Jeden z největších taháků dnešní doby. RTS (Real time strategy) založená na souboji 3 možných ras. Zde se také nejvíce projevuje dominance asijských hráčů v progamingu. Častokrát zmiňovaná karikatura typického korejského hráče s kuličkovou myší a popelníky na očích je známa asi každému hráči. My si ukážeme, co činí mistra mistrem.
APM (Actions per minute, Akce za minutu)
Bezpochyby tento údaj je právě to, čím by měl šampión vynikat. APM by neměl být ovšem brán jako faktor skillu bez přihlédnutí k okolnostem, i hráč s velkým číslem u APM může být špatný, ovšem opačně to už neplatí. Není dobrý hráč s malým APM. Přeneseno do praxe APM znamená kolik věcí stíháte dělat najednou. Tady se právě láme chleba. Ve Starcraftu stejně tak jako v ostatních RTS strategiích jde o to, stíhat toho co nejvíce najednou.
1) Ovládat jednotky (microvat)
2) Stavět či vylepšovat budovy
3) Vylepšovat zbraně a zbroje
4) Tvořit jednotky
5) Sledovat co nepřítel dělá
Není toho málo co musí člověk zvládat a právě to rozhodne o tom, jak dobří jste.
Micro
Bez tohoto umění byste se mezi nejlepšími ani zdaleka nemohli prosadit. Micro je v krátkosti schopnost co nejefektivněji používat dané jednotky. Jedná se například o micro s phoenixy, kdy střílíte při couvání. Známé micro je taktéž ústup s marináky za krokové střelby, blinkovat se zraněnými stalkery do zadních řad či splitovat armádu kvůli splash damagy protivníkových jednotek.
Takto řečeno to nevypadá vůbec složitě až nemožně, ovšem když si vezmete v potaz, že musíte stíhat se 70 jednotkami dělat 4 různé věci, stavět budovy, dělat upgrady na zbraně a zbroje, tvořit nové jednotky pak se velmi často stane, že chyby přijdou a rozhodnou zápas. Výborné micro infestor/baneling jsme mohli vidět u Stephana ve finále LSC 2 proti Bomberovi, kdy ukázal jedno z nejlepších micer za poslední dobu. Fungal baneling.
Tak to je tedy něco na úvod o Starcraftu a nejspíše 2 nejdůležitější věci, které dělají rozdíl mezí mistry a zbytkem.
Nejznámější hráči
Zde vyberu jen pár nejznámějších hráčů, kteří jsou obecně komunitou uznáváni jako nejlepší.








StarTale.Bomber








MC – Hráč, který si Starcraftem II vydělal nejvíce peněz ze všech.









DongRaeGu s trofejí po výhře v MLG Spring Championship
Jak sami můžete vidět z 21 zde uvedených hráčů je 13 Korejců. To jen potvrzuje dominanci korejských hráčů.
Česká scéna
I my doma máme kvalitní hráče, jež jsou schopni porazit světovou špičku. Vybral jsem tyto.
Ondřej „DeViL“ Balušek – Zerg
Momentálně nejlepší zerg v České Republice. Dokázal svou pozici obhájit i na MČR, kde mu ovšem TomikuS hodně zatopil a velmi tvrdě se rval na výsluní.
Pavel „TomikuS“ Tomášek – Zerg
Hráč s největším progressem za poslední dobu. Na ESWC v Paříži dokonce dokázal jako jediný porazit MaNu, pozdějšího vítěze.
Jan „Rikytan“ Kusák – Terran
Mistr České Republiky, dokázal porazit jak TomikuSe tak DeViLa a zaslouženě MČR opanoval.
Vojtěch „h34D_hunT3R“ Veselý – Protoss
Velmi kvalitní a takticky vyspělý hráč, občas působí v roli spolukomentátora s Wriesem při SC 2 utkáních.
Česká scéna má i další spoustu kvalitních hráčů, drtivá většina působí právě v eSubě.
Streamy
Pokud byste se rádi podívali na některé z těchto hráčů, dám vám sem zde pár streamů, těch nejlepších. Další můžete najít na našich stránkách u nás na eSubě zde.
Turnaje a ligy
Vzhledem k tomu, jak je SC II oblíbený a rozšířenýtak je pochopitelnél, že se v něm odehrává velké množství turnajů a lig. My si zde řekneme něco o těch nejznámějších a největších.
BWC (Battle.net World Championship)
Samotný název napovídá, že se jedná o akci pořádanou tvůrcem této hry Blizzardem. S tím samozřejmě musí souviset velká důležitost a také velký prize pool. V roce 2012 se bude odehrávat v Číně konkrétně v Šanghaji. Ostatně jakou ideálnější půdu si představit ?! Možná tak Seoul. Celková částka o kterou se bude hrát a teď se podržte je 250 000 $ ! Což je na naše 5 milionů Kč.

Rozdělení hráčů do skupin na BWC 2012.
ESWC (Electronic Sports World Cup)
Turnaj byl pořádán v Paříži a mohli jsme na něm vidět i 2 české zástupce. TomikuS a freizy byli čeští zástupci.
GSL Code (GOMTV Global StarCraft II League)
Narozdíl od výše zmíněného BWC se u GSL jedná o ligu zakončenou turnajem. Dělí se na 2 části Code S a Code A. Code S je nejprestižnější liga světa v SC II. Nejúspěšnějším hráčem v GSL je Terran Mvp, který vyhrál 4x a 2x skončil druhý. Zápasy GSL se odehrávají v Pondělí, Úterý a Středu. GSTL (týmová forma GSL) se odehrává ve Čtvrtek a Pátek. Vše důležité můžete sledovat zde.
IEM (Intel Extreme Masters)
Další série turnajů, která je pro evropany více známější než GSL. Za pořádáním IEM stojí ESL a Intel, její prestiž není taková jako u GSL nebo MLG ovšem i díky ní se dá udělat jméno a jmění. Většinou se pořádá na evropském kontinentu, ovšem už zavítala i do exotičtějších zemí jako například Singapur.
MLG (Major League Gaming)
Severoamerická obdoba IEM, jež se pořádá v Americe a Kanadě. Je o trochu slavnější než IEM a také ji navštěvuje více korejců.
Na závěr sem přidávám jedno video. Video je složeno z rozhovorů s jednotlivými hráči o jejich zkušenostech. Zvláště bych pak doporučil progamerům WhiteRovu část, ve které popisuje v krátkosti svou cestu progamingem a zároveň dává radu všem, co začínají. More GG, more skill.
Tak to máme asi vše, co je k obecnému rozhledu dobré vědět. Doufám, že se Vám alespoň část informací hodila a přinesla Vám něco nového. Hodně štěstí všem ! Příští díl se bude věnovat League of Legends.
Leave a Reply