StarCraft II tým eSuby s vlastním trenérem – Horroren jde do akce!

Mít vlastního trenéra je vždy velmi dobrá a užitečná věc. Dokáže vám totiž poradit, co děláte špatně, jak to příště udělat lépe, analyzuje s vámi různé hry, situace, vymýšlí strategie a sleduje nejnovější světové (dobře, korejské) trendy. Příchod Zdeňka je pro A i B tým velkou událostí, protože by měl správně zapracovat na jejich razantním zlepšení a vypilovat určité nedostatky. Dneškem se Horroren oficiálně připojuje ke klubu eSuba.INTEL a k této příležitosti jsme s ním pro vás připravili následující rozhovor. Na úplném konci pak naleznete vyjádření dvou hráčů z našich sekcí.

e1366828878049842

1279698425337697.gif Zdar, jako první osoba v Česku jsi se stal oficiálním trenérem StarCraft II týmů eSuby. Co tě vůbec dovedlo na tuto myšlenku?

Čau! Nad tímto druhem spolupráce jsme s Jumpem vedli reč už v minulém roce, ale k samotnému uskutečnění to ještě pár měsíců trvalo. Každopádně něco podobného jsem chtěl dělat už delší dobu, jelikož hra samotná mě tolik nenaplňuje, spíš me rozčiluje když prohraju, protože i když tomu velmi dobře rozumím, tak protože jsem moc nehrál, tak spiš jsem musel myslet na věci jako injecty a mechanické aspekty hry, než přemýšlení nad hrou samotnou, co a jak. Takže jsem hledal jiné možnosti toho, jak využít moje analytické schopnosti.

1279698425337697.gif Co je tedy přesně tvým úkolem, respektive jak vypadá tvá nová pracovní náplň ve StarCraftu?

No, je toho vic než by se mohlo zdát, ale hlavně se snažím hráčům všelijak pomoci. Sleduji zápasy GSL, Proleague atd. – z nich vyberu ty, které se zrovna hodí k problematice co zrovna s daným hráčem řeším a řeknu mu ať se na to podívá, čimž hráčům šetřím čas. Dále mi hráči posílají replaye her, které s nimi posléze analyzuji a navrhuji možná řešení, které se hodí k jejich stylu hry. Do společně přístupných dokumentů sepisuji buildy k jednotlivým rasám a podobně. Konečná fáze obnáší specializovanou přípravu hráčů na zápasy s daným soupeřem, jako tomu bylo např. teď o víkendu na NSL LAN 2 a úplný finiš jsou asi dlouhodobé treninkové plány, které vychází jednak z metodiky tréninku šachu (zahájení, střední hra a koncovka), tak z korejských tréninkových nástrojů, které používají v team housech.

1279698425337697.gif Jak vidno, zjevně si svou novou roli užíváš. Dokázal bys svou práci srovnat například s evropskými/korejskými trénery? Udržuješ třeba s nimi kontakt, kde čerpáš inspiraci pro trénink?

Jak fungují trenéři v Evropě nemám tušení, ale mám dojem, že jich zrovna moc není, nicméně díky alespoň pár cenným radám od Artosise (ano, od toho z GSL, který se po HotS sice už odmlčel, ale nemám mu to za zlé při jeho nabitém programu) mám trochu představu jak to zhruba v Koreji funguje. Každopadáně k tomu aby to vypadalo i u nás jako zrovna v Koreji máme ještě daleko. Ovlivňuje to mnoho aspektů jako je mentalita hráčů, disciplína, ČAS, atd. Inspiraci pro trénink, jak už jsem naznačil, beru ze šachu, které jsem dříve hrál závodně a z pár informací jak to funguje v Koreji + samozřejmě moje nápady a inovace.

1279698425337697.gif V břežnu vyšlo HotS – co ty na něj? Přijde ti dobře vybalancované? K tomu se vztahuje i otázka, jestli souhlásíš s boostem Oraclu?

HotS je super, protože vetšina nových jednotek jsou micro-based a nutí hráče k vetšímu controlu, multitaskingu atd. což zvetší rozdíly mezi lepšími a horšími hráči, což se někomu nemusí líbit, ale ve WoL byla k vidění spousta her, které vypadaly vyrovnaně, i když byl jeden z hráčů vyloženě lepší, jen proto, že nemohl naplno vyžít svůj potenciál, hlavně v mid master až pod GM, kde najít rozdíly ve výkonosti bylo často težko patrné. Momentálně je těžké říct jestli je HotS balanced, ale pokud se podíváme na statistiky výsledků na světové úrovni, tak se situace oproti konci WoL podstatně zlepšila co se týče distrubuce ras. Boost Oraclu ještě neni definitivní, je to pouze návrh developerského teamu na Blizzard forech, což se mi velmi libí, že napřed dají jen návrh na prodiskutování, popř. bych rád viděl zpět PTR testovací servery. Jinak Oracle je dost silná jednotka pokud není scoutnuta, na druhou stranu pokud víte, že je na cestě, tak je poměrně křehká a dá se proti ní účinně bránit, což je tedy záměr Blizzardu, aby i když jej soupeř očekává, tak s patřičným micrem pořád bude možné napáchat slušné škody (musíme si uvědomit, že to jsou změny, které řeší pro competitive hraní, to že to bude mnohem složitější pro hráče na nižším skill levelu už jsme tu měli v minulosti víckrát).

1279698425337697.gif Očekáváš, že se tvojí svěřenci rychle posunou? Koho všechno vlastně trénuješ a kolik ti to zhruba zabere času?

Původně jsem měl mít na starost pouze Academy team, nicméně zájem projevili i hráči z hlavního kádru, takže nedělám rozdíly v tom, kdo se mi zrovna ozve nebo pošle replaye na rozbor (tímto se omlouvám těm dvěma, kterým jsem ještě neodpověděl). To všechno dohromady zabere celkem dost času hlavně ze začátku jsem nevědel, kde mi hlava stojí, takže je třeba to trochu lépe organizovat a rozvrhnout a zapojit hráče takovým způsobem, aby si pomáhali i oni sami navzájem. Co se týká jejich „progressu“ – to je vždy těžká otázka a jak by řekl Jump „ukáže čas a výsledky“, ale několik minor zlepšení a upgradů hry už pár hráčů zaznamenalo, takže myslím, že je to na dobré cestě s tím, že někteří hráči mají dostatečný potenciál, jež půjde delší dobu rozvíjet.

e1366828897181690

1279698425337697.gif Čistě tvýma očima, pohled na naší scénu? Najde se dle tebe někdo, kdo má šanci se prokousat mezi evropskou smetánku?

Momentálně v této chvíli se daří prokousat někam dál jen Devilovi viz. WCS kvalifikace, ale ostatní mají dobré šance také, nicméně dostat se mezi top Evropany stabilně to je složitější otázka. Devil nemá tolik času kolik by si asi přál hrát, Predy ho možná má, ale nehraje tolik, Harpner hraje a má i celkem čas, ale má zpravidla smůlu na evropské půdě, tak věřím že se pár věcí zlepší a dostanou se o level dál. No a z mladých a neklidných má velký potenciál Meny, Veriol, Reitor který má dost času, hraje, nemá smůlu, ale někdy se mu prostě nechce, Wanty…no nakonec je to nadpoloviční část eSuby (ostatně proto tady taky jsou že…), takže je to hlavně na nich. Ze zbytku scény bych teď asi nejvíc vyzdvihl v poslední době výkony, jež podává Next, který by se mohl dostat mezi ty lepší (alespoň u nás), popřípadě BloB (i když se mu teď nezadařilo) a Temnotal. Je to hlavně o hráčích jejich přistupu atd., ale chybí tu někdo, kdo by měl vyloženě talent a zlepšoval by se geometrickou řadou. Třeba se časem najde.

1279698425337697.gif A jako poslední otázka – co bys poradil všem začínajícím hráčům, kde a co mají sledovat, aby se zlepšili?

Novým hráčům, kteří by na sobě chtěli pracovat, bych určitě doporučil se naučit jeden build proti každé rase a ty trénovat proti PC, dokud nebudete alespoň na 80% toho, jak to má vypadat (např. mít po 8 minutě za Zerga 3 base s Queenama, 67 dronama a byt připraven produkovat jednotky) i kdyby to mělo trvat třeba měsíc a pak teprve jít na ladder, protože pokud bezcílně začnete hrát přímo z bronzu, tak je předpoklad že se nejen nezlepšíte, ale jestě „získáte“ špatné návyky (alliny, onebase a podobně).

1279698425337697.gif Díky moc za krátký rozhovor a ať se ti daří!

Taky děkuji za rozhovor, z mé strany ne-až tak krátký a zdravím všechny co mají rádi StarCraft aspoň z poloviny jako já.

Vyjádření Pavla „Veriol“ Huška:

„Příchod horrora jako coache hráči přijali velmi pozitivně. Má velké znalosti o hře, ale hlavně ho baví to co nikoho z nás – analyzovat hru a hledat tam každou chybu. Jak už to ve StarCraftu je, tak od určité chvíle to bez takového přístupu nejde a doufám, že Horror nás postupně dovede k tomu, aby jsme se na svojí hru dívali více kriticky.“

Vyjádření Tomáše „Hapner“ Bruštíka:

„Co se týče horrorova příchodu tak můžu dát jedině palec nahoru. Jeho teoretické znalosti jsou parádní a možnost probrat některý build, jeho možnosti, silné a slabé stránky jen tak s někým kdo to zná, je úžasná. Příchod nových možností tréninku jen uvítám, hlavní je zde možnost probírat různé hry z více pohledů. Tohle se samozřejmě také dá probírat mezi jednotlivými hráči, ale málokdy to lze třeba probírat na turnajích, protože často stojíme v pozdních částích turnaje proti sobě. Horrorův vliv jsem si vyzkoušel hned včera na NSL kvalifikaci, kde jsme probírali některé openingy a celkově už za poslední týden, dva kdy jsme se spolu bavili o různých taktikách, jsem si zlepšil jak PvZ tak hlavně PvP. Právě v PvP jsem byl trochu ztracen a nevěděl co kde hrát je nejlepší, s pomocí Horrora to ale zlepšujeme a projevuje se to hlavně na české scéně, kde je většina zápasů PvP. Myslím, že jeho příchod může celkově znamenat jen pozitivní kroky vpřed co se týče tréninku, připravenosti, analýzy proher a odstranění nedostatků.“

150 150 admin

Leave a Reply