCS byla nejdéle trvající částí celé světové série. Celkem se konalo 14 národních kvalifikací a jedna celoevropská. Všech kvalifikačních i finálových turnajů se zúčastnily tisíce hráčů a na streamu vše sledovaly statisíce, ne-li milióny diváků. Připočteme-li k tomu 129 000 dolarů, které se v národních kvalifikacích rozdali, dala by se jen tato část WCS považovat za vyjímečnou.
To by ale nebyl Blizzard, aby to vše nedovedl k dokonalosti. Kontinentální finále se konalo ve stockholmské hale Ericsson Globe, jedné z ikonických staveb v hlavním městě Švédska. Důvěru v pořádání této finální akce, dost možná jedné z posledních ve Wings of Liberty (co si budem nalhávat, HoTS se blíží), dostali parta organizátorů kolem DreamHacku. Ti za sebou nemají pouze zkušenosti z Jonkopingu, ale i z dalších akcí, jako Stockholm Invitational, DreamHack Valencia a podobně. Bez přehánění se dá říci, že DreamHack má nejlepší organizační a produkční skupinu v Evropě, alespoň co se progamingu týče.
Že to bude velké bylo jasné již z fotografií a videí, které se krátce před startem turnaje objevili na internetu. Ericsson Globe má normálně kapacitu kolem 15 000 diváků, pro potřeby WCS ale musela být kapacita zmenšena na polovinu. I tak se ale jedná o velmi slušný počet diváků a hlediště bylo během závěrečných zápasů z velké části skutečně zaplněno.
O stream se postarali aktuálně nejlepší světoví komentátoři. Casterské duo Tastossis doplnil
Apollo s
Kaelarisem, které moderátor
Paul „ReDeYe“ Chaloner překřtil na Apolaris (not sure, ale asi se to nechytne Paule). Kromě toho byly k dispozici i další streamy v různých jazycích. Kromě domácího švédského streamu si na své přišli i diváci z Německa, Francie, Itálie, Ruska a Španělska. Společně se dvěma hlavními streamy se tak podařilo odvysílat téměř všechny zápasy, což je konec konců také docela unikát.

James „Kaelaris“ Carrol a Shaun „Apollo“ Clark
Celá sobotní show začala od 12:45 a prvním duelem na streamu a na stage, byl souboj Grubbyho a
Slivka. Mimochodem když jsme tak narazili na stage i zde je třeba složit poklonu organizátorům. Celé prostory vypadaly naprosto skvěle a s ničím si nezavdali s finálovou stage, viděnou například v GSL. Ke skvělé atmosféře přispěli i jistě i fakt, že se finálový turnaj konal ve Švédsku. Tamní fanoušci to dokáží skutečně rozjet a není divu, že je to stále DreamHack, který je i přes ohromné množství jiných SC2 turnajů považovaný za jeden z nejprestižnějších turnajů na světě.
První kolo Winners Bracket příliš mnoho překvapivých výsledků nepřineslo. Snad jen kromě výhry StarEagla nad
TitaNem a
SortOfa nad
Nerchiem. Byly to ale pouze první vlaštovky překvapivých a pro mnohé i šokujících výsledků, které evropský šampionát přinesl. Ve druhém kole horního pavouka to přišlo.
Bly si nejprve poradil s
MaNou a poslal i druhého polského hráče do Losers Bracket. Všemi podceňovaný
BabyKnight pak porazil
White-Ru a naprostý šok pro domácí fanoušky přinesl
ThorZaIN, který nečekaně prohrál s
LoWeLym.
Pravé zděšení domácích i polských fandů muselo přijít v zápětí. Ukázalo se totiž, že již ve druhém kole LB se potkají ThorZaIN a
Nerchio. Oba hráči byli považováni za kandidáty na titul a místo toho se jeden z nich bude muset s turnajem rozloučit v podstatě na začátku turnaje! Nakonec to padlo na domácího ThorZaINa a největší švédská naděje byla ta tam. A aby toho nebylo málo, v dalším kole si Nerchio poradil i s
Demuslimem. Ten sice mezi tu největší špičku nepatří, ale i tak je jeho brzké vyřazení jedním z velkých zklamání.

Již před začátkem turnaje to vypadalo, že staré známé hvězdy a úspěšní hráči z posledního roku mají problém. To se také ukazovalo ve Winners Bracket. ThorZaIN,
MaNa,
Nerchio,
Ret,
White-Ra,
Socke,
Naama a další hráči, kteří mají již to nejlepší za sebou, se s turnajem loučili v prvních kolech. Na jejich místo nastoupili hráči, kteří na velkých turnajích příliš nezářili.
BabyKnight,
Lucifron a
VortiX se dokázali dostat až do semifinále. Jedinou stálicí byl
Stephano a i když kolem něj padala jedna hvězda za druhou, on pokračoval bez problémů dál.
Ale ani on to neměl vůbec jednoduché. V semifinále narazil na Lucifrona, španělského Terrana, který mu dal jasně najevo, že se bude muset hodně snažit. První mapu v tomto BO3 sice vyhrál Stephano, Lucifron ale získal tu druhou a bylo vyrovnáno. Třetí mapa byla nesmírně napínavá a vyrovnaná. V jeden moment měl i Lucifron navrh a schylovalo se k velkému překvapení. Francouzský Zerg ale prokázal své kvality a mapu nakonec strhnul na svou stranu. Ve druhém semifinále úřadoval druhý španělský hráč VortiX, který si poradil s do té doby skvěle hrajícím BabyKnightem.
Velmi zajímavý je příběh dvou španělských bratrů, VortiXe a
Lucifrona. Tito dva dokázali na WCS předvést fantastický výkon a bylo to pouze tito dva, kteří zvládli potrápit Stephana. Výkonnost španělů je vskutku obdivuhodná.

Pedro „LucifroN“ Moreno Duran a Juan „VortiX“ Moreno Durán
V Losers Bracketu ale mezitím padaly hlavy. Velice rychle se s turnajem loučili například NightEnD,
Ziktomini nebo
Naama. Po druhém kole LB byly vyřazeni další dva němečtí hráči
DakrForce a
HasuObs. Německo mělo v národní kvalifikaci nejvíce slotů, celkem 4. Pochopitelně se to neobešlo bez velké kritiky. Německá komunita sice patří k největším v Evropě, výkonnostně ale značně pokulhává. Již dlouhou dobu žádný německý hráč nevyhrál nějaký velký turnaj a povětšinou končí hluboko v poli poražených. Tak tomu bylo bohužel i nyní.
Krass vypadl jako vůbec první, DakrForce a HasuObs vydrželi pouze o jedno kolo déle.
Sockemu se sice vedlo nejlépe, ani on ale nedošel do TOP 6 a skončil ve 4. kole LB. Právě Socke ale měl místo na světovém finále WCS v Číně jisté, protože Německo bylo jednou ze tří zemí, kde dostal vítěz národní kvalifikace přímý slot do Šanghaje. Zda-li to byl vhodný krok nebo ne musí posoudit každý sám. Pravdou ale je, že se němečtí hráči nijak nepředvedli.
Mezi ty úplně nejlepší se nedostali ani MaNa a
Ret. Právě Retova hra proti
Grubbymu ve 4. kole LB byla neuvěřitelně smolná. Třetí rozhodující mapa se dostala do basetrade scénáře. Ret měl podle všeho o něco lepší armádu než jeho soupeř, nicméně hráče Team Liquidu zapomněl na jedno, postavit budovy. Grubbymu se podařilo mu zničit všechny stavby, ačkoliv měl Ret uschovaných 8 dron a určité množství minerálů.

Dalším příjemným překvapením WCS, byl LoWeLy. Tento běloruský hráč týmu FXOpen, který je znám spíše z online turnajů, dokázal vyhrát celoevropskou kvalifikaci. A i na kontinentálním finále se mu hodně dařilo. Ve Winners Bracket prošel přes
JohnyREcca a
ThorZaINa do třetího kola, kde jej zastavil Stephano. V LB ale naprosto zářil. Zdolal postupně
SortOfa,
Happyho a
BabyKnighta. Cestu mu zahradil až v semifinále LB
Lucifron.
Do Šanghaje mělo postoupit z Evropy celkem 9 hráčů. 3 z nich byli vítězové vybraných národních kvalifikací, tedy Stephano,
TitaN a
Socke. Šestice zbývajích mělo být 6 nejlepších z kontinentálního finále. Nicméně to neznamenalo, že TOP 6 postoupí. Pokud by se někdo ze zmiňované trojice dostal mezi onu elitní skupinu, šanci na postup by tak dostal někdo další. Mezi TOP 6 se dostal pouze Stephano, takže do Číny měl postoupit i hráč na sedmém místě.
Rozhodovalo se mezi poraženými z 5. kola LB, Happym a
Nerchiem. Tento dodatečný souboj dopadl poměrně jasnou výhrou Nerchia 2:0 a tak nakonec i Polsko bude mít na Světovém finále svého zástupce.

Již nějakou dobu si všichni všímají, že na evropské scéně dominují zergové, zatímco především Terrani mají útlum. Podobně to vypadalo i ve Švédsku. V TOP 12 byly pouze dva (slovy dva) Terrani a po vyřazení Happyho zbyl v TOP 6 pouze Lucifron, společně s ním i 2 protossové a 3 zergové. Nakonec to ale byli protossové, kteří ostrouhali. Grubbyho vyřadil právě Lucifron, BabyKnighta si pak podal LoWeLy. Mezi nejlepší čtveřicí tak byli 3 zergové a 1 Terran.
Každým závěrečným zápasem se show stávala lepší a lepší. Pro ty úpplně poslední souboje se totiž obě komentátorské dvojice spojily a zatímco jedna komentovala samotnou hru, druhá hodnotila souboj mezi jednotlivými mapami. Po Lucifronově výhře nad
LoWeLym se ve finále LB utkali proti sobě v bratrovražedném souboji oba španělé. Vítězně z něj vyšel mladší z nich,
VortiX, který nakonec vyzval
Stephana.

Atmosféra houstla, protože na řadě byl poslední duel. Stephano vs. VortiX, Zerg vs. Zerg, Francie vs. Španělsko. Finále mělo formát BO3 s tím, že pokud by hráč z LB, v tomto případě VortiX, vyhrál, bude se hrát ještě jedna BO3 série. Stephano začal lépe a první mapa šla do kapsy jemu. VortiX ale nehodlal házet flintu do žita a nejenže vyrovnal ale dokonce i Stephana na třetí mapě porazil a jako první v turnaji jej zdolal v jedné BO3 sérii!
A aby toho nebylo málo, i druhé BO3 vypadalo velmi dobře pro španělského Zerga. Stephano jen rychlejší expanzi, VortiX pro 1base speedlingy s banelingy. Vortix byl natolik úěpešný, že nejenže prorazil přes Queeny na rampě, ale dokázal i zničit hatchery v mainu Stephana! Stephano tak přestal těžit gas, zatímco Vortix si stavěl přirozenou expanzi a rychlý Lair značil přechod na mutalisky. Pokud by VortiX došel až tam, bylo by rozhodnuto. Na účinné odražení mutalisků byl Stephano příliš pozadu.

Jenomže v tento moment se ukázala francouzova chladnokrevnost. Vědom si velkého nebezpečí přešel do rozsáhlé agrese. Ta by normálně příliš neuspěla, nicméně zatímco Stephanovo micro banelingů a speedlingů bylo špičkové, VortiX dělal chyby a připravil se tak o potencionální výhru. Poslední mapou celého šampionátu byl Daybreak. I ten byl dlouhou dobu vyrovnaný, pak se ale Stephano odpoutal a šel do velkého finiše. Ani veškerá Vortixova snaha nestačila na nového krále Evropy, kterým se po skvělém ZvZ finále stal hráč Evil Genuises a jeden z nejlepších zergů na světě, Stephano!
Stephano si svou výhru skutečně zasloužil. Během celého turnaje podával skvělé výkony a ztratil pouze 3 mapy. Kromě toho narozdíl od jiných hráčů potvrdil roli favorita, dal jasně najevo, co si myslí o takzvané „EG kletbě“ a získal 24 000 dolarů. Je to skutečný král starého kontinentu a doufejme, že se ukáže v nejlepší světle i na Světovém finále WCS v Šanghaji, které se bude konat 17. – 18. listopadu.

„What does this means for you? Money to the bank I guess, THATS IT!“
Následná after party pak naprosto podtrhovalo celou akci. Evropské WCS finále bylo rozhodně nejlepší akcí na starém kontinentě v tomto roce. Perfektní výběr místa, nejlepší hráči, skvělá atmosféra i show. Švédská produkce podala velmi dobrý výkon a profesionálně nám přinesla veškeré záběry z místa dění živě a především zdarma ve vysoké kvalitě. I když byly určité problémy se zvukem na druhém streamu, celkově se celá WCS naprosto podařila a Blizzard může být zcela spokojený, že se obrátil na DreamHack s přípravou šampionátu.
Finále na streamu sledovala v jeden moment přes 100 000 diváků a to jsou pouze ti, kteří se dívali pouze v tuto dobu. Unikátních diváků bude mnohem více, navíc se po celé Evropě konalo několik desítek barcraftů, kde vše sledovaly další tisíce fandů a další desetitisíce se vystřídali přímo v místě dění. Celkový počet diváků asi nikdo nespočítá, jisté je, že to půjde do statisíců, čímž bylo překonáno vše, co do této chvíle ve StarCraftu 2 mimo Koreu bylo.
Konečné pořadí WCS Europe |
||
---|---|---|
# | Výhra | Nick |
1. | 24 000 $ | ![]() ![]() |
2. | 9 000 $ | ![]() ![]() |
3. | 3 600 $ | ![]() ![]() |
4. | 1 800 $ | ![]() ![]() |
5. | 1 200 $ | ![]() ![]() |
6. | 1 200 $ | ![]() ![]() |
7. | 1 200 $ | ![]() ![]() |
8. | 1 200 $ | ![]() ![]() |
Postupující na Světové finále WCS
Stephano
VortiX
Lucifron
LoWeLy
Grubby
BabyKnight
Nerchio
TitaN
Socke
Zdroj fotografií: flick.com/Dreamhack
Leave a Reply