Pravidelná pravidla V

Vítejte u dalšího z řady mých pravidelných článků zabývajících se pravidly. Oproti minulému dílu se dnes nezaměříme na jedinou schopnost, ale probereme si různorodé zajímavé náležitosti, které by mohlo být dobré znát 🙂

 

Co vlastně znamená protekce?

e1346182272256675 

Toto je jedno z témat, na které se hráči, převážně začátečníci, ptají v podstatě neustále a dokola. Spousta lidí se například diví, jak je možné, že Day of Judgment dokáže zničit Phyrexian Crusadera, zatímco Whipflare nikoliv. Někteří lidé si zase myslí, že jejich bytost s protekcí na bílou nedostane bonus z globálních očarování, jako je například Honor of the Pure.  Co všechno vlastně dokáže protekce zastavit? Pro lepší zapamatování existuje anglická zkratka D.E.B.T.

 e1346182299153741

Pokud má tedy například bytost protekci na červenou, znamená to, že nemůže být…

 

Zraněná (Damage)

Očarovaná/Equipovaná (Enchanted/Equipped)

Blokovaná (Blocked)

Cílená (Targeted)

 

…jakýmkoliv červeným zdrojem. To je vše. Whipflare tedy nemůže zranit Vašeho Phyrexian Crusadera, protože jeho protekce jej ochrání před zraněním z červeného zdroje. Stejně tak jej nemůžou blokovat červené či bílé bytosti. Nemůže být také očarován červenými či bílými aurami, ani vybaven Equipmenty v těchto barvách. Jakékoliv Aury či Equipmenty, které byly připojeny k této bytosti předtím, než na ně dostala protekci, z této bytosti po získání protekce spadnou. Phyrexian Crusadera nemůžou také cílit žádné bílé či červené zdroje. Důvodem k tomu, že Black Sun’s Zenith zabije Mirran Crusadera a Day of Judgment zničí Phyrexian Crusadera je to, že na tyto karty se protekce nevztahuje – Day of Judgment neudílí zranění, neočaruje/nevybavuje, neblokuje ani necílí žádnou bytost.

 

 

Můžete reagovat na výběr toho, co zkopíruje Phantasmal Image?

 e1346182416140116

Toto je poměrně častý dotaz v souvislosti s jakýmkoliv kopírováním bytostí. Odpověď zní – jak kdy. Nejdůležitější je uvědomit si to, že možnost něco zkopírovat je schopnost statická, nikoliv spouštěcí (pokud by to byla spouštěcí schopnost, bytosti, jako například Clone by zemřely jako 0/0 ještě předtím, než by stihnuly něco zkopírovat). Jedná se o nahrazovací (replacement) efekt, který upravuje to, jak bytost vstoupí na bojiště.

Co to tedy pro nás znamená? Pokud se Phantasmal Image vyhodnotí a vstoupí na bojiště, rozhodnutí, že něco zkopíruje, je provedeno okamžitě. Toto rozhodnutí tedy nepoužívá stack a není na něj možné reagovat. Pokud tedy například zkopírujete kartu Elesh Norn, zemřou obě (kvůli tzv. Legendárnímu pavidlu) ještě předtím, než kterýkoliv hráč získá prioritu. To mimo jiné znamená, že pokud zkopírujete permanent se spouštěcí schopností, která se spustí při příchodu onoho permanentu na bojiště (například Acidic Slime) kopie bytosti tuto schopnost spustí stejně, jako by ji spustila bytost původní (předloha pro kopii).

Také je dobré vědět, že o tom, která bytost bude zkopírována, se rozhodne až ve chvíli, kdy se Phantasmal Image vyhodnotí. Ve skutečnosti – pokud se zeptáte na toto rozhodnutí, které se normálně děje až po vyhodnocení kouzla, znamená to, že jste právě předali prioritu a dovolili jste tak, aby se kouzlo vyhodnotilo, čímž jste se vzdali práva na něj reagovat.

Co se však stane v případě, kdy Váš soupeř zahrál Phantasmal Image a ihned řekl, že kopíruje svého Lord of the Unreal? Je již pozdě na to reagovat, když již učinil své rozhodnutí o tom, co bude kopírovat? Není! Existuje standardní turnajová zkratka říkající, že „Pokud hráč deklaruje rozhodnutí pro kouzlo, které se normálně neprovádí před vyhodnocením tohoto kouzla, je toto rozhodnutí pozdrženo, dokud soupeř nezareaguje“. Pokud tedy řeknete, že souhlasíte a reagovat nebudete, nemůže již tento hráč náhle změnit své rozhodnutí a zkopírovat jinou bytost. Na druhou stranu, pokud tuto zkratku přerušíte například tím, že kopírovanou bytost zničíte například Doom Bladem, hráč se již nemusí držet původně jmenovaného cíle (i s ohledem na to, že jej vlastně určil ve chvíli, kdy to ještě nebylo možné) a může zvolit nový legální cíl – pokud se nějaký na bojišti nachází.

 

Sun Titan umí dostat aury na Hexproof bytosti Vašeho soupeře

 e1346182459850801

Schopnost Hexproof znamená, že bytost s touto schopností nemůže být cílem kouzel a schopností soupeře. Existuje však možnost, jak tuto schopnost obejít. Trik je v tom, že Enchantmenty-Aury cílí pouze ve chvíli, kdy jsou hrány jako kouzlo. Pokud dostanete Aury na bojiště tím, že nějakým způsobem obejdete stack, stačí Vám, že se bude na bojišti nacházet něco, co mohou očarovat – žádné cílení není potřeba.

Proto tedy můžete zahrát Vašeho Sun Titána a vrátit si z hřbitova například Pacifism, kterým očarujete soupeřova Geist of Saint Traft, čímž mu pořádně pokazíte plány – v tomto případě totiž Geista Pacifismem necílíte.

Toto však platí pouze pro Hexproof či Shroud. Nedokáže to obejít protekci, protože jak jsme si řekli před chvílí, protekce zabrání čtyřem věcem: zranění, enchantování/equipování, blokování a cílení. Mirran Crusader tedy nemůže být očarován kartou Dead Weight, ani kdyby tato aura na něj přišla přes Titánovu schopnost. 

e1346183040580303

150 150 admin

Leave a Reply