Divine Deflection má pouze jediný cíl – ten, do nějž udělí zranění
Divine Deflection je jednou z karet, která obsahuje opravdu mnoho textu. Dělá hned několik rozdílných věcí v jednu chvíli a proto může hráče snadno zmást.
Český překlad karty je následující:
Udělení příštích X zranění, které by byly toto kolo uděleny tobě nebo permanentům, jež kontroluješ, je zabráněno. Pokud je tak zabráněno udělení zranění, Divine Deflection udělí odpovídající počet zranění cílové bytosti nebo hráči.
Možná nejdůležitější věcí, kterou je třeba si v případě této karty zapamatovat je to, že Divine Deflection vyžaduje výběr pouze jediného cíle. Rozhodně nevybírejte svou bytost (pokud o ní tedy nechcete přijít). Jediný cíl, který při hraní Divine Deflection je tedy ten, do nějž chcete touto kartou udělit zranění. Jaké zranění bude preventováno rozhodnete až poté, kdy bude zranění uděleno po vyhodnocení této karty.Toto zranění může být dokonce i z více zdrojů. V tom se Divine Deflection liší od svého předchůdce, Harm’s Way, u nějž jste museli vybírat zdroj zranění, které jste chtěli preventovat, při hraní Harm’s Way. Zajímavostí je také to, že na rozdíl od Harm’s Way udílí Divine Deflection zranění přímo (zatímco Harm’s Way jej pouze přesměrovává). Proto se v tomto případě neuplatní schopnosti jako deathtouch, lifelink, infect či wither (zatímco pokud by došlo pouze k přesměrování zranění pomocí Harm’s Way, tyto schopnosti se uplatní).
Divine Deflection preventuje a udílí X zranění – celkově
Způsob, jakým je karta Divine Deflection napsaná, může být poněkud zavádějící. Přestože to může vypadat, že zabrání X zranění do Vás a každé Vaší bytosti či Planeswalkera a poté udělí součet těchto do vybraného cíle, není tomu tak. Jak už jsem psal v dřívější části článku, ve chvíli, kdy Divine Deflection hrajete, vyberete jediný cíl, do nějž bude Deflection udílet zranění. Po vyhodnocení vytvoří Divine Deflection ochranný „štít“ pro následujících X zranění, které bude uděleno Vám či permanentům pod Vaší kontrolou. Celkový součet vypreventovaého (zabráněného) zranění tedy bude X. Můžete se také rozhodnout, které zranění bude preventováno ve chvíli, kdy bude uděleno do Vás či Vašich permanentů. Ihned poté, co je zranění vypreventováno, je stejný počet zranění udělen cíli, jejž jste vybrali při hraní Divine Deflection.
Raději si vše ukážeme na příkladu. Řekněme, že soupeř zahraje Slagstorm a vybere variantu udělení zranění do bytostí. Vy kontrolujete tři 3/3 bytosti a zahrajete Divine Deflection, za X zvolíte 3 a jako cíl vyberete Vašeho soupeře. V podstatě nyní máte k dispozici 3 „štíty“, z nichž každý vypreventuje jedno zranění. Jakmile se tedy Slagstorm vyhodnotí, můžete si zvolit, jak tyto „štíty“ rozdělíte mezi Vaše bytosti. Nejlogičtější tedy bude, pokud vypreventujete 1 zranění do každé z Vašich třech bytostí, čímž si všechny zachráníte a udělíte 3 zranění do Vašeho soupeře.
Další důležitý rozdíl mezi Divine Deflection je v tom, že narozdíl od karet, které zranění přesměrují, Deflection udílí zranění přímo.
Interakce Gisely a Divine Deflection
Další kartou z edice Avacyn Restored, která má opravdu hodně textu, je Gisela, Blade of Goldnight. Když se tato karta zkombinuje s Divine Deflection, věci se začnou opravdu komplikovat :). Tato komplikace vychází ze zmatku okolo interakce nahrazovacího a/nebo preventujícího efektu.
Zevrubná pravidla říkají následující:
Pokud se dva čí více nahrazovacích (replacement) a/nebo preventujících efektů pokouší modifikovat způsob, jakým bude určitá událost působit na objekt či hráče, kontroler toho objektu (či jeho vlastník, pokud kontrolera nemá) či hráč, na nějž tato událost působí zvolí, který z těchto efektů bude uplatněn.
To nezní moc jednouše, nemám pravdu? Jak to tedy funguje v praxi?
Řekněme tedy, že mám pod kontrolou Giselu a útočím s ní na soupeře. Soupeř zahraje Divine Deflection, kdy za X vybere 4 a jako cíl vybere mě. Ve chvíli, kdy má být uděleno zranění, dojde k pokusu dvou efektů o změnu této události. Má Gisela říká „zdvojnásob toto zranění“ zatímco soupeřův Divine Deflection říká „preventuj toho zranění“. Klíčové je to, že na tom, kdo kontroluje který efekt je naprosto nedůležité. Pro všechny záměry a účely, nahrazovací a preventující efekty nemají žádného kontrolera. Kdo tedy bude určen jako „postižený“ hráč?
Bude to ten, na nějž bude mít událost vliv. Vzhledem k tomu, že zranění je udíleno soupeři, bude on „postižený“ hráč. Proč na tom tedy záleží? Soupeř totiž bude moci určit pořadí, v jakém se tyto efekty uplatní. Poté, co se uplatní první, uplatní soupeř i druhý, pokud je stále uplatnitelný, a to takto:
– Původní událost je ta, že Gisela udělí soupeři 5 zranění.
– Soupeř uplatní Divine Deflection první (pokud je tedy dobrý hráč). Toto tedy změní událost tak, že Gisela udělí pouze 1 zranění (za předpokladu, že u Deflection bylo za X zvoleno 4).
– Soupeř poté zkontroluje, zda je Giselina schopnost stále relevantní a vzhledem k tomu, že je (zbývá ještě jedno zranění) nastane následující událost – Gisela udělí soupeři 2 zranění (právě díky tomu, že se zranění zdvojnásobí přes její schopnost).
Poté přichází na řadu samotný Divine Deflection. K udělení zranění jejím prostřednictvím dojde ihned poté, co je vypreventováno. Poté, co jsou vypreventována 4 zranění, Deflection se mi pokusí udělit 4 zranění. Nyní se opět uplatní Gisela, tentokrát její druhá schopnost. „Postižený“ hráč jsem v tuto chvíli já a událost je změněna z „Divine Deflection mi udělí 4 zranění“ na „Divine Deflection mi udělí 2 zranění“.
Pokud by soupeř nebyl dobrý hráč a uplatnil by efekty v opačném pořadí, vypadala by situace takto:
Prvně by mu Gisela udělila 6 zranění a poté by mi Deflection udělilo 2 zranění. Pokud tedy soupeř nechce ztratit 4 životy navíc, měl by efekty uplatnit dle prvně zmíněného postupu.
Leave a Reply