MČR 2013: Bod zlomu?

Upozornění: Článek obsahuje místy názory autora

Je 12. října 2013. Někdy kolem 17:30 poráží hráč eSuby.INTEL Česká republika Reitor svého posledního soupeře v turnaji Slovensko Ladabaze a stává se tak Mistrem České republiky pro rok 2013. O několik minut později dochází k předání cen pro nejlepší trojici, včetně Alienware notebooku za cca 50 tisíc pro vítěze, což je mimochodem největší hodnotná cena minimálně za posledních 5 let českého gamingu. Na vyhlášení se dostaví i třetí hráč v pořadí, který byl Česká republika DeViL.

 

e1382089123320484

Dnes už archivní fotografie z počátku roku 2011. Poznáte kdo už tehdy vyhrával turnaje?

 

Vítězství 17-ti letého hráče eSuby je příznačné. Česká republika Reitor, ačkoliv je na scéně již dva roky, se po dlouhou dobu nedokázal prosadit. První skutečně dobré výsledky začaly pro tohoto hráče přicházet až po příchodu datadisku Heart of the Swarm.

Celé Wings of Liberty i začátek období Heart of the Swarm, bylo na domácí scéně ve znamení dominance “starých struktur”. Hráči, kteří již před SC2 patřili k nejlepších například v Brood Waru nebo WarCraftu 3, ovládali i turnaje ve StarCraftu 2. Když se podíváme zpětně na TOP eventy u nás, uvidíme u všech na prvním místě stále stejná jména.

Česká republika PredYČeská republika HarpnerČeská republika h34D_hUnT3RČeská republika DeViLČeská republika RikytanSlovensko Ladabaz. Možná to zní neuvěřitelně, ale tito a pouze tito hráči dokázali vyšplhat na nejvyšší příčku v drtivé většině (prakticky všech) tuzemských eventů. A to prosím všichni z nich (možná kromě Ladabaze) jsou na domácí scéně již od samého počátku a většina již měla své zkušenosti právě z Brood Waru, WarCraftu nebo jiných strategií.

Žádný jiný hráč nedokázal na tyto “staré struktury” vyzrát a sesadit je z trůnu po dlouhé 3 roky, co zde StarCraft 2 je. Jenomže nic netrvá věčně a jednou se to zlomit muselo. Přítrž všemu nakonec udělal rok 2013 a datadisk HotS. Sice trochu opožděně, ale přece.

 

Některé významné soutěže z tuzemské SC2 scény (celý seznam naleznete zde)

30. 08. – 01.09.2013 tnac ls.png The Nest Alienware Cup Česká republika Zicon small.png DeViL
22. – 25.08.2013 lc-ls.png BenQ LanCraft Summer 2013 Česká republika Picon small.png h34D_hUnT3R
11.08.2013 esl-sl.png Advik 2013 Česká republika Picon small.png Harpner
31.03. – 22.06.2013 hipoitn.ls.png Národní StarCraft Liga Season 5 Česká republika Zicon small.png DeViL
26.10.2012 Grunex ls.png BenQ Grunex SC2 Challenge Česká republika Picon small.png Harpner
19. – 21.10.2012 mcr-ls.png Mistrovství České republiky 2012 Česká republika Ticon small.png Rikytan
19. – 22.07.2012 lc-ls.png Intel LanCraft Summer 2012 Slovenská republika Picon small.png Ladabaz
01.04. – 09.06.2012 hipoitn.ls.png Národní StarCraft Liga Season 3 Česká republika Picon small.png h34D_hUnT3R
27. – 29.04.2012 lc-ls.png MSI LanCraft Spring 2012 Slovenská republika Picon small.png Ladabaz
05. – 07.08.2011 lc-ls.png INTEL LanCraft Summer 2011 Česká republika Ticon small.png PredY
22. – 24.04.2011 mcr-ls.png Mistrovství České republiky 2011 Česká republika Ticon small.png PredY

 

Po příchodu HotS se na domácí scéně objevilo hned několik talentovaných hráčů, kteří začali postupně ukazovat, že na to mají. Problém byl ve “starých strukturách”, které se přelili z WoL do HotS a tak jsme stále mohli v tuzemských turnajích vidět na prvních příčkách ta samá jména. Vítězem NSL se stal Česká republika DeViL, na Adviku kraloval Česká republika Harpner a o dva týdny později na LanCraftu překvapil celou scénu Česká republika h34D_hUnT3R. Zkušenosti z mnoha offline turnajů totiž jen tak dohnat nejde a proto se nové naděje musely přes veškerou snahu spokojit s umístěním na nižších příčkách. Jenomže gaming obecně má určitý cyklus, kdy ti starší hráči odcházejí a na jejich místo přicházejí noví. Něco podobného se děje právě v tomto roce. Děje se to sice pomaleji, takže to možná někoho hned nenapadne, nicméně je to tak. Rok 2013 a především MČR tak může být pro tuzemskou komunitu zlomový.

Ještě jednou se vrátím k výše zmíněné šestici hráčů (PredY, Harpner, h34D_hUnT3R, DeViL, Rikytan, Ladabaz), která poslední 3 roky dominovala. S trochou přehledu o aktuálním dění je jasně patrné, jak to ve skutečnosti je. Česká republika Rikytan skončil již na začátku roku, Česká republika PredY oficiálně zakončil svou kariéru během léta, Česká republika h34D_hUnT3RSlovensko Ladabaz končí po MČR a Česká republika Harpnerova aktivita je minimální (což se ukázalo i na MČR). Zbývá tak pouze Česká republika DeViL, u kterého se ale nějaký výrazný progres už čekat nedá.

A v této době, kdy se z oznamování konce kariéry stává pomalu věc cti a prestiže, bylo odehráno MČR, na které se dostalo 8 hráčů z MČR klasifikace. Problém je v tom, že MČR klasifikace neodráží aktuální výkon hráče, ale ten dlouhodobý, což se ukázalo naplno. Na MČR se tak kvalifikovali i starší hráči, kteří v jiných turnajích už na ty nové nestačí, měli ale nahráno dost bodů na to, aby na MČR proklouzli. Výsledkem bylo, že Česká republika h34D_hUnT3RČeská republika Harpner nebo Česká republika freizy skončili rychle a jejich aura TOP hráčů bya najednou ta tam. Vrcholem všeho byla suveréní jízda Česká republika Reitora, který ve finále doslova zničil Slovensko Ladabaze 3:0.

 

e1381746774747645

Přichází na scénu nový šerif? (btw myšleno ten napravo)

 

Při těchto okolnostech možná někoho napadlo, jak by to vypadalo, kdyby na MČR nepostoupilo 8 nejlepších z MČR žebřícku, ale 8 z nějakých kvalifikací. Odpověď je jasná. Seznam hráčů by byl zcela jistě značně pozměnění. Hráči, jako Česká republika LancelČeská republika MaTTzouR nebo Česká republika Blackbirds by tuto šanci zcela jistě využili a s nějvětší pravděpodností by tak vyřadili hráče, kteří se na MČR dostali na základě svých výsledků před několika měsíci.

Po MČR se ale vše mění. Výhoda dřívějšího zisku bodů je nyní pryč a z hlediska dalšího MČR se jede od nuly. Body ze žebříčku postupem času mizí a pokud nynější trend bude pokračovat, může být do půl roku žebříček úplně jiný. Body, které dnes neaktivní hráče drží vysoko, vezmou za své a na řadu se dostane mladá krev.

Co tedy bude dál? Do konce roku zbývají poslední dva větší offline eventy, konkrétně další offline turnaj ESL A-series ve Zlíně a dosud blíže nespecifikovaná NSL od Hitpointu. A zde se ukáže, jak to je a jak to bude. Z různých online turnajů je ale patrné, že nadvládu již přebírají mladší hráči. Ti starší ještě stále drží nad vodou jejich zkušenosti z offline turnajů, protože hrát na offlinu je něco úplně jiného, než hrát z tepla domova. Toto je ale výhoda, které je jen dočasná a je jen otázkou času, kdy zmizí úplně. Důležitou výhodou nových hráčů je naopak motivace a chuť hrát a trénovat. Do značné míry je to něco, co ostatním chybí.

Ať už to ale bude jakkoliv, jedno je jisté. Dlouho očekávaná generační obměna v CZ-SK StarCraft 2 komunitě přichází a jak se ukázalo na MČR, nikdo ze starších hráčů nemá sílu na to tento fakt změnit.

150 150 admin

Leave a Reply