LoL vs. DotA 2 – bitva století?

e1412951779501928

A začneme trochu od konce. Obě hry mají masivní zastoupení hráčů a snad stejné je i rozšíření po celém světě, ačkoliv legendární DotA tu byla o něco dříve. A tak nás napadá, že je potřeba ujasnit, zda je LoLko opravdu „okopírované“ podle hry DotA. Riot Games byla založena v roce 2006 Brandonem Beckem a Marcem Merrillem, kteří prvotně spolupracovali se Stevem „Guinsoo“ Feakem, jedním z návrhářů mapy Defense of the Ancients pro hru Warcraft III: The Frozen Throne. Základem byla skutečně právě mapa Doty. (Pro rýpaly – ano, ta jména jsme si museli vyhledat.) Je tedy vskutku pravda, že DotA je opravdu matkou LoLka, nicméně určitě není zcela správné používat termín „okopírovaná,“ jelikož LoLko jako samostatná hra byla navrhnuta fanoušky právě DotA komunity.

1412952625252110.jpg 

Interface hry League of Legends v jejích prvních verzích – veteráni vzpomenou

Lekce z historie je u konce, nyní se podíváme na důležitější herní aspekty. Nejdříve jeden, který jednoznačně hovoří ve prospěch LoLka – dynamika neboli svižnost. Co si pod tímto pojmem představit? Rychlou akci a interakce, které přicházejí ráz na ráz. LoLko je jednoduše hra, kde využijete reflexy více, než v Dotě. Samozřejmě je vaše reakce podmíněna mírou očekávání následující akce – uvedeme jednoduchý příklad. Jste AD Carry na botlane, máte 90 hp a utíkáte z nepovedeného fightu s botlane soupeře. Proti vám je v týmu Jinx a vy čekáte, že za vámi pošle svou ultimátku – Super Mega Death Rocket, která je na dorážení přímo dělaná. Raketa se objeví a vy odhadnete, že letí vaším směrem – flashnete nebo jinak uhnete do bezpečí. Tohle je samozřejmě trochu zavádějící, protože podobné akce se mohou odehrát i v Dotě – tam přece očekáváte, že enemy Enigma na vás blinkne a použije Black hole, protože stojíte příliš u sebe. Proto raději použijeme ilustrační video abychom vyjádřili, co přesně tou dynamikou myslíme. Samozřejmě ho mnoho z vás už určitě vidělo.


Čímž přicházíme na myšlenku dalšímu rozdílu – principy boje mezi jednotlivými hráči a rozdíly v itemizaci. V Dotě se opravdu hodně využívá obyčejný Basic Attack, a to ne pouze na farmení. Narozdíl od LoLka nejsou hrdinové tolik závislí na svých schopnostech, jelikož ty nescalují z itemů (Aghanim Scepter nepočítaje). A zatímco v LoLku je naprosto normální spamovat spelly, v Dotě těžko budete pokovat od prvního levelu. Jsou i hrdinové, u kterých vám spell na levelu 1 ubere 80% many. 
Itemy dodávají hrdinům v Dotě staty jako Intelligence, Agility a Strength, což v závislosti na hrdinovi zlepšuje útok, zvyšuje hodnotu many, zdraví, rychlost útoku, nebo vše najednou. V LoLku si naopak v shopu vyberete stat, který zrovna potřebujete zlepšit, načež vám vyjedou doporučené itemy. Samozřejmě tu máme rozdíly v jednotlivých statistikách – v Dotě je třeba vědět, že například Strength (síla) přidává HP, a tak dále. Naopak v LoLku máte u itemů přímo napsáno, co přesně přidávají. V Dotě navíc nalezneme Evasion – možnost uhýbání před útoky nepřítele. Ti zběhlejší lolkaři mezi námi si vzpomenou na rok 2011 a vyřazení podobné vlastnosti – procentuálního Dodge. Farewell, Jax!

1412960557094569.jpg

V Dotě se dělí hrdinové podle primárního atributu – Strength, Agility nebo Intelligence

Co se accountů a clienta týče, je tu několik zásadních rozdílů. V Dotě máte přístupné všechny hrdiny již od prvního přihlášení, v LoLku si ale šampiony musíte odemykat za IP (nebo RP za reálné peníze) – Influence Points. Dota vám během levelování a hraní neumožní upravit svou gameplay zvenčí, kromě různých itemů nebo rovnou setů. V LoLku ale máme tzv. Runepage, do kterých si jde opět za IP dokupovat runy, které určitým způsobem upravují gameplay – přidávají bonus k poškození, rychlosti pohybu atd. S postupným levelováním nám hra umožní ovlivnit hru i bez vydělávání – Mastery Pages obsahují atributy, které se dají s rostoucím levelem rozvinout. Hráč má tedy možnost si přednastavit runy a masteries podle toho, co a proti komu se chystá hrát. Na druhou stranu, ani LoLko ani DotA 2 vám neumožní zlepšení gameplaye za reálné peníze. Za ty si upravíte pouze vzhled šampionů. Žádný Pay2Win, což se dá ale od takto kompetitivních her očekávat. Co vám ale LoLko nedá, jsou skiny zadarmo. Zato DotA 2 vás odmění za levely random itemem určité kategorie. Na konci každé hry je navíc losování o náhodný item, a uznejte, po vydřené výhře vám udělá radost nějaká random blbost na vašeho oblíbeného hrdinu.
V obou hrách je třeba expit do určité úrovně, aby jste mohli hrát rankedy. V LoLku je to level maximální, tedy 30 a nějakou dobu trvá, než ho dosáhnete. DotA 2 není v levelování nijak omezena a první ranked si můžete zkusit již na levelu 13. 

e1412962056638296
V Dotě nenaleznete žádné summoner spelly. Žádný Flash, Ghost… hrdina je odkázán sám na sebe, ne na nějakého vyvolávače, který ho vlastně ovládá, což je deprimující. DotA 2 přináší také mimo jiné i více strategických možností, ať už lanning fáze, midgame nebo lategame. V LoLku bohužel něco takového obvyklé není, složení týmu je stále stejné – Toplaner, Midlaner, Jungler, AD Carry a Support. Pojmy jako například Offlane Carry LoLko nezná.
Obrovský rozdíl je v lasthitování – DotA 2 je v tomto podstatně složitější, jelikož je zde možnost „denyování“ – možnost zabít svého vlastního creepa, aby soupeř nedostal gold ani expy. 
Během lanning fáze si v Dotě jen tak „nebacknete“ – ke své fontáně nakoupit musíte pěšky, nebo vám věci přinese kurýr. V LoLku stačí desetivteřinový recall a jste doma, načež cestujete 25 vteřin zpět na linku, kterou se snažíte vyhrát. Vraťme se ještě k itemům. Itemy v Dotě jsou poněkud rozmanitější, a to hlavně ty aktivní. Blink Dagger, jenž vás prostě přesune o několik „metrů“ dále, Force Staff, jejíž schopností je posunout jakoukoliv jednotkou, Black King Bar, který zablokuje veškeré magické poškození a efekty na určitou dobu… Inu, je toho hodně. V LoLku najdeme z kategorie „hurá, konečně to můžu použít“ možná tak Ohmwrecker, jenž na 2 vteřiny vyřadí enemy turret. 
Nakupování itemů je také rozdílné. V LoLku si nakoupíte jen u vlastní fontány na základně, kdežto v Dotě máte rovnou 3 místa, kam si můžete zajít pro výbavu – shop u fontány (1x, ikdyž jde nakupovat i z fontány soupeře), postranní shop na linkách (2x) a secret shop v jungli (2x). 
Nesmíme zapomenout zmínit, že v Dotě jdou itemy vyhazovat a sbírat ze země a některé elixíry jdou použít na spoluhráče (salva).

e1412963229289375
Nyní o linkách. V LoLku jsou všechny spojené linky stejně dlouhé, tedy enemy toplane je stejně dlouhá, jako vaše. V Dotě máme safe linku a hard linku – u týmu Radiant (spodní tým) je safe linka spodní a hard linka horní, u týmu Dire (vrchnítým, temná polovina mapy) je tomu naopak.
Obrovský rozdíl spočívá v křoví – v LoLku se v něm můžete schovat a pokud v něm není warda, nikdo vás tam neuvidí. Dota 2 křoví nezná, na druhou stranu má stromečky, které můžete sníst. Worth!
Jungle je taky odlišná. V LoLku existují Blue Buff a Red Buff, oba dočasně zaručují určité bonusy či vlastnosti. V Dotě nalezneme pouze creepy bez buffů, pouze o rozdílných obtížnostech – někteří jsou imunní vůči magii. V Dotě na mapě nalezneme 2 Rune Spoty – místa, kde se spawnuje náhodný buff, jako například neviditelnost, vytvoření kopií vašeho hrdiny, regenerace nebo dvojnásobné poškození.
Obě hry mají společného velkého bosse zhruba uprostřed mapy – v Dotě je to Roshan (zde má tým Dire výhodu přístupu k Roshanovi) a v LoLku Nashor a menší Drake. Drake zajišťuje globální expy a zlato, Nashor pak i buff, jenž dočasně přidává různé atributy. Zde je další rozdíl. Tým, který v Dotě zabije Roshana, má přístup k itemu zvanému „Aegis of the Immortal,“ a jak už napovídá název, zaručuje nesmrtelnost pro toho, kdo item zvedne ze země. Pokud mu tedy nepřátelský tým ubere všechna HP, po odmlce se respawne se všemi životy. Tohle může být klíčové zejména v teamfightech, kde soupeřovo carry prostě musíte zabít dvakrát.
Podívejme se nyní na jeden z nejslavnějších okamžiků kompetitivní Doty – ukrajinský tým Na’Vi překvapil soupeře z Tong Fu krásným Black Hole od Enigmy. Tong Fu si přitom byli jistí, že bitva dopadne tak, jak chtějí oni.


Pojďme si to tedy shrnout. Musíme říct, že DotA 2 je pro začátečníka v MOBA hrách obtížnější, než LoLko. Každá hra má ale své přednosti. U Doty je to hlavně rozmanitost a strategie, u LoLka dynamika a relativní jednoduchost. Vždyť přece v jednoduchosti je krása. Není tedy třeba se pořád hádat, co je lepší, pro dotaře může být hraní LoLka stejně tak obtížné, jako pro lolkaře hraní Doty.

150 150 admin

Leave a Reply