Elderscale Wurm a placení životů (či jakákoliv ztráta životů, která není zraněním)
Za některé věci v Magicu, jako je například lízání karet, se vyplatí dobře si zaplatit. Dokonce někdy i vlastními životy. Karty jako Phyrexian Rager či Sign in Blood Vám umožní vyměnit jeden cenný zdroj za jiný. Přesto by bylo určitě lepší, když by Vás tyto karty navíc žádné životy nestály. Karty, jako jsou například Worship nebo Elderscale Wurm Vás mohou před zraněním ochránit. Mohou Vám tedy tyto karty být nějak v tomto případě platné? Magicoví designéři jsou velmi důvtipná parta lidí. Jsou si vědomi toho, že u některých efektů by nemělo být dovoleno se ztrátě životů vyhnout. Z tohoto důvodu mají zvláštní nástroj : frázi „ztráta životů“ (lose life). Tyto efekty většinou bývají tak dobré, že i ztráta životů je výhodná výměnou za bonus, který z těchto efektů plyne. Přestože zranění je jednou z forem ztráty životů, neznamená to, že i ztráta životů je zraněním. Proto Vám v tomto případě Elderscale Wurm či jemu podobní nepomohou. Wurm Vás ochrání pouze před zraněním, nikoliv však před ztrátou životů. Proto tedy dokáže Sign in Blood snížit počet životů hráče i přesto, že má tento hráč pod kontrolou Elderscale Wurma. Důležité je také všimnout si toho, že druhá schopnost Wurma funguje pouze tehdy, když má jeho kontroler 7 nebo více životů. Pokud se tedy nějakým způsobem, například právě díky kartě Sign in Blood dostanete pod 7 životů, nebude jej už Eldrerscale Wurm chránit ani před obyčejným zraněním.
Existuje však jeden způsob, jak si životy udržet i tehdy, když použijete Sign in Blood či jiný efekt, který říká, že ztrácíte životy. Tímto způsobem je karta Platinum Emperion, který říká, že Váš celkový počet životů zůstává neměnný. Nemůžete si tedy přidávat životy a ani vám nemohou klesnout…a to žádným způsobem.
Eldercale Wurm ve skutečnosti nepreventuje zranění
Některé efekty, jako například ten z karet „Circle of Protection“ preventují zranění – jinými slovy zabrání tomu, aby k udělení zranění vůbec došlo. Tyto efekty jsou snadno identifikovatelné, protože obsahují v textu slovíčko „prevent“. Jiné efekty, jako například u karet Worship či Elderscale Wurm, obsahují slovíčko „instead“, neboli namísto. Tím nahradí až samotný konečný výsledek udělení zranění. Pokud tedy například má hráč pod kontrolou Elderscale Wurma, má 7 životů a útočí na něj 3/3 bytost, obdrží tento hráč 3 zranění, avšak i přesto zůstane na 7 životech. Přestože oba typy efektů Vám pomohou zůstat naživu, jsou efekty, jaký má například Elderscale Wurm, zajímavé hned z několika důvodů:
– Vzhledem k tomu, že zranění není preventováno, můžete stále použít pravidlo o Planeswalkerech a přesměrovat takto udělené přímé zranění z hráče do Planeswalkera pod jeho kontrolou.
– Schopnosti, které se spustí tehdy, když je uděleno zranění (například schopnost Balefire Dragona) se nadále spustí (narozdíl od toho, když by byl použit efekt, který by zranění preventoval). Zranění není preventováno a není také sníženo na nulu, tudíž se stále počítá jako udělené zranění a tyto spouštěcí efekty se spustí. Podobné platí i pro schopnosti Infect či Lifelink. Vzhledem k tomu, že zranění udělené bytostí s Infectem způsobí, že hráč dostane namísto normálního zranění odpovídající počet Poison žetonů, nemá Elderscale Wurm na tento efekt žádný vliv a k obdržení jedových žetonů dojde.
– Protože tyto efekty nepreventují zranění, nemohou být obejity efekty či schopnostmi (jako například ten u karet Malignus či Leyline of Punishment), které říkají, že určité zranění nemůže být preventováno.
Dobrou zprávou však je, že Elderscale Wurm nedokáže ochránit sám sebe. Nemůže tedy zabránit tomu, abyste ho usmažili kouzly jako Magmaquake či Volcanic Geyser. Poté už můžete s klidem snižovat životy soupeřovi.
Jak funguje Rhox Faithmender s Tree of Redemption či Elderscale Wurmem
Leave a Reply