Pravidelná pravidla XVIII

Rootborn Defenses a bytosti, které přijdou později

 e1354742278613145

Rootborn Defenses je zajímavá karta, o níž jsme se již v pravidelných pravidlech bavili a která se proslavila tím, že byla omylem přibalena do boosteru edice M13.

Jako mnoho různých jiných karet, Rootborn Defenses vytváří přetrvávající efekt říkající : Bytosti pod tvou kontrolou jsou toto kolo nezničitelné. Je tedy poměrně jasné, že se všechny bytosti, které kontroluji ve chvíli, kdy se Rootborn Defenses vyhodnotí, stanou nezničitelnými do konce kola. Jak to však bude platit u bytostí, které zahraji až po vyhodnocení této karty? A co se stane v případě, že mi soupeř sebere mou bytost například kartou Zealous Constripts? Co když já seberu bytost soupeři?

Všechna kouzla, která vytváří přetrvávající efekt spadají do dvou základních kategorií. První kouzla (dejme tomu typ A) zahrnují efekty, které mění charakteristiky či kontrolera nějakého objektu. Druhý typ (typ B) zahrnuje všechna ostatní kouzla. Charakteristiky určitých objektů (karet) zahrnují vše, co je přímo tištěno na kartě – jméno, manová cena, barva, barevné indikátory, typy karet, text karty, schopnosti a síla/odolnost. Vše ostatní, co můžeme o kartě vědět, není její charakteristika – například to, zda je karta taplá, není její charakteristika.

Pokud zahraji kouzlo typu A, toto kouzlo “uzamkne” to, pro co budou její efekty aplikovány, jakmile se vyhodnotí. Jinými slovy – kouzlo typu A určí, na které karty se bude uplatňovat, poté změní jejich charakteristiky (či kontrolery) a pak již nic nedělá. Pokud tedy zahraji například Predatory Rampage ve své první hlavní fázi kola, zaútočím svými bytostmi a poté ve své druhé hlavní fázi zahraji nějakou bytost, tato bytost již posílení z Predatory Rampage nedostane.

Na druhou stranu, kouzla typu B nemění charakteristiky vůbec. Jak tedy tyto kouzla ovlivňují ostatní karty? Jednoduše řečeno – tato kouzla mění pravidla hry. Důsledkem toho je, že “neuzamknou” objekty, kterých se týkají.

Ale vraťme se zpět k Rootborn Defenses – je to typ A či B? Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí zdát, je to typ B – “Indestructibility”, tedy nezničitelnost není charakteristika, protože to není schopnost (přestože by to tak mohlo vypadat). Text na kartě, který říká, že bytost má nezničitelnost, je sice schopností, avšak samotný fakt, že je objekt nezničitelný, není jeho charakteristika. Je to pouze konstatování něčeho, co se považuje u permanentu za aktuálně skutečné.

Pokud se tedy dáme tyto informace dohromady, dospějeme k závěru, že Rootborn Defenses zavede pravidlo, že “Bytosti pod mou kontrolou jsou toto kolo nezničitelné”. Toto nové pravidlo konstantně upravuje počet bytostí, na které se vztahuje, podle toho, kolik jich zrovna kontrolujete. Odpověď na naši otázku tedy zní: Bytosti, které vstoupí na bojiště po vyhodnocení Rootborn Defenses budou také nezničitelné. Pokud vám soupeř ukradne bytost, nebude nezničitelná po dobu, co ji bude kontrolovat soupeř. Pokud ukradnu soupeři bytost já, bude nezničitelná toto kolo do doby, než nad ní ztratím kontrolu.

 

Může Hellion Crucible dát žeton na jiný Hellion Crucible?

 e1354742319928898

Představte si situaci, kdy máte na stole dva Hellion Crucibly, každý s jedním žetonem. Můžete použít první Hellion, abyste dali žeton na Helion č.2, který byste pak obětovali pro vytvoření 4/4 bytosti ve stejném kole? Bohužel – takto to udělat nelze. Pokud nějaká karta v Magicu uvádí jméno určitého objektu, se kterým chce něco dělat (v tomto případě dát žeton na Hellion Crucible), běžně tím myslí pouze sama sebe. Kupříkladu druhá schopnost Hellion Crucible říká: Polož na Hellion Crucible žeton přetlaku. Tato schopnost se vztahuje přímo na tuto kartu, protože její jméno je Hellion Crucible, nikoliv však na jakýkoliv jiný Hellion Crucible na bojišti. Jinými slovy je to tak, jako by na kartě bylo napsáno : Polož na TUTO KARTU žeton přetlaku. Kvůli tomuto pravidlu tedy není možné, aby Hellion Crucible dal žeton na jiný Hellion Crucible, než je on sám. Pokud byste chtěli, aby tato možnost existovala, muselo by na kartě být napsáno: Polož žeton přetlaku na kartu se jménem Hellion Crucible (Put a pressure counter on a card named Hellion Crucible). Příkladem karty, u které je to takto napsáno je například Mirror-Mad Phantasm, který díky tomu může najít jinou kartu se stejným jménem. 

e1354813091531976

150 150 admin

Leave a Reply