Pravidelná pravidla IV

e1345824086051736

Nejprve si vysvětlíme, jak kouzla se schopností Miracle fungují. Schopnost Miracle říká :

Můžeš tuto kartu zahrát za její miracle cenu, když si ji lízneš, je-li to první karta, kterou sis toto kolo líznul.

Pokud si tedy jako první kartu v kole líznete například Terminus, můžete ihned zaplatit bílou manu a tuto kartu zahrát. Pokud tuto kartu chcete hrát za její „Miracle“ cenu, musíte ji zahrát ihned ve chvíli, kdy jste si ji líznuli. Je také dobré vědět, že tuto kartu můžete zahrát i tehdy, pokud je to Sorcery (které byste jinak mohli hrát pouze v hlavní fázi svého kola). Další důležitou informací je to, že ji můžete za „Miracle“ cenu zahrát i tehdy, když si ji jako první kartu líznete v kole soupeře.

 

A vzhledem k tomu, že je schopnost Miracle poměrně komplexní, nese s sebou i řadu různých otázek.

 

Mental Misstep nezastaví „Miracle“

 e1345824107802804

Někteří hráči se při hře setkávají se situací, kdy se pokouší hrát kouzlo za jeho „Miracle“ cenu, která je u některých Miraclů rovna jedné (například Banishing Stroke) a soupeř se jim snaží toto kouzlo zrušit kartou Mental Misstep. Mental Misstep ruší cílové kouzlo s převedenou manovou cenou rovnou jedné. Má však Banishing Stroke vyvolávací cenu 1, pokud je hrán přes Miracle? Odpověď zní – NE.

Vyvolávací cena (neboli Converted Mana Cost) je neměnná a nezávisí na tom, kolik za katu ve skutečnosti zaplatíte (až na jednu výjimku, kterou si ukážeme později). Vyvolávací cena je vždy ta cena, která je vytištěna v horním rohu karty. Terminus má tedy vyvolávací cenu 6. VŽDY. Nezáleží na tom, zda ji zahrajete za jednu bílou manu, zadarmo, či za 7 man (pokud je nějakým kouzlem zdražena). Mental Misstep proto nikdy nebude schopen zrušit karty jako Terminus, Banishing Stroke či Revenge of the Hunted, protože tyto karty nemají vyvolávací cenu 1.

Jak jsem však zmínil na začátku, existuje jeden případ, kdy vyvolávací cena není pevně stanovena. Je tomu tak u kouzel, které mají ve vyvolávací ceně X. Téměř v každé herní zóně je hodnota X rovna 0. Ve chvíli, kdy se toto kouzlo nachází na stacku (tedy ve chvíli, kdy je hráno), je X rovno hodnotě, kterou zvolíte (většinou tedy tolik, kolik man za X zaplatíte). Karta Fireball má tedy v ruce, knihovně a hřbitově vyvolávací cenu 1, protože X je v těchto případech vždy rovno 0. Na stacku se však vyvolávací cena změní. Pokud se rozhodnete zvolit u Fireballu za X hodnotu 5, bude mít Fireball na stacku vyvolávací cenu rovnu 6. Je tedy možná jedna situace, kdy by bylo možné zrušit kouzlo s Miracle pomocí Mental Misstepu. Bylo by to v případě Bonfire of the Damned, avšak pouze v případě, že by u něj zvolil hráč za X=0, což není moc pravděpodobné 🙂

 

Jak Vaše Consecrated Sphinx interaguje se soupeřovými Miracle kartami

 e1345824127593765

Co se stane v případě, kdy si soupeř lízne kartu se schopností Miracle ve chvíli, kdy máte pod kontrolou Consecrated Sphinx? Pokud se soupeř rozhodne tuto kartu ihned po líznutí ukázat a zahrát, stane se několik věcí. Spustí se schopnost Miracle a také schopnost Sfingy. Tyto schopnost jdou na stack v pořadí – 1. aktivní hráč (tedy ten, v jehož kole se právě nacházíme), 2. neaktivní hráč. Vzhledem k tomu, že schopnost neaktivního hráče šla na stack jako poslední, vyhodnotí se jako první. Pokud je tedy soupeřovo kolo, líznete si 2 karty ještě před tím, než se vyhodnotí soupeřův Miracle a tedy předtím, než toto kouzlo bude moci soupeř zahrát.

Pokud byste tedy v oněch dvou líznutých kartách měli například Cancel, stihli byste jím ještě soupeřův Miracle zrušit. Na druhou stranu – pokud by si soupeř líznul Miracle kartu ve Vašem kole, například po zahrání Think Twice, spouštěcí schopnost Miracle by se vyhodnotila jako první a soupeř by tak zahrál Miracle kartu ještě předtím, než si pomocí Sfingy líznete karty.

 

Surgical Extraction vs. Miracle karty

 e1345824157958770

Jak jsem již psal na začátku článku, Miracle je poměrně komplexní mechanika. Nejprve tu je nepsaná statická schopnost, která říká, že můžete tuto kartu ukázat, pokud jste si ji líznuli jako první kartu toto kolo. Poté je zde spouštěcí schopnost říkající, že pokud tak učiníte (ukážete tuto kartu při líznutí), můžete ji hrát za její Miracle cenu. Pro spoustu lidí však může být matoucí to, kde se karta mezi všemi těmito kroky nachází. Odpověď je jednoduchá – tam, kde kterákoliv jiná karta, kterou si líznete – tedy ve Vaší ruce. Pouze je celou dobu odhalena a většinou se pokládá na stůl kvůli přehlednosti.  

Důležité je připomenout to, že Miracle je spouštěcí (Trigger) schopnost a jde tedy po spuštění na stack a tudíž je možné na ní reagovat. Nemůžete ji zahrát ihned za její Miracle cenu – musíte počkat, až se tato spouštěcí schopnost vyhodnotí. A dokud se tato schopnost nevyhodnotí a bude na stacku, mají ostatní hráči šanci na tuto spouštěcí schopnost reagovat. Řekněme tedy, že si soupeř právě líznul a ukázal kartu Terminus. Naštěstí pro Vás ji již hrál někdy předtím a další Terminus se nachází i v jeho hřbitově. Nyní můžete v reakci na spouštěcí schopnost karty Terminus zahrát Surgical Extraction a tou zacílit soupeřův Terminus v jeho hřbitově. Díky tomu můžete nyní vyhledat v jeho hřbitově, knihovně a ruce všechny kopie karty Terminus a vypovědět je ze hry. A vzhledem k tomu, že právě líznutý Terminus je stále v soupeřově ruce, můžete jej vypovědět také. Teprve poté se vyhodnotí spouštěcí schopnost Miracle, avšak vzhledem k tomu, že Terminus již není na ruce a není jej možné zahrát, nic se nestane.

 To je nyní pro dnešek již vše. Setkali jste se při hře s nějakým zajímavým problémem, který Vám nedá spát? 🙂 Napište mi do komentářů a třeba příště si můžeme rozebrat právě Váš problém.

e1345823686770526

150 150 admin

Leave a Reply