Jistě jste již slyšeli o IRC (Internet Really Chat), pokud ne tak je to vlastně síť serverů, na kterých běží takzvané kanály. Kanál je vlastně místnost, kde můžou lidé chatovat. Tyto kanály si můžete za určitých podmínek zaregistrovat a sami takovýto kanál provozovat. Všechny klany, které to s hraním myslí vážně zde své místnosti již mají. To se také týká herních komunit. Na kanálech herních komunit většinou idluje (je zde připojena) většina nejlepších hráčů dané hry. Tím se nám otevírají možnosti vidět kdo je zrovna on-line a domluvit s ním zápas, nebo jen tak pokecat. Můžete se také zapojit do diskuzí, které často vypuknou. Sami jistě víte jak je domlouvání zápasů mnohdy složitá věc. Pomocí IRC by se vám toto mělo ulehčit.
Instalace mIRC a NoName Scriptu
Stáhněte si klienta mIRC 6.14 a NoName Script 3.81. Nejdříve nainstalujte mIRC a poté NoName Script.
Upozornění!!! NoName Script je třeba nainstalovat do stejné složky jako mIRC
Po instalaci najedete do menu View > Options, kde ůplně nahoře najdete položku Connect
Zde vyplňte kolonky dle obrázku. Nezapomínejte, že váš nick už může mít někdo registrován před vámi. Proto se připravte na to, že budete muset svůj nick nějak pozměnit či upravit. Na tom až zas tak nezáleží, protože později si budete moci svůj nick změnit podle potřeby. Pod zde napsaným nickem se pak budete registrovat u Q.
Když budete mít vyplněnu položku Connect, klikněte na položku Servers
Zde vše nastavte podle obrázku.
Tímto je základní nastavení dokončeno a vy se můžete připojit k IRC serverům třeba přes položku File > Connect
Zatím, ale nejste připojeni k žádnému kanálu. To můžete učinit tak, že si vyberete kanál, na který se chcete připojit a dolů do příkazového řádku napíšete /j #nazev.kanalu
Nejznámější a nejpoužívanější CoD kanály jsou:
#cod.cz
#bia.cz
#conexia
#esuba
#neophyte.cod
#nols
#nrclan
#omg
#s kyriders
Příkaz /j funguje i bez mřížky před názvem kanálu
Toto vám k používání IRC stačí nicméně, pokud chcete aby vás daný kanál poznal a automaticky vám přiřadil odpovídající privilegia musíte být zaregistrováni u Q, který vás bude po každém připojení k IRC autentifikovat.
Je to velice jednoduché, do příkazové řádky na některém z výše uvedených kanálů napíšete:
/msg Q HELLO jmeno@email.cz jmeno@email.cz
Na tuto e-mailovou adresu obdržíte od Q e-mail s dalšími instrukcemi.
Hned první odkaz zhora v daném e-mailu vás přenese na stránku vygenerovanou stránku na stránkách www.quakenet.org, kde se zobrazí obrázek jehož obsah vepíšete do řádku pod ním.
Někdy se může stát, že vám od Q e-mail příde až za nějakou dobu, nebo nepříjde vůbec. Třeba lidem, kteří mají svoji e-mailovou schránku na serveru seznam.cz příjde tento mail do složky SPAM.
Pokud jste opsali číslo správně, zobrazí se vám stránka, kde naleznete všechny potřebná hesla a nastevení. Tuto stránku doporučuji uložit, pro případ že dané heslo zapomenete. Je zde také uveden postup jak si heslo změnit.
Takže pokud jste obdrželi autentifikační heslo je třeba ho zadat do NoName Scriptu, který se bude již automaticky starat o to, aby jste se po připojení autentifikovali u Q.
Najedete na menu NoNameScript > Setup > Auth Settings > Q (QNet) a zde vepíšete svůj nick a přidělené heslo.
V tuto chvíli jste už skoro páni IRC a můžete začít objevovat jeho taje. Můžete si oblíbené kanály přidávat do Favorites a tam je dále organizovat, můžete si nastavit Away system, který naleznete pod klávesou F5 a další a další.
Hodně věcí o různých příkazech se můžete dočíst na serveru www.quakenet.org popřípadě na jejich FAQ http://www.quakenet.org/faq/faq.php?c=1 stránkách.
Dodatek
Co znamenají znaky @ a + před jmény některých uživatelů?
mIRC je velice důmyslný program, proto musí mít také důmyslnou administrativu a správu místností. Každý uživatel má v místnosti nějaká práva (v každé jiná). Tyto práva se v terminologii programu mIRC nazývají „flagy“. Hlavní flagy jsou:
v (voice) ? projeví se jako „+“ před přezdívkou vlastníka. Jedná se o běžného uživatele s jedním jediným právem navíc, které však ve většině místností nemá opodstatnění a proto se s ním nebudeme zabývat. Voice většinou dostávají vážení hosté místnosti, aby byli odděleni od běžných uživatelů.
o (operator) ? projeví se jako „@“ před přezdívkou vlastníka. Tento uživatel je pro místnost důležitý a je pověřený jejím řízením. Může z místnosti vyhazovat nežádoucí návštěvníky, jednorázově (*) udělovat uživatelům voice a jiné operatory, měnit téma a částečně nastavovat vlastnosti místnosti.
m (master) ? na první pohled není poznat, ale zpravidla má také „@“, protože se jedná o vyššího operátora, který může nastavovat všechny vlastnosti místnosti (včetně „welcome message“) a darovat (odebírat) trvalé (*) voice a operátory ostatním uživatelům.
n (owner) ? vlastník místnosti je nejvyšší možný stupeň, který je ještě vyšší než master. K jeho pravomocem přibylo ještě stanovavání dalších masterů a jiných vlastníků. Vlastník je zpravidla jeden nebo dva a bývá to člověk, který založil a registroval (*) místnost.
(*) Zde je ještě potřeba vysvětlit několik věcí, abyste mohli rozlišovat pojmy jednorázový, trvalý a registrovaná a neregistrovaná místnost. Vše spolu úzce souvisí. Neregistrovanou místnost může vytvořit každý jednoduchým příkazem /j jmeno_neexistujici_mistnosti. Ta má omezené možnosti ? není zde žádný vlastník, pouze voice a operátoři a nemůže zde být zadána ani žádná „welcome message“. Je to primitivní místnost, která zanikne jakmile ji všichni uživatelé opustí. Tuto místnost lze samozřejmě zase kdykoliv znovu vytvořit, ale může se stát, že vás někdo předběhne. Proto se provádí registrace místností, aby nemohlo dojít k tomu, že ji začne používat někdo jiný. Po registraci (která má svá pravidla a nemůže ji provádět kdokoliv, ale tím se teď nebudeme zabývat) se v místnosti objeví administrační bot, který zde působí 24 hodin denně a proto místnost nezanikne. Tento bot také registruje seznam oněch „flagů“ pro každého uživatele a pamatuje si např. i onu „welcome message“. Zpravidla se jmenuje „L“, ale můžete se setkat i s názvy „Q“, „F“, „H“, „W“ atd. Jejich rozdíl je v tom, že každý „umí“ jiné „dovednosti“, ale to už je zase zbytečně složité. Nyní ještě zbývá vysvětlit pojmy jednorázový a trvalý „flag“. Pokud vám nějaký operátor daruje např. voice, po odpojení o něj zase přijdete a při příštím připojení ho mít nebudete. To je jednorázový flag. Trvalý je potřeba zapsat do paměti administračního bota, který vám potom ono voice bude přidělovat automaticky při každém připojení do místnosti. Trvalý „flag“ může darovat pouze master nebo vlastník.
Leave a Reply