Unleash
Unleash je Rakdosská mechanika a tím, že z bytosti udělá silnějšího fanatického útočníka neschopného blokovat flavorově velmi dobře zapadá do Rakdosského kultu. Unleash je nahrazovací efekt, který nahradí vstoupení bytosti na bojiště za vstoupení bytosti s jedním +1/+1 žetonem. Je to velice prosté – buďto se rozhodnete, že bytost s touto schopností vstoupí na bojiště s jedním +1/+1 žetonem nebo bez něj. Výměnou za tuto výhodu bytosti s Unleash nemohou blokovat, pokud je na nich +1/+1 žeton. A nezáleží na tom, zda tento žeton dostaly díky své schopnosti, či nějakým jiným způsobem. Můžete tedy například položit +1/+1 žeton na soupeřovu bytost s Unleash, abyste zamezili tomu, že vás bude blokovat. Unleash vám tedy v podstatě nabídne, zda chcete slabší bytost, která může blokovat, či o něco silnější bytost vhodnou pouze na útočení. U některých bytostí, například u Chaos Imps, dostanete i další výhodu z toho, že na bytosti bude +1/+1 žeton, v tomto případě to je Trample.
Detain
Schopnost gildy Azorius, která se specializuje na pravidla a zákony. Jednoduše řečeno, Detain vám umožní na určitou dobu něco uvěznit. Některé karty dokáží uvěznit pouze bytosti, zatímco jiné uvězní jakékoliv permanenty, mimo zemí, pod kontrolou vašich oponentů. Dokud je permanent uvězněn, nemůže útočit ani blokovat (pokud je to tedy bytost) a jeho aktivační schopnosti nemohou být aktivovány až do vašeho příštího kola. Je to podobné, jako by jste na jejich permanent dali Arrest, alespoň tedy na nějakou dobu. Uvězněním nějaké bytosti si tedy můžete vytvořit volnou cestu pro váš útok a uvězněná bytost si na vás navíc nezaútočí ani v následujícím soupeřově kole. Nebude moci ani používat své aktivační schopnosti (jako například Deathrite Shaman. U většiny karet je schopnost Detain spouštěcí schopností – tedy používá stack. Díky tomu může soupeř na Detain reagovat a to i použitím aktivační schopnost bytosti, kterou se chystáte pomocí Detainu uvěznit.
Scavenge
Příslušníci gildy Golgari se vyznačují tím, že jsou pány nad životem a smrtí a tyto události vidí jako konstantní cyklus. Jejich mechanika – Scavenge – toto odráží poměrně dokonale. S trochou nadsázky by se tato mechanika dala považovat jako Flashback pro bytosti. Umožní vaším mrtvým bytostem být znovu užitečnými a posílit tak nějakou z vašich živých bytostí. Scavenge je aktivační schopnost, kterou můžete použít pouze tehdy, když je bytost se Scavenge ve vašem hřbitově. Abyste provedli schopnost Scavenge, zaplatíte určitou manovou cenu (ta záleží na konkrétní bytosti – Slitherhead umožní provést Scavenge za 0 man, u Deadbridge Goliatha pak 4GG), vypovíte bytost se Scavenge ze hry a to je vše – položíte tolik +1/+1 žetonů na cílovou bytost, kolik byla síla vypovězené bytosti se Scavenge.
Tato schopnost má přeci jen jednu malou nevýhodu. Patří do skupiny těch aktivačních schopností, které můžete použít pouze tehdy, kdy můžete hrát Sorcery – tedy ve své hlavní fázi a ve chvíli, kdy na stacku není jiné kouzlo či schopnost. Nemůžete tedy zahrát Scavenge v reakci na soupeřův blesk a zachránit si tak svou bytost před zničením.
Overload
Overload je mechanika náležící gildě Izzet League. Tato mechanika umožní kouzla s touto schopností pořádně nabít. Všechna kouzla s Overload musí něco cílit. Tyto kouzla můžete použít buďto tak, jak jsou – například Mizzium Mortars pro zničení soupeřovy bytosti či Cyclonic Rift pro vrácení soupeřova permanentu. Při použití Overload se však kouzla stanou mnohem mocnějšími. Proč vrátit na ruku jeden permanent, když můžete vrátit soupeřům všechny, kromě zemí? Pokud zahrajete kouzlo za Overload cenu, která je vždy poněkud vyšší než cena samotného kouzla, nahradíte v kouzle slovíčko „target“ – cílový slovíčkem „each“, tedy každý. Mizium Mortars tedy při použití Overload nedá 4 zranění do cílové bytosti, která není pod vaší kontrolou, ale dá 4 zranění do VŠECH bytostí, které nekontrolujete. Podobně Cyclonic Rift nevrátí pouze jeden soupeřův permanent, ale rovnou všechny – tedy mimo zemí.
Populate
Poslední z nových gildovních mechanik pro edici Return to Ravnica je schopnost gildy Selesnya. Tato gilda (stejně jako zelenobílá dvoubarva obecně) má dlouhou historii lásky k tokenům. Kdykoliv vám kouzlo či schopnost nařídí, abyste provedli Populate, vyberete si jeden token bytosti pod vaší kontrolou (tento token necílíte) a vytvoříte kopii tohoto tokenu. Výhoda je, že v zelenobílé kombinaci naleznete velkou řadu tokenů – od nejmeněších Saprolingů či Birdů, přes Ooze tokeny získané například kartou Slime Molding až po 8/8 elementála, kterého vytvoříte pomocí země Grove of the Guardian.
Leave a Reply