Magic: the Gathering – Historie foilových karet

Téměř každý hráč ví o čem je řeč, když se mluví o foilech. Jedná se o blýskavé verze karet, které jsou mnohými hráči vyhledávány pro to, aby zkrášlili své balíčky. Víte ale, že foilové karty nebyly součástí Magicu od jeho vzniku?

 

Foilový pravěk – testovací foily a první oficielní foil

 

Těžko říci, kdy někoho z R&D týmu Wizardů napadlo, že by mohlo být zajímavé začít tisknout karty mimo normální verze také ve verzi prémiové. Pravděpodobně to bylo však někdy v roce 1998, tedy celých 5 let po vydání první sady Alpha. V tomto roce začali Wizardi testovat, jak by mohly foily vypadat. Pro tyto pokusy bylo použito několik karet z edice Exodus a také Pygmy Hippo z edice Visions (kvůli tomu, že v edici Exodus nebyly vícebarevné karty). Přestože se jednalo pouze o testovací kopie a nebyly určeny pro veřejnost, podařilo se několik kousků zachránit.

 e1345313284875545

 

První foilovou kartou, která byla určena pro veřejnost, byla karta Lightning Dragon z edice Urza’s Saga, která byla distribuována na Prerelease turnajích této sady. Samotná sada Urza’s Saga však ještě foilové karty neobsahovala. Existují foilové karty z Urza’s Sagy, jedná se však o různé promo karty (FNM, Judge), které nebyly součástí boosterů.

 e1345313312416635

Teprve následující sada, Urza’s Legacy, přinesla foilové karty přímo v boosterech a byla tak první sadou, v níž měly foilovou verzi všechny karty. V této době se foilové karty nacházely v boosterech v poměru přibližně 1:100 (tedy 1 foilová karta na 100 normálních). Tato pravděpodobnost se postupně zvyšovala až na současných 1:67.

 

Vzhled foilových karet

 

Pokud nebudeme počítat testovací tisky, všechny foilové karty mají černý okraj – tedy i ty z edic, které běžně vyšly s bílými okraji (7., 8. a 9. edice). Jedinou výjimkou je edice Unhinged, kde karty (mimo zemí) vyšly s okraji stříbrnými. To proto, že karty z této edice nejsou legální na oficielních turnajích.

Od edice Urza’s Legacy do edice Scourge – tedy při tzv. „starém“ designu byl u foilových karet lesklý pouze rámeček. Obrázek a text karty se nelesknul. Foilové karty se v té době vyznačovaly především stříbrnou kometou v levém dolním rohu.

 e1345313363117067

Od edice Mirrodin, a tedy od změny designu, se změnil i způsob tvorby foilových karet. Od této doby jsou je již celá karta pokryta lesklou fólií, která často ve spojení s karetní ilustrací vytváří zajímavé spojení. Výjimkou je edice Time Spiral, respektive její Timeshiftované karty, které se objevily opět ve „starém“ designu.

e1345313405796327

A právě od této edice jsou foilové karty v boosterech vždy na místě karet běžných. Proto si můžete v boosteru nyní otevřít nejen regulerní vzácnou kartu, ale navíc i další foilovou vzácnou. U předchozích edic tomu bylo vždy tak, že foilová karta se v boosteru nacházela na místě karty stejné rarity. Pokud jste tedy měli v boosteru foilovou vzácnou kartu, nefoilovou vzácnou jste v něm už nenašli.

 

Promo foily 

Mimo klasických foilů, které můžete najít v boosterech, vydává společnost Wizard of the Coast i takzvané promo karty, což jsou karty, vydávané k určitým zvláštním účelům. A převážná většina z těchto karet je právě také ve foilovém provedení. Design promo foilů se v průběhu času měnil mnohem více, než u běžných karet – o tom si však povíme třeba v nějakém z příštích článků. U některých promo karet se můžeme setkat i s velmi netypickým designem, jaký u žádných jiných karet nenajdeme.

 e1345313484470281

 

Tak to by bylo pro dnešek vše. Doufám, že se Vám můj dnešní článek líbil a přeji Vám, ať ve svých boosterech nacházíte mimo dobrých hratelných karet i spoustu foilů.

e1345488233520126

150 150 admin

Leave a Reply