Progaming LoL pod drobnohledem 1. díl

Úvod:

Nejprve se sluší hru trochu uvést. Takže League of Legends (dále již jen LoL) je jednou z nejrozšířenějších online her na světě. Tomuto triumfu vděčí zejména tomu aspektu, že je ZADARMO. Takže pokud jste dosud váhali, nebo si nebyli jisti, zajisté tuto hru zkuste. Princip hry je podobný jako ve známé předloze Dotě. Dva týmy proti sobě bojují a za pomoci pohybu po mapě, speciálních abilit a využívání mechanismů hry se snaží porazit toho druhého. Žebříčkové počty jsou týmy po 5ti a po 3. Ovšem v módu Custom je možné si zahrát od 1v1 po 5v5.

LoL je také rozděleno na několik serverů, aby nedocházelo k přetížení serverů, takže my jako Češi bychom měli hrát na serveru EU Nordic and East, ovšem já osobně hraji na Westu a podle mnoha lidí má West větší úroveň než Nordic and East, ale to nebudu komentovat. Kam jaká země patří a kde by měla hrát najdete zde.

Důležité aspekty:

Nyní se podíváme na jednotlivé prvky ve hře, které Vás buď činí mistry a nebo příslušníkem ELO hellu.

CS – toto momentálně není zkratka pro hru Counter Strike a její hraní Vás v LoLku nejspíše neposune dále ( i když kdo ví), ale tato zkratka znamená Creep Score. Během hry Vám sice na účet přibývají penízky, ale jejich přísun bez itemů na zisk není zas tak zázračný a jen z toho nedokážete vyžít, proto je zapotřebí zabijet vojáky nepřítele. Zabitím se počítá takzvaný last hit, nebo-li že Vaším úderem Minion zemře. Narozdíl od Doty v LoL není Denying. Takže Vaše soustředění se upírá pouze k zabíjení zlých a ne dodělávání vlastních. Největší množství CS by měly mít pozice AD carry, Mid, Top, ale o pozicích si řekneme později. Za support je nežádoucí, abyste last hittovali a tuto věc přenechte Vašemu AD carry, aby měl co nejvíce peněz a mohl svým DMGem rozhodovat hru.

META – nebo-li ideální rozložení týmu. Tým by se měl skládat z TOPU, MIDU, JUNGLERA, AD CARRY a SUPPORTU. V minulosti zde byly pokusy hrát například double jungle, či AP carry jako Karthus na dolní lince místo AD carry, ale tyto pokusy povětšinou selhaly a tak se od nich ustoupilo.

AD/AP – co vůbec tyto zkratky znamenají by bylo dobré také vysvětlit. Laicky řečeno je AD fyzické poškození, jež uděluje hráč. Dá se snížit pomocí statu Armor, ovšem Armor jde snížit ze statu Armor Penetration. AP je pak magické poškození, dá se snížit pomocí Magic Resistu, ovšem Magic Resist se dá snížit pomocí Magic Penetration.

Týmová komunikace a týmový duch – zajisté jedno z nejdůležitějších ve hře. LoL je oproti Dotě specifičtější v tom, že i feedlý (má mnoho killů) hráč může lehce padnout, pokud si nedává pozor. Vše je to o tom, kde stojíte a jak využíváte svoje ability. Proto pokud Vám někdo pinguje, kam byste neměli chodit, že je tam nejspíše nepřítel v křoví, není dobré to jít facechecknout (osobně se přesvědčit, zda tam ten syčák opravdu je, jaké bývá pak překvapení, když jsou tam 4 a za sekundu Vás smažou :D). Důležité je také říkat SS, nebo-li miss, nemá to nic společného s režimem v Německu nebojte, nezavřou Vás. Obecně je v LoL velmi důležité v team fightu plnit svoji pozici, Tank by měl immobilizovat co nejvíce lidí z cizího týmu, DMGe by měli zabíjet sebe navzájem, nikoliv se snažit zabíjet tanka (mnoho HP, malý DMG) a ani zabíjet support (málo HP sice, ale málo platný a jeho smrt v 90% nic nezmění) a Support by měl stát někde v pozadí a healovat, či jinak pomáhat svému týmu. Nejtěžší to nejspíše mají hráči role AD carry, které se snaží každý zabít, nebo immobilizovat, jelikož působí největší dmg velmi často a jejich výběr místa rozhoduje hry.

Map Awareness – také rozhled o bitevním poli, či jak moc toho vidíte. Není nic lepšího, než mít neustálý přehled o pohybu nepřítele. Vidíte pak, zda se snaží jít zabít draka, nebo zabíjejí Barona, či nepřátelský Jungler jde přepadnout někoho od Vás. Teď bych trochu rozvířil vody a rád bych řekl, že to není úkol pouze SUPPORTU ! Jak si většina myslí ! Samozřejmě, že wardy (itemy jež umožní vidět oblast, kde jsou položeny) by měl primárně dávat support a zajišťovat jejich obnovu, ovšem každý by se měl tak nějak podílet na tomto procesu a čas od času koupit taky nějakou a položit ji.

e1355826360378349

Zde přikládám zajímavý obrázek, kde je ukázano, kde všude by wardy měly být.

Dobré chování – věc, která spoustě lidem chybí a co také rozhoduje hry. Hrajete hru a nedostanete svou pozici, na kterou jste měli chuť , nebo na Vás zbyde support a už to jede. Nechci být support, budu trollit a feedit nebo afk kašlu na Vás apod. Nejenže takto srazíte sebe a své schopnosti na minimum, ale morálka v týmu klesne a ostatní do toho jdou už s pocitem toho, že Vy to stejně budete ničit a tak nemají moc šanci a nepodají svůj nejlepší výkon. Snažte se být vždy pozitivní, i když se povede First Blood jejich týmu nebo double kill na botu dokonce, vždy je ještě šance vyhrát, i za stavu 10:30 se dá vyhrát! Proto prosím nerageujte a buďte příjemní i na ty druhé, věřte mi, že se Vám to oplatí vícekrát, než hned začít flamovat o tom, jaký je to troll a ať ho reportnou.


Nejlepší týmy světa: 

Teď se podíváme na nejlepší a nejúspěšnější hráčská sdružení na světě.

Evropa

 

Ruská federace Moscow Five  e1355831556659413

– bezesporu jeden z nejúspěšnějších Evropských klanů ve hře League of Legends. Vlétli do progamingu jako rakety a během jednoho IEM se z nich stali hvězdy světového formátu.

  1. Ruská federace Alex „Alex Ich“ Ichetovkin – kapitán a AP mid
  2. Ruská federace Daniel „Diamondprox“ Reshetnikov – Jungle
  3. Ruská federace Eugene „Genja007“ Andryushin – AD carry
  4. Ruská federace Edward „GoSuPepper“ Abgarian – Support
  5. Ruská federace Eugene „Darien“ Mazaev – Top

Úspěchy týmu M5.

 

e1355832907698202

Tým Moscow Five

Evropská unie SK Gaming  e1355831592899667

– klan s největší tradicí a pojem mezi hráči. Jeho oblíbenost je až neskutečná a i v případě toho, že se nedaří tento tým podporuje nejvíce fanoušků na světě. Zejména díky jednomu hráči, který se stává IKONOU LoL. Kapitán týmu SK gaming Ocelote je se svým streamem, svým osobitým přístupem k hraní a k fanouškům nejsledovanější osobou LoL scény. I když mají hráči více viewerů než Oce například Dyrus nebo Chaox, stále je a bude Ocelote nejznámější osobou. Díky právě hraní se stal tváří několik agentur, které se například věnují výrobě progamingových brýlí, či dokonce nafotil módní kolekci. Poslední dobou se zúčastňuje turnajů i jako komentátor a jak bychom řekli, expert ve studiu.

  1. Španělsko Carlos „Ocelote“ Rodriguez Santiago – kapitán a AP mid
  2. Německo Kevin „Kev1n“ Rubiszewski – Top, rozhovor s Kev1nem jsem nedávno dělal, najít ho můžete zde.
  3. Německo Adrian „CandyPanda“ Wübbelmann – AD carry
  4. Německo Patrick „Nyph“ Funke – Support
  5. Francie John „hyrqBot“ Velly – Jungle

Úspěchy týmu SK Gaming.

 

Evropská unie CLG.EU e1355831633289591

– jeden sice z mladších klanů co se týče stáří, ovšem co se týče hráčů samotných tak stará ostřílená garda. Několik hráčů prošlo výše zmíněnými SK gaming a proto CLG platí za jeden z nejlepších klanů na scéně.

  1. Dánsko Mike „Wickd“ Petersen – kapitán a Top
  2. Dánsko Henrik „Froggen“ Hansen – AP mid
  3. Skotsko Stephen „Snoopeh“ Ellis – Jungle
  4. Německo Peter „Yellowpete“ Wüppen – AD carry, můj rozhovor s Yellowpetem můžete najít zde.
  5. Belgie Mitch „Krepo“ Voorspoels – Support

Úspěchy týmu CLG.EU.

 

Evropská unie FnaticRC e1355831658907337

– vítěz Sezóny 1. Ovšem po odchodu Shusheie se tým dlouho hledal, ale zdá se, že poslední dobou se nalezl a je ve skvělé formě. Fnatic válcují každého soupeře a i s asijskými soupeři dokáží hrát vyrovnané partie, jak tomu například bylo na IEM Cologne, kde prohráli až s SK TT1 (Korejci). Možná budoucí nejlepší tým světa, tým se ještě dává dohromady a sehrává se, no uvidíme.

  1. Finsko Lauri „CyanideFl“ Happonen – kapitán a Jungle
  2. Španělsko Enrique „xPeke“ Cedeño – AP mid
  3. Francie Paul „sOAZ“ Boyer – Top
  4. Německo Christoph „nRated“ Seitz – Support
  5. Švédsko Martin „Rekkles“ Larsson – AD carry

Úspěchy týmu FnaticRC.

 

e1355832601422139

Tým Fnatic na IEM Cologne 


 

Amerika

 

Amerika CLG.Prime e1355831692667652

– jeden z nejlepších klanů v Americe. Proslavený jak svými úspěchy tak také fenomenální Nidalee v podání vlastníka a kapitána týmu HotshotaGG. Původně byla tato ameriská sekce a až později se přidělila další sekce a to CLG.EU, jedna část evropská a druhá americká.

  1. Kanada George „HotshotGG“ Georgallidis – kapitán a Top
  2. Kanada Michael „Bigfatlp“ Tang – AP mid
  3. USA Steve „Chauster“ Chau – Jungle
  4. USA Peter „Doublelift Peng – AD Carry
  5. Support v hledání a zkoušení.

Úspěchy týmu CLG.Prime. 

Amerika Team SoloMid  e1355831785258267

– také tým proslavený spíše osobou kapitána, nicméně nechtěl bych ubírat na jejich skillu a kvalitách a zajisté TOP tým v Americe. Nicméně Reginald je tak silná osoba a jeho výraz při streamování je natolik charakteristický, že se mi chce někdy až brečet :D. Aneb jak ho Rainman ve svém prvním VLOGU parodoval : Hi gájz dyz yz redžinald tým tolo mid.

  1. USA Andy „Reginald“ Dinh – kapitán a AP mid
  2. Kanada Shan „Chaox“ Huang – AD carry
  3. Kanada Brian „TheOddOne“ Wyllie – Jungle
  4. USA Alex „Xpecial“ Chu – Support
  5. USA Marcus „Dyrus“ Hill – Top, mívá nejvíce lidí sledujících jeho stream, někdy až 20 000.

Úspěchy týmu Team SoloMid.

 

e1355832772514414

Jungler týmu TSM TheOddOne 

Amerika Curse Gaming e1355831814424964

– velmi kvalitní a momentálně žebřičkově nejúspěšnější tým serveru Serverní Amerika. Hráči s mnoha zkušenostmi a pohodovou atmosférou, to je tým Curse.

  1. USA Brandon „Saintvicious“ DiMarco – kapitán a Jungle, autor mnoha guidů a jungle routů
  2. USA Joe „Voyboy“ Esfahani – Top
  3. USA Jacky „Nyjacky“ Wang – AP mid
  4. USA David „Cop“ Roberson – AD carry
  5. Kanada Cody „Elementz“ Sigfusson – Support

Úspěchy týmu Curse Gaming.

 


 

Asie 

Thaiwan Taipei Assassins   e1355831836928204

– asijská hrozba číslo 1. Hodně hlasitě na sebe upozornili už na WCG 2011, ale jejich strhující výkon přišel až ve finále Sezóny 2. Kde společně s Azubu Frost ukázali evropanům, že asijští hráči budou dominovat snad v každé hře a poslední dobou nasadili stejný trend jako Korejci v SC2. Doufejme ale, že stejně jako je Stephano kat Korejců v SC 2 najdeme i Evropského kata v LoL.

  1. Thaiwan Chen „MiSTakE“ Hui Chung – kapitán a Support
  2. Thaiwan Wang „Stanley“ June Tsan – Top
  3. Thaiwan Alex „Lilballz“ Sung – Jungle
  4. Thaiwan Cheng „bebeisadog“ Bo Wei – AD carry
  5. Hong Kong Kurtis „Toyz“ Lau – AP mid

Úspěchy týmu Taipei Assassins.

e1355832494160341Vítězové Sezóny 2, Taipei Assassins

 

Jižní Korea Azubu Frost e1355831873335280

– první korejská mašina. Byla jen otázka času, než se asiaté prosadí v LoLku a nemalý podíl na tom mají právě Azubu. Nám je klan Azubu známý také díky viOletovi z SC 2, ovšem věřím, že i tato LoL sekce nám brzy ještě více utkví v hlavě.

  1. Jižní Korea Jang „Woong“ Gun-woong – kapitán a AD carry
  2. Jižní Korea Park „Shy“ Sang-myeon – Top
  3. Jižní Korea Jung „RapidStar“ Min-sung – AP mid
  4. Jižní Korea Lee „CloudTemplar“ Hyun-woo – Jungle
  5. Jižní Korea Hong „MadLife“ Min-gi – Support

Úspěchy týmu Azubu Frost.

 

Jižní Korea Azubu Blaze e1355831938849542

– další sekce z klanu Azubu.

  1. Jižní Korea Kang „Cpt Jack“ Hyung-woo – kapitán a AD carry
  2. Jižní Korea Kang „Ambition“ Chan-yong – AP mid
  3. Jižní Korea Shin „Helios“ Dong-jin – Jungle
  4. Jižní Korea Ham „Lustboy“ Jang-sik – Support
  5. Jižní Korea Lee „Flame“ Ho-jong – Top

Úspěchy týmu Azubu Blaze.

 

Jižní Korea SK Telecom T1

Singapur Singapore Sentinels


Streamy


Všechny důležité streamy evropských a amerických hráčů naleztnete na těchto dvou stránkách, jedni streamují zde a druzí zase zde.

Doufám, že jste se dozvěděli něco užitečného a zajímavého. Další informace si nechám do 2. dílů zatím naviděnou !

150 150 admin

Leave a Reply