Stephano je novým králem Evropy!

Evropská část WCS byla nejdéle trvající částí celé světové série. Celkem se konalo 14 národních kvalifikací a jedna celoevropská. Všech kvalifikačních i finálových turnajů se zúčastnily tisíce hráčů a na streamu vše sledovaly statisíce, ne-li milióny diváků. Připočteme-li k tomu 129 000 dolarů, které se v národních kvalifikacích rozdali, dala by se jen tato část WCS považovat za vyjímečnou.

e1347540239077380

To by ale nebyl Blizzard, aby to vše nedovedl k dokonalosti. Kontinentální finále se konalo ve stockholmské hale Ericsson Globe, jedné z ikonických staveb v hlavním městě Švédska. Důvěru v pořádání této finální akce, dost možná jedné z posledních ve Wings of Liberty (co si budem nalhávat, HoTS se blíží), dostali parta organizátorů kolem DreamHacku. Ti za sebou nemají pouze zkušenosti z Jonkopingu, ale i z dalších akcí, jako Stockholm Invitational, DreamHack Valencia a podobně. Bez přehánění se dá říci, že DreamHack má nejlepší organizační a produkční skupinu v Evropě, alespoň co se progamingu týče.

Že to bude velké bylo jasné již z fotografií a videí, které se krátce před startem turnaje objevili na internetu. Ericsson Globe má normálně kapacitu kolem 15 000 diváků, pro potřeby WCS ale musela být kapacita zmenšena na polovinu. I tak se ale jedná o velmi slušný počet diváků a hlediště bylo během závěrečných zápasů z velké části skutečně zaplněno.

O stream se postarali aktuálně nejlepší světoví komentátoři. Casterské duo USA Tastossis doplnil Velká Británie ApolloVelká Británie Kaelarisem, které moderátor Velká Británie Paul „ReDeYe“ Chaloner překřtil na Apolaris (not sure, ale asi se to nechytne Paule). Kromě toho byly k dispozici i další streamy v různých jazycích. Kromě domácího švédského streamu si na své přišli i diváci z Německa, Francie, Itálie, Ruska a Španělska. Společně se dvěma hlavními streamy se tak podařilo odvysílat téměř všechny zápasy, což je konec konců také docela unikát.

e1347891579832249

Dan „Artosis“ Stemkoski a Nick „Tasteless“ Plott, zvaní také Tastosis

e1347891682623268
James „Kaelaris“ Carrol a Shaun „Apollo“ Clark

Celá sobotní show začala od 12:45 a prvním duelem na streamu a na stage, byl souboj Holandsko Grubbyho a Ruská federace Slivka. Mimochodem když jsme tak narazili na stage i zde je třeba složit poklonu organizátorům. Celé prostory vypadaly naprosto skvěle a s ničím si nezavdali s finálovou stage, viděnou například v GSL. Ke skvělé atmosféře přispěli i jistě i fakt, že se finálový turnaj konal ve Švédsku. Tamní fanoušci to dokáží skutečně rozjet a není divu, že je to stále DreamHack, který je i přes ohromné množství jiných SC2 turnajů považovaný za jeden z nejprestižnějších turnajů na světě.

První kolo Winners Bracket příliš mnoho překvapivých výsledků nepřineslo. Snad jen kromě výhry Itálie StarEagla nad Ruská federace TitaNem a Švédsko SortOfa nad Polsko Nerchiem. Byly to ale pouze první vlaštovky překvapivých a pro mnohé i šokujících výsledků, které evropský šampionát přinesl. Ve druhém kole horního pavouka to přišlo. Ukrajina Bly si nejprve poradil s Polsko MaNou a poslal i druhého polského hráče do Losers Bracket. Všemi podceňovaný Dánsko BabyKnight pak porazil Ukrajina White-Ru a naprostý šok pro domácí fanoušky přinesl Švédsko ThorZaIN, který nečekaně prohrál s Bělorusko LoWeLym.

Pravé zděšení domácích i polských fandů muselo přijít v zápětí. Ukázalo se totiž, že již ve druhém kole LB se potkají Švédsko ThorZaINPolsko Nerchio. Oba hráči byli považováni za kandidáty na titul a místo toho se jeden z nich bude muset s turnajem rozloučit v podstatě na začátku turnaje! Nakonec to padlo na domácího ThorZaINa a největší švédská naděje byla ta tam. A aby toho nebylo málo, v dalším kole si Nerchio poradil i s Velká Británie Demuslimem. Ten sice mezi tu největší špičku nepatří, ale i tak je jeho brzké vyřazení jedním z velkých zklamání.

e1347892323317668
Paul „ReDeYe“ Chaloner a Rachel „Seltzer“ Quirico

Již před začátkem turnaje to vypadalo, že staré známé hvězdy a úspěšní hráči z posledního roku mají problém. To se také ukazovalo ve Winners Bracket.  ŠvédskoThorZaINPolsko MaNaPolsko NerchioHolandsko RetUkrajina White-RaNěmecko SockeFinsko Naama a další hráči, kteří mají již to nejlepší za sebou, se s turnajem loučili v prvních kolech. Na jejich místo nastoupili hráči, kteří na velkých turnajích příliš nezářili. Dánsko BabyKnightŠpanělsko LucifronŠpanělsko VortiX se dokázali dostat až do semifinále. Jedinou stálicí byl Francie Stephano a i když kolem něj padala jedna hvězda za druhou, on pokračoval bez problémů dál.

Ale ani on to neměl vůbec jednoduché. V semifinále narazil na Lucifrona, španělského Terrana, který mu dal jasně najevo, že se bude muset hodně snažit. První mapu v tomto BO3 sice vyhrál Stephano, Lucifron ale získal tu druhou a bylo vyrovnáno. Třetí mapa byla nesmírně napínavá a vyrovnaná. V jeden moment měl i Lucifron navrh a schylovalo se k velkému překvapení. Francouzský Zerg ale prokázal své kvality a mapu nakonec strhnul na svou stranu. Ve druhém semifinále úřadoval druhý španělský hráč VortiX, který si poradil s do té doby skvěle hrajícím BabyKnightem.

Velmi zajímavý je příběh dvou španělských bratrů, Španělsko VortiXe a Španělsko Lucifrona. Tito dva dokázali na WCS předvést fantastický výkon a bylo to pouze tito dva, kteří zvládli potrápit Stephana. Výkonnost španělů je vskutku obdivuhodná.

e1347891656594959

Pedro „LucifroN“ Moreno Duran a Juan „VortiX“ Moreno Durán

V Losers Bracketu ale mezitím padaly hlavy. Velice rychle se s turnajem loučili například Rumunsko NightEnDVelká Británie Ziktomini nebo Finsko Naama. Po druhém kole LB byly vyřazeni další dva němečtí hráči Německo DakrForceNěmecko HasuObs. Německo mělo v národní kvalifikaci nejvíce slotů, celkem 4. Pochopitelně se to neobešlo bez velké kritiky. Německá komunita sice patří k největším v Evropě, výkonnostně ale značně pokulhává. Již dlouhou dobu žádný německý hráč nevyhrál nějaký velký turnaj a povětšinou končí hluboko v poli poražených. Tak tomu bylo bohužel i nyní. Německo Krass vypadl jako vůbec první, DakrForce a HasuObs vydrželi pouze o jedno kolo déle.

Německo Sockemu se sice vedlo nejlépe, ani on ale nedošel do TOP 6 a skončil ve 4. kole LB. Právě Socke ale měl místo na světovém finále WCS v Číně jisté, protože Německo bylo jednou ze tří zemí, kde dostal vítěz národní kvalifikace přímý slot do Šanghaje. Zda-li to byl vhodný krok nebo ne musí posoudit každý sám. Pravdou ale je, že se němečtí hráči nijak nepředvedli.

Mezi ty úplně nejlepší se nedostali ani Polsko MaNaHolandsko Ret. Právě Retova hra proti Holandsko Grubbymu ve 4. kole LB byla neuvěřitelně smolná. Třetí rozhodující mapa se dostala do basetrade scénáře. Ret měl podle všeho o něco lepší armádu než jeho soupeř, nicméně hráče Team Liquidu zapomněl na jedno, postavit budovy. Grubbymu se podařilo mu zničit všechny stavby, ačkoliv měl Ret uschovaných 8 dron a určité množství minerálů.

e1347891630609588

Dalším příjemným překvapením WCS, byl Bělorusko LoWeLy. Tento běloruský hráč týmu FXOpen, který je znám spíše z online turnajů, dokázal vyhrát celoevropskou kvalifikaci. A i na kontinentálním finále se mu hodně dařilo. Ve Winners Bracket prošel přes Velká Británie JohnyREccaŠvédsko ThorZaINa do třetího kola, kde jej zastavil Stephano. V LB ale naprosto zářil. Zdolal postupně Švédsko SortOfa, Ruská federace Happyho a Dánsko BabyKnighta. Cestu mu zahradil až v semifinále LB Španělsko Lucifron.

Do Šanghaje mělo postoupit z Evropy celkem 9 hráčů. 3 z nich byli vítězové vybraných národních kvalifikací, tedy Francie Stephano, Ruská federace TitaNNěmecko Socke. Šestice zbývajích mělo být 6 nejlepších z kontinentálního finále. Nicméně to neznamenalo, že TOP 6 postoupí. Pokud by se někdo ze zmiňované trojice dostal mezi onu elitní skupinu, šanci na postup by tak dostal někdo další. Mezi TOP 6 se dostal pouze Stephano, takže do Číny měl postoupit i hráč na sedmém místě.

Rozhodovalo se mezi poraženými z 5. kola LB, Ruská federace Happym a Polsko Nerchiem. Tento dodatečný souboj dopadl poměrně jasnou výhrou Nerchia 2:0 a tak nakonec i Polsko bude mít na Světovém finále svého zástupce.

e1347892206973806

Již nějakou dobu si všichni všímají, že na evropské scéně dominují zergové, zatímco především Terrani mají útlum. Podobně to vypadalo i ve Švédsku. V TOP 12 byly pouze dva (slovy dva) Terrani a po vyřazení Happyho zbyl v TOP 6 pouze Lucifron, společně s ním i 2 protossové a 3 zergové. Nakonec to ale byli protossové, kteří ostrouhali. Grubbyho vyřadil právě Lucifron, BabyKnighta si pak podal LoWeLy. Mezi nejlepší čtveřicí tak byli 3 zergové a 1 Terran.

Každým závěrečným zápasem se show stávala lepší a lepší. Pro ty úpplně poslední souboje se totiž obě komentátorské dvojice spojily a zatímco jedna komentovala samotnou hru, druhá hodnotila souboj mezi jednotlivými mapami. Po Španělsko Lucifronově výhře nad Bělorusko LoWeLym se ve finále LB utkali proti sobě v bratrovražedném souboji oba španělé. Vítězně z něj vyšel mladší z nich, Španělsko VortiX, který nakonec vyzval Francie Stephana.

e1347892262836235

„Not everyone know what is Belarus.. they think maybe it is some city or state in USA.. now they know it is country.“

Atmosféra houstla, protože na řadě byl poslední duel. Stephano vs. VortiX, Zerg vs. Zerg, Francie vs. Španělsko. Finále mělo formát BO3 s tím, že pokud by hráč z LB, v tomto případě VortiX, vyhrál, bude se hrát ještě jedna BO3 série. Stephano začal lépe a první mapa šla do kapsy jemu. VortiX ale nehodlal házet flintu do žita a nejenže vyrovnal ale dokonce i Stephana na třetí mapě porazil a jako první v turnaji jej zdolal v jedné BO3 sérii!

A aby toho nebylo málo, i druhé BO3 vypadalo velmi dobře pro španělského Zerga. Stephano jen rychlejší expanzi, VortiX pro 1base speedlingy s banelingy.  Vortix byl natolik úěpešný, že nejenže prorazil přes Queeny na rampě, ale dokázal i zničit hatchery v mainu Stephana! Stephano tak přestal těžit gas, zatímco Vortix si stavěl přirozenou expanzi a rychlý Lair značil přechod na mutalisky. Pokud by VortiX došel až tam, bylo by rozhodnuto. Na účinné odražení mutalisků byl Stephano příliš pozadu.

e1347892459101837

Jenomže v tento moment se ukázala francouzova chladnokrevnost. Vědom si velkého nebezpečí přešel do rozsáhlé agrese. Ta by normálně příliš neuspěla, nicméně zatímco Stephanovo micro banelingů a speedlingů bylo špičkové, VortiX dělal chyby a připravil se tak o potencionální výhru. Poslední mapou celého šampionátu byl Daybreak. I ten byl dlouhou dobu vyrovnaný, pak se ale Stephano odpoutal a šel do velkého finiše. Ani veškerá Vortixova snaha nestačila na nového krále Evropy, kterým se po skvělém ZvZ finále stal hráč Evil Genuises a jeden z nejlepších zergů na světě, Stephano!

Francie Stephano si svou výhru skutečně zasloužil. Během celého turnaje podával skvělé výkony a ztratil pouze 3 mapy. Kromě toho narozdíl od jiných hráčů potvrdil roli favorita, dal jasně najevo, co si myslí o takzvané „EG kletbě“ a získal 24 000 dolarů. Je to skutečný král starého kontinentu a doufejme, že se ukáže v nejlepší světle i na Světovém finále WCS v Šanghaji, které se bude konat 17. – 18. listopadu.

e1347891715949943

„What does this means for you? Money to the bank I guess, THATS IT!“

Následná after party pak naprosto podtrhovalo celou akci. Evropské WCS finále bylo rozhodně nejlepší akcí na starém kontinentě v tomto roce. Perfektní výběr místa, nejlepší hráči, skvělá atmosféra i show. Švédská produkce podala velmi dobrý výkon a profesionálně nám přinesla veškeré záběry z místa dění živě a především zdarma ve vysoké kvalitě. I když byly určité problémy se zvukem na druhém streamu, celkově se celá WCS naprosto podařila a Blizzard může být zcela spokojený, že se obrátil na DreamHack s přípravou šampionátu.

Finále na streamu sledovala v jeden moment přes 100 000 diváků a to jsou pouze ti, kteří se dívali pouze v tuto dobu. Unikátních diváků bude mnohem více, navíc se po celé Evropě konalo několik desítek barcraftů, kde vše sledovaly další tisíce fandů a další desetitisíce se vystřídali přímo v místě dění. Celkový počet diváků asi nikdo nespočítá, jisté je, že to půjde do statisíců, čímž bylo překonáno vše, co do této chvíle ve StarCraftu 2 mimo Koreu bylo.

Konečné pořadí WCS Europe
# Výhra Nick
 1. 24 000 $ Francie e1347893828287639 Stephano
 2. 9 000 $ Španělsko e1347893828287639 VortiX
 3. 3 600 $ Španělsko e1347893839097240 LucifroN
 4. 1 800 $ Bělorusko e1347893828287639 LoWeLy
5. 1 200 $ Holandsko e1347894098715923 Grubby
6. 1 200 $ Dánsko e1347894098715923 BabyKnight
7. 1 200 $ Polsko e1347893828287639 Nerchio
8. 1 200 $ Ruská federace e1347893839097240 Happy

Postupující na Světové finále WCS

  • Francie e1347893828287639 Stephano
  • Španělsko e1347893828287639 VortiX
  • Španělsko e1347893839097240 Lucifron
  • Bělorusko e1347893828287639 LoWeLy
  • Holandsko e1347894098715923 Grubby
  • Dánsko e1347894098715923 BabyKnight
  • Polsko e1347893828287639 Nerchio
  • Ruská federace e1347894098715923 TitaN
  • Německo e1347894098715923 Socke

Zdroj fotografií: flick.com/Dreamhack

150 150 admin

Leave a Reply