Magic: the Gathering – Altery

Zdravím všechny příznivce sběratelských karetních her a Magicu obzvláště. Vítám Vás u mého prvního článku na stránkách eSuby. Nejprve dovolte pár slov o mě. Jmenuji se Jakub Novotný a o Magic: the Gathering se zajímám již více než 10 let. Již více než 2 roky také radím začínajícím i pokročilejším hráčům na internetových fórech s otázkami týkajícími se problémů s pravidly i různým obecným dotazům, týkajícím se hry. Tímto směrem se budou také většinou ubírat mé články na těchto stránkách. Budu se snažit na příkladech vysvětlit různé záludnosti pravidel či problémy, se kterými se často setkávám v dotazech hráčů. A vzhledem k tomu, že mým nejoblíbenějším formátem je Modern, rozebereme si také čas od času nějaký ten balíček právě na tento formát.

 

To by bylo tedy na úvod a rovnou se můžeme vrhnout na první článek, který jsem se rozhodl pojmout spíše oddechově a zaměřit jej na altery.

 

A co že to jsou ty altery? Altery jsou vlastně umělecké modifikace originálních karet, tedy že někdo nějakým způsobem změní to, jak původní karta vypadá. Již ode dávna se někteří hráči snaží vyniknout nad ostatními nejen svým herním uměním, ale také tím, jak jejich balíček vypadá na pohled. A tak někteří se někteří hráči rozhodli začít zkrášlovat své balíčky asijskými kartami, foily, asijskými foily a podobně. Jednoho dne pak přišel někdo s nápadem, jak kartu vylepšit tak, aby byla opravdu originální a nikdo jinou takovou druhou neměl. Začalo to pouhým vylepšením původní ilustrátorské malby perem či fixou a dorostlo to do rozměrů, kdy karty domalovávají opravdoví umělci a tím dávají vzniknout opravdu nádherným unikátním kartám. Sám několik alterů vlastním, avšak mé umělecké schopnosti nejsou dost dobré na to, abych se sám vůbec pokusil něco takového vytvořit 🙂 Vám však nebrání nic v tom, aby jste to také vyzkoušeli.

 

Jak se takové altery vytváří? Většina malířů používá akrylové barvy, které v podstatě nemění tloušťku karty a mají velmi dobou krycí schopnost. Někteří malíři používají například i air-brush či jiné techniky (například přímý tisk na originální kartu). Vytvoření takové karty trvá několik hodin, avšak naučit se správně karty alterovat může trvat měsíce.

 

Základní rozdělení alterů je následující:

 

Částečná úprava:  Pravděpodobně „nejjednodušší“ možnost, jak karty alterovat. Většinou se jedná pouze o drobné úpravy ilustrace, přidání různých efektů či vylepšení původní kresby. Někdy však malíř přemaluje téměř celou původní ilustraci k nerozeznání. To pak v některých případech může vést až k problémům s turnajovou legálností karty – o tom si povíme ještě později.

e1344195346914258

Borderless: Tady už se nám ilustrace začne rozrůstat až k okrajům. Malíř rozšíří původní obrázek až ke krajům karty a přemaluje většinou celý okraj karty. Tato forma úpravy je již těžší, protože musí člověk namíchat ty správné barvy, aby úprava odpovídala původnímu obrázku. Rámeček s textem karty zůstává zachován.

e1344195403066376

Textless: U textless karet je naopak celý rám s textem přemalován ilustrací – obvykle pokračováním původního obrázku, čímž jej zvětšuje. Textless provedení známe například i z některých oficielních promo karet. Okraje karet zůstávají zachovány v původním stavu.

e1344195459214215

Frameless: Frameless altery jsou pak spojením dvou předchozích variant, kdy je zamalováno téměř vše, až na rámeček s názvem karty a manovou cenou a rámeček se silou/odolností v případě bytostí.

e1344195495793707

3D Altery: Trošku jiná forma úpravy karet. Tentokrát se nepoužívají barvy a štětce, ale nůžky a lepidlo. 3D alterace vznikají tak, že se na sebe navrství několik karet a různým způsobem vystříhání obrázku i samotné karty se dosáhne 3-D efektu. Tyto karty pochopitelně nejsou legální a do balíčku by jste je těžko zamíchali. Je možné je však použít například jako Generála do formátu Commander, jako tokeny či při zvláštní úpravě také jako počítadlo životů, tzv. abacus. 

e1344195555201432

Vzhledem k tomu, že jsem hned v úvodu naznačil, že se mé články budou týkat převážně pravidel, nemůžu opomenout právě ani pohled pravidel na používání alterovaných karet na oficielních turnajích.

 

Co na to říkají oficielní pravidla?

 

Umělecké úpravy karet jsou na sankcionovaných turnajích povoleny v případě, že úpravy nečiní kartu nerozpoznatelnou, neposkytují značnou strategickou výhodu, či neobsahují urážlivé motivy. Umělecké úpravy by také neměly zakrývat manovou cenu ani jméno karty. Hlavní rozhodčí turnaje má vždy rozhodující a finální slovo v povolení či zakázání konkrétně upravené karty na turnaji.

 

Jinými slovy – pokud si nejste jistí, zda je vaše alterovaná karta turnajově legální, je lepší se zeptat hlavního rozhodčího turnaje. Proto je lepší mít po ruce pro jistotu i neupravené verze karet. Měli by jste dát také pozor na to, aby se nezměnila na první pohled či dotyk tloušťka karty či změnit její povrchovou strukturu, která pak může být rozeznatelná hmatem přes obal. Pokud při míchání rozeznáte dotekem alterovanou kartu od ostatních ve svém balíčku, pak je karta značená a nemůže být na turnajích hrána. Jedním ze způsobů, jak tomu můžete zabránit, je použití dvou vrstev obalů (perfect fity a normální obaly) k minimalizování rozdílů. Obrázek by také neměl být matoucí tím, že by zakryl původní ilustraci a nahradil ji ilustrací z jiné karty.

 

 

V článku byly použity altery od Remiho, Cardkitty a Seishiro Ohkuby.  

e1344196314678295

150 150 admin

Leave a Reply