Náhled do historie – Prerelease proma

Prerelease turnaje se konají ve formátu Sealed Deck vždy o víkendu před oficiálním vydáním nové sady a jsou tak první možností, kdy si hráči mohou zahrát na turnaji s kartami z nejnovější edice. A každý hráč dostane mimo šesti boosterů, z nichž si postaví svůj balíček, také právě zvláštní Prerelease promo kartu.  

e1347298309127572

Nyní se tedy podíváme na to, jak se s postupem času tato Prerelase proma měnila. Historicky prvním Prerelease promem byl v roce 1997 Dirtcowl Wurm, který byl určen jako promo k edici Tempest. Tato karta byla nefoilová a měla na sobě zlatým napísem napsáno Prerelease a symbol M v kroužku. I další karty z edic Tempest bloku – Revenant (Stronghold) a Monstrous Hound (Exodus) – byly nefoilové a opět nesly zlatý nápis Prerelease, tentokrát doplněný o měsíc a rok jeho konání. Následující edice – Urza’s Saga, nám již přinesla první foilovou Promo kartu (a také první foilovou kartu učenou pro veřejnost, viz jeden z mých předchozích článků) – Lightning Dragona. Od této chvíle již bylo na kartách vyraženo přesné datum konání Prerelease a všechny Prerelase promo karty, až na jednu výjimku, byly foilové. Touto výjimkou byla karta Lu Bu, Master-at-Arms z edice Portal Three Kingdoms. Tato karta má ještě jednu zvláštnost – jako jediná Prerelease karta vyšla se dvěma různými daty, odlišnými pro Japonsko a Singapur.

e1347298348142809

Prerelease proma z Invasion bloku nesou další zvláštnost – byla vytištěna v „mrtvých“ jazycích. Raging Kavu vyšel v latině, Questing Phelddagrif v klasické řečtině a Fungal Shambler v sanskrtu. Také Prerelease promo karty dalšího bloku, Odyssedy, byly vytištěny v nezvyklých jazycích – Stone-Toungue Basilisk (Odyssey) v arabštině, Laquatus’s Champion (Torment) v azbuce (která se na běžných kartách objevila až o řadu let později) a Glory (Judgment) v hebrejštině.

Následující sada, Onslaught, přinesla další změnu. Zatímco do této doby měly foilové Promo karty klasickou kometu v levém dolním rohu, stejně jako běžné foilové karty, Onslaught tuto kometu u Prerelease proma – Silent Specter – odstranil. U karet však přibyla další novinka – holografický symbol edice v pozadí textu. Tento symbol se od této doby objevuje u všech Promo karet (s výjimkou Hero of Bladehold a jednou další, o které si povíme v závěru článku).

e1347298400470195
Po Onslaught bloku přichází další blok – Mirrodin. A Prerelease promo Sword of Kaldra přináší další novinku. Toto promo má totiž alternativní obrázek, který se liší od ilustrace na běžné kartě. Rozdílné ilustrace Promo karty od její nepromo verze budou Wizardi hojně využívat i do budoucna. A aby toho nebylo málo, Sword of Kaldra je také první Prerelease promo kartou, která není bytostí. Poté se delší dobu nic zajímavého v oblasti Prerelease prom nezměnilo. Další zásadní změna se odehrála v roce 2008 s edicí Shards of Alrara. V ní se poprvé objevila promo karta hned v několika jazykových mutacích podle zemí konání Prerelease.
 e1347298750717708


Ajani Vengeant
tehdy vyšel mimo anglické verze také ve francouzštině, němčině, italsštině, španělštině a japonštině. Od té doby již tedy Prerelease proma vycházejí ve více jazycích. S edicí M11 k nim přibyla ještě čínština. Ajani Vengeant také započal jednu novou éru a to éru Prrerelease promo karet v mythické raritě. Jako proma jsme tedy mohli najít karty jako Vampire Nocturnus, Wurmcoil Engine nebo Emrakul.

U edice Mirrodin Besieged jste na Prerelease měli na výběr hned ze dvou promo karet – Hero of Bladehold a Glissa, the Traitor, podle toho, na kterou stranu jste se rozhodli připojit.

e1347301041901676

S edicí M12 se rozhodli Wizardi odstranit z Prerelease prom datum konání Prerelease. Toto datum chybělo i na promu k Innistradu, u Dark Ascension se datum opět vrátilo, jen aby se s následující edicí, Avacyn Restored, opět odstranilo. A aby to nebylo málo chaotické, Return to Ravnica přinese opět Prerelease proma s datem. Od Innistradu se také Wizardi rozhodli k návratu od mythické rarity k raritě vzácné. 

Nadcházející sada – Return to Ravnica – nám opět přináší řadu novinek. Prerelease promo karet zde bude hned pět – jedno pro každou z pěti gild, které vyjdou v této edici. Proma budou následující :

Azorius – Archon of the Triumvirate

Izzet – Hypersonic Dragon

Rakdos – Carnival Hellsteed

Golgari – Corpsejack Menace

Selesnya – Grove of the Guardian.

 

Hráči tentokrát nedostanou pouze promo kartu, ale rovnou celý balíček, který bude obsahovat také 5 Return to Ravnica boosterů a 1 booster gildy (z těchto boosterů si hráč postaví 40 karetní balíček pro turnaj), za kterou se rozhodnou hrát (případně která jim bude přidělena organizátory). Dále bude kit obsahovat počítadlo životů v podobě kostky, nálepku gildy, dopis od velitele gildy a achievement kartu, na kterou si bude zaznamenávat různé specifické úspěchy a události z turnaje. Další převratnou novinkou bude také to, že svou Prerelease promo kartu budou moci hráči přímo zařadit do svého balíčku a hrát s ní turnaj. Až doposud toto nebylo povoleno.

Tak co, půjdete si o víkendu 29-30. září na Prerelease Return to Ravnica také pro své promo?

 

Doufám, že se Vám můj dnešní článek líbil a někdy příště se podíváme na historii a současnost dalších zajímavých promo karet.

e1347307891980366

150 150 admin

Leave a Reply