Deathtouch funguje pouze tehdy, pokud bytost skutečně udělí zranění
Jak jsme si již v minulém díle říkali, protekce dokáže ochránit před řadou věcí, mezi něž patří i zranění ze zdroje, na nějž se protekce vztahuje. Toto zranění je vypreventováno a nedojde tedy k jeho udělení. Pokud tedy soupeř útočí Grave Titanem a vy blokujete svým Mirran Crusaderem, Crusader nezemře, protože nedošlo k udělení zranění a tudíž nedošlo ani k uplatnění Deathtouche.
Nyní se podívejme na situaci, kdy útočíte svým Elite Inquisitorem a soupeř zahraje Ambush Vipera s Flashem, kterým Vás bude překvapivě blokovat. Hráči by si mohli myslet, že vzhledem k tomu, že došlo k bloku, Deathtouch efekt zničí Inquisitora. Není však tomu tak. Deathtouch vyžaduje, aby bylo uděleno alespoň jedno zranění. Vzhledem k tomu, že má Inquisitor first strike, udělí 2 zranění do Vipera v prvním kroku fáze udílení bojového zranění (tedy v tom, ve které udílí zranění pouze bytosti s First Strike a Double Strike) a tím zničí Vipera ještě před tím, než ten dostane šanci udělit zranění do Inquisitora (k tomu by došlo v druhém kroku fáze udílení bojového zranění, pokud by byl Viper ještě na bojišti).
Parallel Lives nevytváří tokeny – pouze způsobí, že jiné efekty jich vytvoří více
Co se stane, když si se svým Geistem of Saint Traft vytvoříte tokena anděla ve chvíli, kdy máte na bojišti Parallel Lives? Vytvoříte si dva tokeny a oba budou na konci bojové fáze exilováni.
Ale proč se exilují oba, ne pouze ten jeden vytvořený Geistem? Snadno – Parallel Lives nevytvoří žádného tokena a oba jsou vytvořeni právě Geistem. Parallel Lives pouze vytvoří nahrazovací efekt. A tento efekt dělá přesně to, podle čeho se jmenuje – nahradí jednu věc věcí jinou. U karty Parallel Lives nahradí výraz „Udělej X tokenů“ výrazem „Udělej 2X tokenů“. Pokud tedy kartou Geist of Saint Traft, nebo jinou, produkující tokeny, vytvoříte určitý počet tokenů, všechny náležitosti, které toto vytvoření nese (v tomto případě tedy exilování na konci bojové fáze) zůstávají. Parallel Lives změní pouze počet vytvořených tokenů.
Pokud tedy útočíte Geistem, spustí se jeho schopnost a po vyhodnocení této schopnosti si máte dát na bojiště 4/4 útočícího anděla, kterého budete muset na konci bojové fáze vypovědět (exilovat). Parallel Lives nevytvoří druhého tokena sám, ale způsobí to, že Geistova schopnost nyní položí na bojiště dva tyto útočící tokeny. Vzhledem k tomu, že byly tokeny vytvořeny v jediný moment a stejnou schopností, hra je od sebe nedokáže rozlišit. Proto ve chvíli, kdy má dojít k vyhodnocení „Vypověz tento token“, hra nemůže rozhodnout, kterého z nich vypovědět a tudíž pro jistotu vypoví ze hry oba.
Demonic Rising – jak skutečně funguje?
Malé slovíčko „pokud“ („if“). To dokáže snadno zastavit dění věcí ještě před tím, než se stanou. U spouštěcích schopností, které jsou napsány jako „When/whenever/at“ (Když/kdykoliv/na)…, je „něco“ pravda, udělej „nějaký efekt“. A tyto schopnost kontrolují, zda je „něco“ pravda ve dvou chvílích – když se schopnost spouští a když se vyhodnocuje. Tato schopnost tedy pro vyhodnocení potřebuje, aby „něco“ byla pravda především ve chvíli, kdy se spustí a také ve chvíli, kdy se vyhodnotí.
Je mi jasné, že to zní poněkud krkolomně a proto si raději uvedeme příklad. Tímto příkladem budiž karta Demonic Rising. Text této karty říká :
„Pokud na konci své fáze konce kola kontroluješ přesně jednu bytost, polož si na bojiště černou 5/5 bytost/token s typem Demon a s flying.“
V případě, že na konci svého kola nekontrolujete přesně jednu bytost, tato schopnost se vůbec nespustí. Pokud jste propásli chvíli, kdy se měla schopnost spustit, nedostanete už další šanci na to, abyste učinili určitou věc „pravdivou“. Podobně tomu bude v případě, kdy budete mít přesně jednu bytost a tím tuto schopnost spustíte, avšak ve chvíli, kdy se tato schopnost bude vyhodnocovat již tuto bytost mít nebudete (například když vám ji někdo v reakci zničí), k vytvoření tokenu také nedojde. Můžete z toho však udělat i výhodu a to například tehdy, když máte nějakou oživovací zemi, například Inkmoth Nexus. Pokud „oživíte“ Nexus kdykoliv před koncem kola a za předpokladu, že nemáte jiné bytosti, budete mít na konci kola právě jednu bytost, čímž spustíte schopnost karty Demonic Rising. A pokud Vám jej někdo v reakci na spouštěcí schopnost nezničí, vytvoříte si krásného 5/5 černého Démon tokena.
To by tedy bylo pro dnešek vše. Setkali jste se při hře s nějakým zajímavým problémem nebo situací, se kteoru jste si nevěděli rady? Napište komentář a třeba právě Vaši situaci si rozebereme příště.
Leave a Reply
You must belogged in to post a comment.