Pravidelná pravidla XII

Blokovaná bytost zůstane zablokovaná až do konce boje, nehledě na to, co se stane s bránící bytostí

e1350665740978374

První věc, ke které dojde v kroku deklarace obránců je to, že bránící hráč vybere, které bytosti budou blokovat a jak budou blokovat. Jakmile se toto stane, nelze již blokování změnit. Útočící bytosti, kterým je přiřazena bránící bytost se stanou blokovány a tuto skutečnost již nemůže nic změnit (s výjimkou velmi málo karet, u nichž je specificky napsáno, že bytost přestane být blokována a z nichž žádná není na Standard). Dejme tomu, že útočíte se svým Kruin Outlaw a několika Werewolfy a váš soupeř každou z těchto bytostí blokuje jednou svou bytostí. Po deklaraci obránců zahrajete Moonmist, který transformuje všechny vaše bytosti s typem Human na jejich noční stranu (pokud tedy jsou transformovatelné). To znamená, že Kruin Outlaw se stane nyní bytostí Terror of Kruin Pass, která má schopnost, že werewolfové pod vaší kontrolou nemohou být blokováni méně než dvěma bytostmi. Někdo si může myslet, že tímto bude způsobeno odblokování všech útočníků, není však tomu tak. Deklarace obránců totiž byla v době příslušné fáze legální. Schopnost Terror of Kruin Pass funguje pouze tehdy, kdy se deklarují obránci a v tu chvíli byla tato bytost ještě Kruin Outlaw (a tedy bez schopnosti jeho noční strany). Útočníci budou tedy zablokováni až do konce bojové fáze a do hráče nedají žádné zranění (tedy s výjimkou toho, kdy nějaký z nich má trample). To stejné platí i v případě, kdy obránci opustí bojiště.

Pokud má však útočící bytost trample a obránce opustí bojiště ještě před fází udílení zranění, může útočící bytost s trample udělit všechno zranění právě do bránícího hráče (či Planeswalkera, pokud útočí právě na něj), protože nemusela udělit žádné smrtelné zranění do bránící bytosti, protože ta již v této době na bojišti nebyla.

„Shocklandy“ můžete najít i Farseekem, avšak přijdou taplé, i když zaplatíte 2 životy

e1350665929780232 e1350665938514641

Reprint karty Farseek v edici M13 vedl mnoho lidí k dohadům (správným), že v Return to Ravnica budou znovu vytištěny tzv. shocklandy, tedy země, u nichž si můžete vybrat, zda přijdou taplé či odtaplé, pokud zaplatíte 2 životy. Tyto karty dávají vždy jednu ze dvou barevných man a mají vždy dva podtypy základních zemí – proto je také možné je Farseekem v knihovně vyhledat. Farseek vám v knihovně vyhledá Plains, Island, Mountain či Swamp a dá tuto zemi do hry taplou. Před příchodem Return to Ravnica tato karta na Standardu uměla v knihovně najít pouze základní země. Vzhledem k tomu, že shocklandy mají dva podtypy základních zemí – tedy Temple Garden má podtyp jak Plains tak Forest, můžete ji se Farseekem najít, protože podtyp je jediné, co jej zajímá. Nevýhodou je však to, že si je tímto způsobem nemůžete dát do hry odtaplé. Za normálních okolností přijdou shocklandy do hry taplé. Pokud zaplatíte 2 životy, v podstatě odstraníte ten text karty, který říká, že země přijde taplá. Pokud nějaký jiný efekt přikazuje kartě, aby přišla taplá – jak tomu je právě u Farseeku, zaplacením dvou životů jej neodstraníte. Tyto životy byste tak platili zbytečně bez kýženého efektu.
Je dobré připomenout, že přesotře mají tyto země podtypy základních zemí, samy základními (basic) zeměmi nejsou. Základní země je pouze Plains, Island, Swamp, Mountain a Forest.

Co můžete udělat se dvěma Dangerous Wager na ruce

e1350665973048775

Dva Dangerous Wager na ruce vám můžou připadat nepoužitelné. Nemusí však tomu být tak. Vzhledem k tomu, že je Dangerous Wager Instant, můžete tuto kartu hrát v reakci na kouzla či schopnosti. A to nejen na soupeřovy, ale i na svoje.  Po zahrání kouzla hráčem je priorita dána nejprve opět tomuto hráči. Většinu času to nemá význam a hráči pak předávají prioritu dál – tedy na jejich soupeře, kteří pak mají možnost reagovat a teprve když nikdo v řadě reagovat nechce, kouzlo se vyhodnotí. Můžete tedy hrát kouzla či schopnosti, které můžete hrát jako Instanty do té doby, než se rozhodnete předat prioritu soupeři a teprve tehdy on může na jednotlivá kouzla postupně reagovat či je nechat vyhodnotit. Jak nám tedy toto zjištění pomůže s našimi Dangerous Wagery? Můžete zahrát jeden a ve chvíli, kdy tento bude na stacku, zahrát následně druhý. Druhý Wager se vyhodnotí jako první a vy zahodíte zbylé karty na ruce (pokud nějaké máte) a líznete si 2 karty. Nemusíte zahazovat druhý Wager, protože ten se již nenachází na Vaší ruce, ale na stacku. Po vyhodnocení kouzla či schopnosti na stacku hráči opět dostanou prioritu hrát kouzla či aktivovat schopnosti. Pokud nějaká z karet, které jste si lízli, byl Instant či karta s Flash, můžete ji zahrát, zatímco prvně zahraný Wager bude stále na stacku. Pokud si tedy líznete 2 Instanty a budete mít dostatek many, můžete je zahrát a nezahodit je tak do dalšího Wagera. Poté si líznete další 2 karty z prvně zahraného Wagera. 

e1350666814839506

150 150 admin

Leave a Reply