Co je to Affinita?
Affinita je balíček, který poprvé vzniknul v době, kdy vyšla původní edice Mirrodin, tedy v roce 2003. Své jméno dostal právě dle schopnosti „Affinity for Artifacts“, která funguje tak, že kouzlo s touto schopností stojí o 1 bezbarvou manu méně za každý artefakt pod Vaší kontrolou. Tento deck naprosto ovládnul Standard právě v době Mirrodinu a jednu dobu byl bezesporu nejlepším deckem na tomto formátu. Postupně se affinita dostala i do dalších formátů – především Extended (kdy jsem ji také já začal poprvé hrát), Legacy a po vzniku Modernu také ten. A právě v dnešním článku se podíváme na to, jak se hraje affinita na Modernu.
Již při vzniku Modernu se na banlistu objevily všechny artefaktové země produkující barevnou manu – tedy Ancient Den, Great Furnace, Seat of the Synod, Tree of Tales a Vault of Whispers. Jedinou legální artefaktovou zemí se tak stala nezničitelná Darksteel Citadel. Přestože tedy Wizardi zakázali velký počet karet pro tento deck, hráči obratně našli náhradu a affinita patří rozhodně k těm lepším deckům na Modern. Moderová affinita sice už neobsahuje mnoho karet s affinitou na artefakty, avšak princip zůstal podobný a proto zůstal i název decku.
Affinit existuje hned několik typů –
1) Tezzeret Affinita – pomalejší verze affinity s modrou a černou, kdy se balíček točí kolem karty Tezzeret, Agent of Bolas.
2) Tempered Steel Affinita – rychlá affinita s velkým počtem malých artefaktových bytostí a bílým enchantmentem, který dal tomuto decku jméno – Tempered Steel.
3) Erayo Affinita – poněkud méně častá verze affinity postavená na kombu Erayo, Soratami Ascendant a Rule of Law/Ethersworn Canonist, kterým soupeře locknete.
4) Red affinita – pravděpodobně nejčastější a nejúspěšnější Modernová verze affinity. Právě tu si v tomto článku rozebereme detailněji.
Právě já hraji červenou verzi affinity a zde je můj nejaktuálnější decklist, který občas mírně obměňuji:
Affinita |
|
Main Deck |
Sideboard |
4 Inkmoth Nexus |
3 Torpor Orb |
Nyní si rozebereme význam jednotlivých karet v Main Decku:
Manový základ :
Balíček hraje sice pouze 16 zemí, má však i další karty, které jsou schopny produkovat manu a celkově tedy v decku najdete 23 manových zdrojů.
Mountain – netřeba komentovat 🙂
Glimmervoid – Země, kterou musíte na konci kola obětovat, pokud nemáte na bojišti žádný artefakt. Tato situace však nenastává moc často – pouze v případě, že Vám soupeř vše zničí či vrátí na ruku – což už samo o sobě je velký problém. Hodí se obzvláště na seslání Steelshaper’s Giftu, pro zaplacení Vault Skirge (aniž byste přišli o 2 životy) či blesků.
(Bl)inkmoth Nexus – Vzhledem k tomu, že většina karet v decku jsou bezbarvé artefakty, skutečnost, že tyto země produkují pouze bezbarvou manu pro Vás většinou nepředstavuje žádný problém. Co je však důležitější je to, že se obě tyto země dokáží proměnit v 1/1 lítače, v případě Inkmothu navíc s Infectem. Blinkmoth zase dokáže posilovat jak Inkmothy tak i Blinkmothy.
Darksteel Citadel – Země s artefaktovým supertypem – počítá se tedy jako artefakt. Navíc je ještě nezničitelná, tuto výhodu však neuplatníte příliš často.
Mox Opal – Karta, který Vám dá za tapnutí jakoupilv manu. Tedy v případě, že kontrolujete alespoň 3 artefakty. Velice dobrá karta, která balíček nesmírně zrychluje. Výhoda barevné many je stejná, jako u Glimmervoidu. Dejte si však pozor na jednu věc – jedná se o Legendární artefakt, takže 2 se na bojišti nesejdou.
Springleaf Drum – A opět další karta, která Vám dá jakoukoliv manu. Musíte k ní však přitapnout ještě jednu Vaší netaplou bytost. Výhoda je v tom, že můžete tapnout i bytost, která právě přišla na bojiště a má povolávací únavu. Opět dobrá karta na rychlý počáteční nástup.
Bytosti:
Memnite – 1/1 za 0 man sice nemá příliš velká čísla, ale affinita často poráží počtem, nikoliv velikostí. Pomůže Vám v prvních kolech, později pak například jako náboj do Shrapnel Blastu či Ravagera.
Ornithopter – podobně jako Memnite. Sama sice nemá žádnou sílu, avšak zato má flying. Pokud je vyzbrojená Cranial Plating, jedná se o smrtící zbraň.
Signal Pest – Sám sice nic moc neumí, avšak pokud útočí, posílí všechny vaše útočníky o jedna dopředu. Výhoda je také to, že jej mohou blokovat pouze bytosti s flyingem či reachem.
Vault Skirge – výborná karta, kterou zahrajete buďto za černou a bezbarvou, nebo – a to pravděpodobně častěji – za bezbarvou a 2 životy. O ztrátu životů se bát nemusíte, protože díky Lifelinku Vám je velice brzy vrátí. Navíc má i flying, takže v kombinaci s Cranial Platingem opět smrtící hrozba, které se soupeř musí zbavit co nejdříve, jinak prohraje.
Arcbound Ravager – Všestranná karta, která provází affinitu od jejího vzniku a nesmí chybět snad v žádné její verzi. Můžete do něj obětovat přebytečné malé bytosti, na které již má soupeř obránce, pokud Vám jej soupeř zničí, můžete dát jeho +1/+1 žetony jiné své artefaktové bytosti, s kterou pak budete soupeře ujíždět.
Steel Overseer – Karta, která se hodí do situace, kdy se soupeři podaří Vás zpomalit, případně kdy sází také hodně menších bytostí (dobrá například proti mirroru). Stačí pár kol a z Vašich malých bytostí vyrostou opravdu velké kousky.
Etched Champion – Skvělá bytost, která má protekci proti všem barvám, jakmile máte 3 nebo více artefaktů. Proti barevným balíčkům je tedy výborná, protože soupeř bude mít opravdu těžké se jí zbavit. Pokud nebude mít žádnou bezbarvou bytost, stane se v podstatě neblokovatelným a pokud na něj hodíte pláty (Cranial Plating), dokáže soupeři pěkně zavařit.
Instanty/Sorcery:
Steelshaper’s Gift – Karta, která Vám v knihovně najde Cranial Plating (jiné Equipmenty tam nehraji, někdo však může hrát různé protekční Swordy).
Shrapnel Blast – Výborná karta, která za 2 many a obětování artefaktu udělí 5 zranění do cíle. Skvělá na zbavení se soupeřovy nepříjemné bytosti či na doražení soupeře ve chvíli, kdy jej dostanete na nebo pod 5 životů.
Galvanic Blast – Podobný jako Shrapnel Blast, tentokrát však za jedinou červenou manu a bez obětování. Pokud nemáte 3 nebo více artefaktů dává 2 zranění, v opačném případě pak 4, což z něj dělá v tomto decku lepší Lightning Bolt.
Equipmenty:
Cranial Plating – Jediný zástupce Equipmentů v decku a hned jedna z nejdůležitějších karet. Vybavená bytost dostane tolik síly, kolik artefaktů máte pod kontrolou. Z Ornithoptéry tak snadno uděláte například 6/2 letce, výborné je taky s Vault Skirge či Nexy. Za 2 černé many jej dokonce můžete Instantně připojit k bytosti, čímž se dá občas také dobře trikovat. Tato karta je tak dobrá, že se kvůli ní vyplatí hrát i Steelshaper’s Gift.
Stručně jsme si tedy rozebrali význam jednotlivých karet v decku. K decku jako celku toho není třeba mnoho říkat. Balíček je velice rychlý a poměrně jednoduchý na hraní. Jedná se v podstatě o klasické aggro. Snažíte se na bojiště vysázet co nejrychleji co nejvíce bytostí a soupeře s nimi ubít. Potencionálních blokerů se zbavujete pomocí „blesků“, blokery bez flyingu přeletíte Ornithoptérou, Vault Skirgem či Nexy. V druhé až třetím kole obvykle vysázíte na bojiště celou ruku a soupeř musí být opravdu rychlý, aby Váš tlak přežil.
To bychom měli pro dnešek vše, v pátek se podíváme na možnosti sideboardu a také na to, jaké karty si proti Vám může připravit soupeř.
Leave a Reply
You must belogged in to post a comment.