Těžko jste tuto zprávu mohli přehlédnout, protože se objevila snad všude, kde mohla. Čtveřice Rusů a jeden Ukrajinec se „zasloužili“ o největší hackerskou kauzu, kterou kdy americká justice řešila. Hackeři se měli i několik let postupně nabourávat do systémů takových nadnárodních společností jako Nasdaq, Visa, Citibank, PNC Bank, J. C. Penney, Dexia, 7-Elven nebo třeba Carrefour. Dohromady je na seznamu zhruba tucet subjektů.
Kyber zločinci z nich získali důležité data ke kreditním kartám, které pak vkládali do svých duplicitních karet a z nich pak skrze bankomaty vybírali hotovost nebo platili různé útraty. Jiné informace o kartách pak prodávali na černém trhu za pár stovek korun. Hackerská síť byla velmi důmyslná a dařilo se jí neohroženě fungovat až neuvěřitelně dlouhou dobu. Její velikost a provázanost se dá v očích běžného člověka jen těžko představit, natož pochopit.
Rozuzlení případu trvalo americkým detektivům a agentům z NSA dlouhou dobu a k odhalení zločinců jim pomohl i kus štěstí. Kauza měla totiž určitou návaznost s dopadením Alberta Gonzaleze, s nímž jeden z aktuálně vyšetřovaných spolupracoval. Jmenovitě by mělo jít o Dmitrije Smilaněce, který se na poli elektronického sportu proslavil jako majitel ruského týmu Moscow Five pod přezdívkou ddd1ms. S jeho podporou se League of Legends tým, nyní pod názvem Gambit Gaming, dopracoval na světový vrchol. Procestoval s ním spoustu mezinárodních turnajů a právě i to mu zlomilo vaz.
K jeho usvědčení totiž pomohly i tyto výlety, které absolvoval se spolupachatelem Vladimirem Drinkmanem, jenž měl mít také určitou návaznost s již zmíněným Gonzalezem. Díky tomu se vyšetřovatelé dovtípili souvislostí. Smilaněc pak v závěru doplatil na to, že při poslední cestě zveřejnil své fotky z takové dovolené a nevypnul si mobil, čímž nahrál policii a ta ho později na hotelu zatkla.
Smilaněc byl již z Nizozemska vydán do Spojených států, o Drinkmanovi úřady vyjednávají. Co je s dalšími třemi muži – Alexandrem Kalininem, Romanem Kotovem a Mychajlem Rytikovem – není známo. Pokud se proces dostane před soud, půjde o jeden z nejdelších případů v historii USA a na jeho výsledek si ještě pěkně dlouho počkáme.
Leave a Reply
You must belogged in to post a comment.