Magic: the Gathering – Pravidelná pravidla I

Vítejte u mého druhého článku a také prvního článku, který se kompletně věnuje pravidlům. V dnešním článku se podíváme na to, jak si rozumí Predatory Rampage s bytostmi se schopností Deathtouch, na vyvolávací únavu a také na to, jak zajímavě můžeme použít kartu Rancor.

Predatory Rampage a bytosti s Deathtouch

 
e1344460236987289

Predatory Rampage dává bytostem pod vaší kontrolou  +3/+3 do konce kola. Každá bytost pod kontrolou vašich protihráčů toto kolo blokuje, je-li toho schopna. Jak toto kouzlo funguje pouze s jedním útočníkem? Snadno – všechny bytosti vašich soupeřů musí tohoto útočníka blokovat, pokud jsou toho schopny (tj. například v případě, že nejsou tapnuté či jim není jiným způsobem znemožněno blokovat). Dejme tomu, že máte bytost se schopností Deathtouch. Ta říká, že jakékoliv nenulové zranění, udělené bytostí s Deathtouch, stačí ke zničení bytosti, do níž bylo toto zranění uděleno. Řekněme tedy, že máte pod kontrolou bytost Deadly Recluse. Ten po zahrání Predatory Rampage bude mít sílu 4 a tudíž bude moci zničit až 4 obránce. Musíte si však dát pozor, aby jste útočili pouze touto bytostí (či více bytostmi s Deathtouchem). Pokud by jste útočili s Deadly Recluse a jinou bytostí, která Deathtouch nemá, může se soupeř chytře rozhodnout pro to, že bude blokovat všemi svými bytostmi právě onu druhou betost bez Deathtouche. Deadly Reluse by tak zůstala neblokována a nezničila by žádnou soupeřovu bytost. Predatory Rampage říká, že všechny bytosti soupeřů musí blokovat, avšak neříká, že všechny vaše bytosti musí být blokovány.

Podívejme se tedy na situaci konkrétněji. Soupeř má 4 bytosti – tři 2/2 bytosti a jednu 4/4 bytost. Vy máte Deadly Recluse a jinou 2/2 bytost. Po zahrání Predatory Rampage máte tedy 4/5 Deadly Recluse s Deathtouch a Reachem a jednu 5/5 bytost.

Pokud zaútočíte pouze Deadly Recluse, soupeř ji bude muset blokovat všemi svými čtyřmi bytostmi. Vy poté určíte, ve kterém pořadí budou blokovat (a tedy v jakém pořadí dojde k udílení zranění). Vzhledem k pravidlu, že při blokování útočníka více obránci musí útočník nejprve udělit tolik zranění, kolik stačí ke smrti prvního obránce, aby mohl začít udělovat zbylé zranění do druhého (případně pak dalších) obránců a také vzhledem k tomu, že schopnost Deathtouch říká, že jakékoliv nenulové zranění udělené bytostí s Deathtouch stačí k zabití bytosti, do níž bylo udlěeno toto zranění, bude schopna Deadly Recluse zničit všechny 4 soupeřovy bytosti (dá jedno „Deathtouch“ zranění do každé z nich). Sama Deadly Recluse pak samozřejmě také umře. Pokud jste však útočili s Deadly Recluse a druhou bytostí, soupeř by jednoduše zablokoval tuto druhou bytost všemi svými obránci. Soupeřovi by pak zemřely maximálně 2 bytosti a váš útočník, a Deadly Recluse by udělila 4 zranění soupeři. Pokud by toto zranění stačilo na doražení soupeře, pak je to jasná volba, avšak v opačném případě je určitě lepší zbavit se 4 soupeřových bytostí za cenu jedné vaší, než se za tuto cenu zbavit pouze dvou.

 

Můžete hrát „dobrá“ kouzla i na soupeřovy bytosti – ne vždy to pro ně musí být dobré 🙂

 e1344460602689398

Na následujícím případě si ukážeme, že i to, co se může na první pohled zdát jako nesmysl, tedy posílení soupeřovy bytosti, nám může být naopak prospěšné a soupeři uškodit. Spousta lidí si může myslet, že „pozitivní“ aury, jako je například Rancor, je dobré dávat pouze na svoje bytosti, zatímco „negativní“, jako například Pacifism, pouze na bytosti pod kontrolou soupeře. Tento pohled však může hráče lehce svést k tomu, že si budou myslet, že tyto karty fungují pouze tímto způsobem. Není však tomu tak. Pokud karta přímo neříká, zda ji musíte hrát pouze na určitý cíl, můžete ji použít v podstatě na kterýkoliv legální cíl, i když to občas může vypadat nelogicky. Řekněme, že má Váš soupeř pod kontrolou bytost Vampire Nighthawk, kterým vás za pár kol „ulítá“ k smrti. Jediné, co máte vy, je Intrepid Hero ve hře a Rancor na ruce. Pokud by jste zahráli Rancor na svého Interpid Hera, získáte tak 3/1 bytost, která vám v tuto chvíli nebude moc platná. Pokud však zahrajete Ranco na soupeřova vympýra, uděláte z něj tak 4/3. Tím z něj uděláte snadný cíl pro Interpid Hera, kterým vampýra nyní již snadno zničíte. A nejen to – Rancor se Vám poté ještě vrátí do ruky a vy jej budete moci znovu zahrát, tentokrát již na Hera, který bude moci začít vesele soupeře sjíždět za 3 zranění.

 

 

Rancor se vrací do ruky pouze tehdy, když byl odložen na hřbitov z bojiště

 

A u Rancoru zůstaneme i v následujícím případě. Pokud putuje Rancor z bojiště na hřbitov, vrátí se do ruky jeho vlastníka. Toto je poměrně jasné. Pokud bude Rancor zničen ve chvíli, kdy je na bojišti, nebo bojiště opustí bytost, která je Rancorem očarovaná, vrátí se Rancor do ruky jeho vlastníka ihned poté, co putuje na hřbitov. Existuje však několik způsobů, jak se Rancoru zbavit. Především musí Rancor nejprve odejít na hřbitov z bojiště, aby se mohl vrátit zpět na ruku. Pokud tedy soupeř hraje Rancor na svou bytost a vy mu tuto bytost zničíte ještě předtím, než se Rancor vyhodnotí, nebude mít Rancor legální cíl a bude zrušen – tedy poputuje na hřbitov přímo ze stacku a na bojiště se vůbec nepodívá. A právě proto, že do hřbitova nešel z bojiště, už na hřbitově zůstane. Na hřbitově zůstane také tehdy, když jej „odemelete“ z knihovny – například kartou Dream Twist. Existuje však také způsob, jak zabránit návratu Rancoru na ruku vlastníka, přestože se Rancor dostal na hřbitov z bojiště. Vzhledem k tomu, že jakmile je Rancor odložen na hřbitov, spustí se jeho „vracecí“ schopnost. Ta jde na stack a je možné na ní reagovat. Pokud tedy máte například Tormod`s Crypt, můžete použít její schopnost v reakci na spouštěcí schopnost Rancoru a exilovat jej ještě před tím, než se bude moci vrátit na ruku vlastníka.

 

„Vyvolávací únava“ se vztahuje pouze na bytosti

 e1344461118051476

Snad každý ví, co znamená „vyvolávací únava“, přesto, že se nejedná přímo o žádný herní termín. Je to běžně používaná fráze, která zkracuje následující krkolomně znějící pravidlo: „Bytost nemůže útočit či používat své aktivační schopnosti se symbolem Tap nebo Untap v jejich ceně, pokud tento objekt nebyl pod kontrolou jejího aktuálního kontrolora nepřetržitě od počátku posledního kola tohoto hráče. Vzhledem k tomu, že toto zní poněkud kostrbatě, je jasné, proč se raději používá výraz „vyvolávací únava“. Pokud tedy hráč kontroluje bytost, která byla nepřetržitě pod jeho kontrolou od počátku jeho posledního kola (pokud je aktuálně jeho kolo a kontroloval ji již na počátku tohoto aktuálního svého kola, počítá se jako poslední kolo právě toto), může s ní útočit a používat aktivační schopnosti, obsahující v aktivační ceně symbol tapnutí či odtapnutí. Důležité je také připomenout, že tato bytost nemusela být na počátku kola bytostí, ale mohla být i jiným permanentem. To platí například pro „oživovací země“ jako je například Raging Ravine či pro třetí schopnost Gideona Jury. Pokud tedy kontrolujete Gideona již od počátku svého aktuálního kola a použijete jeho třetí schopnost, můžete s ním útočit, přesto, že na začátku kola ještě bytostí nebyl.

Důležité je to, že se „vyvolávací únava“ vztahuje pouze na bytosti. Nováčci mohou být často překvapeni když zjistí, že například artefakty se mohou pro efekt tapovat ihned v kole, ve kterém byly vyloženy, pokud to tedy nejsou artefaktové bytosti.

Jeden zajímavý příklad zahrnuje kartu Phyrexian Metamorph. Ten je kartou bytosti a jako bytost se počítá také, pokud se nachází na stacku (tedy ve chvíli, kdy je hrán). Metamorph se může stát kopií jakékoliv bytosti nebo artefaktu na bojišti. Pokud se rozhodnete, že zkopírujete artefakt, který není zároveň bytostí, stane se Metamorph kopií tohoto artefaktu a vzhledem k tomu, že už nebude bytostí, nebude se na něj vztahovat ani „vyvolávaccí únava“. Pokud tedy zkopírujete například Pristine Talisman, budete jej moci použít ihned v kole, ve kterém jste jej vyložili.

e1344463443949576

150 150 admin

Leave a Reply