V předchozím článku jsem vypsal sideboard, který používám aktuálně já a myslím si, že je vyvážený na současný field. Rozebereme si tedy nejprve jednotlivé karty tohoto sideboardu:
Torpor orb – Tato všestranná karta zastaví všechny spouštěcí schopnosti, které se spouští po příchodu bytostí na bojiště. Nemusí se přitom jednat jen o spouštěcí schopnosti oněch bytostí, ale i jiných karet. Karta je výborná proti Splinter Twin kombu, proti balíčku MartyrProc či Birthing Podu. U Splinter Twinu přitom zruší hlavní kombo, kterým tento balíček zabíjí.
Ethersworn Canonist – Další karta, která je výborná proti kombům, případně rychlým aggro balíčkům – například Elfům či určitým variantám Zoo. Tato karta naprosto znemožní Storm, hodí se také například proti zajímavému kombu Second Sunrise.
Ancient Grudge – Výborná karta proti mirroru. Počítejte s tím, že většina soupeřů ji také bude sajdovat proti vám. Zbavíte se jí postupně hned dvou artefaktů a pokud zvolíte správné cíle, můžete soupeřově affinitě pěkně zavařit. Hodí se také například proti Birthing Podu.
Whipflare – Karta, kterou se zbavíte všemožné malé havěti na soupeřově straně. Dobré proti Elfům, Merfolkům, Tokenům a podobně. Tedy do doby, než se soupeři podaří je posílit na větší čísla. Obvykle vám ale může k získání převahy stačit to, pokud se zbavíte soupeřovy jedné či dvou bytostí. Přeci jen, mezi mále bytosti patří i kousky jako Dark Confidant, Thalia, Grim Lavamancer či Kataki, War’s Wage.
Thorn of Amethyst – Karta zdražující všechny kouzla, mimo bytostí, o jednu manu. Opět výborná proti Stormu, ale zpomalit dokáže velkou část balíčků.
Relic of Progenitus – Takzvaný „graveyard hate“. Výborná karta proti Living Endu či Reanimaci, nepotěší však ani hráče, kteří hrají Tarmogoyfy, Grim Lavamancery a Knight of the Reliquary, tedy hráče Zoo.
Další sideboardové možnosti:
Blood Moon – Karta, která vám většinou moc nevadí, avšak vícebarevné balíčky soupeřů, kteří hrají málo základních zemí, tato karta umí pěkně oslabit. V době, kdy jsem ji hrával, se mi několikrát stalo, že její vyložení znamenalo výhru, protože soupeř si poté díky ní nic nezahrál.
Nihil Spellbomb/Tormod’s Crypt/Grafdigger’s Cage – Podobné využití jako Relic of Progenitus.
Pithing Needle/Phyrexian Revoker – Karty, která znemožní hrát nemanové aktivační schopnosti karet, které vyberete. Výborné proti Planeswalkerům, Birthing Podu, Grim Lavamancerovi a podobně.
Dispatch – Výborná karta, která se změní v lepší Path to Exile ve chvíli, kdy máte pod kontrolou alespoň 3 artefakty. Některé verze affinit ji dokonce hrají v základu.
Spellskite – Velice zajímavá karta, která do sebe dokáže přesměrovat kouzla či schopnosti, které ji mohou cílit. Můžete do ní tedy přesměrovat soupeřovy blecky, soupeřův Ancient Grudge (a zachránit si tak důležitější karty), či na ni dokonce můžete přecílit soupeřovy Aury. Opět dobrá proti Splinter Twinu.
Karty, které si na vás může nachystat soupeř:
Kataki, War’s Wage – Poněkud nepříjemná karta, která vás nutí zaplatit ve svém upkeepu manu za každý artefakt pod vaší kontrolou. Vzhledem k tomu, že většinou máte artefaktů více než man, budete nuceni nějaké obětovat. Je důležité být na tuto kartu připraven a nechat si nějaký ten blesk nachytaný na ruce.
Creeping Corossion – Pokud soupeř zahraje tuto kartu a vy nemáte téměř nic na ruce, většinou to pro vás znamená konečnou. Naštěstí stojí 4 many, takže můžete soupeře dostat na málo životů ještě před tím, než se mu jí podaří zahrát. Navíc tuto kartu v sideboardu nehraje mnoho balíčků – setkat se s ní můžete například v Elfech.
Ancient Grudge/Disenchant/Smash to Smithereens – Klasické karty, které není třeba mnoho komentovat. Pokud soupeř hraje jako jednu ze svých barev bílou či červenou, je velice pravděpodobné, že proti vám nějakou z těchto karet použije.
Hurkyl’s Recall – S touto kartou se můžete setkat například v sideboardu Merfolků. Za pouhé 2 many vám soupeř vrátí na ruku veškeré vaše artefakty. Je to sice lepší, než když vám všechny pošle na hřbitov, ale i tak vás to může výrazně zpomalit a soupeři tak pomoci získat nad vámi převahu.
Leave a Reply