Grand Prix
Grand Prix patří již vskutku mezi turnaje na profesionální úrovni. Každý rok se na celé světě odehrává celá řada turnajů v tomto formátu (navíc loni počet ještě navýšili) a v každém z nich se hráči mají šanci utkat v různých formátech o celkem 30.000 dolarů. Tyto turnaje jsou volně přístupné všem hráčům a po celém světě se odehrávají také menší turnaje, tzv. Trialy na GP, kde vítěz obdrží 3 bye na příslušné Grand Prix – tedy začíná hrát až od 4. kola a první 3 má aautomaticky vyhraná. Turnajů Grand Prix se často účastní i více než tisíc hráčů z různých zemí. Tyto turnaje bývají dvoudenní, avšak do druhého dne se dostane vždy jen část hráčů – buďto s určitým výsledkem (obvykle maximálně dvěma prohrami) či TOP 64/128 (dle počtu účastníků) dle toho, které číslo je vyšší. Vzhledem k tomu, že na těchto turnajích se odehrává i celá řada sideeventů v různých formátech, nebudou se nudit ani hráči, kteří do druhého dne nepostoupili, případně se rozhodli se hlavního turnaje neúčastnit či z něj předčasně odstoupili. Nejlepších 64 hráčů si rozdělí finanční odměnu, ostatní účastníci turnaje však také nepřijdou zkrátka a každý dostane promo kartu, určenou právě pro turnaje Grand Prix.
První promo kartou určenou pro turnaje GP byl v roce 2007 Spiritmoger, svého času úžasně silná a drahá karta 🙂 – kde ale jsou ty časy. U této karty můžeme vidět symbol Grand Prix na pozadí textu karty.
Následující rok bylo jako promo pro GP určena další kdysi hraná a drahá, dnes však již téměř bezcenná karta – Call of the Herd.
V roce 2009 se promo kartou pro Grand Prix stala již o něco použitelnější karta Chrome Mox. Tuto kartu jste mohli získat i na Grand Prix, které se toho roku konalo na Holešovickém výstavišti v Praze.
Následující dva roky byly proma Umezawa’s Jitte a Maelstrom Pulse.
Pro letošek se Wizardi rozhodli dát na rok hned 2 Grand Prix proma. Pro první polovinu roku to byl Goblin Guide, pro druhou pak Lotus Cobra. Jak můžete vidět, tyto karty již nemají v pozadí textu logo Grand Prix.
Pro Tour
Pro Tour je již pak turnaj pro opravdové profesionály a zkušené hráče. Taky se na něj nedostane jen tak někdo. Pro Tour je totiž jen pro zvané – tedy pro ty, kteří se na něj kvalifikují. Pro to jsou určeny takzvané PTQ turnaje, jejichž vítěz dostane pozvání na Pro Tour včetně uhrazení cesty. Pro Toury se konají vždy 3 do roka a od letošního roku nesou vždy název podle sady, v jejíž sezóně se hrají. Jak jste si zajisté díky velkému úspěchu Standy Cífky všimli, proběhl tento víkend v americkém Seattlu Pro Tour Return to Ravnica. Do letošního roku se jmenovaly pouze podle města, ve kterém se odehrávaly. Kromě hráčů, kteří se na Pro Tour kvalifikují pomocí PTQ jsou pozvání i nejlepší hráči z celosvětového DCI žebříčku, top 16 hráčů z Grand Prix, které se počítá do sezóny daného Pro Touru, Top 50 hráčů z předchozího Pro Touru, Top 25 hráčů z World Championship, hráči s Pro Tour Club level 3 a vyšším a dále členové top 4 národních týmů z World Championship a členové síně slávy. Hráči si na cenách rozdělí na rozdíl od Grand Prix opravdový balík peněz – více než 230 tisíc dolarů. Vítěz dostane rovných 40.000.
První promo karta pro Pro Tour byla, stejně jako pro Grand Prix, vydána v roce 2007. Touto kartou byl Eternal Dragon.
Byl rozdáván nejen účastníkům hlavního turnaje, ale všem příchozím po předložení DCI čísla. Zajímavostí je chyba tisku, díky níž vznikla pod slovem „Play“ žlutá tečka.
Následující rok byl promem pro Pro Tour Mirari’s Wake, následovaný dalším drakem, tentokrát Treva, the Renewer, v roce 2009.
Rok 2010 přinesl kartu Avatar of Woe, loňský rok pak planeswalkera Ajani Goldmane.
Ten narozedíl od předchozích vyšel kromě angličtiny také v japonštině. Pro letošní Pro Tour sezónu promo vydáno nebylo a Wizardi se tak pravděpodobně rozhodli v jejich rozdávání nepokračovat.
Leave a Reply