Exkluzivní Vlčákův deck guide: Zjisti vše o nové expanzi

V úterý večer dorazila do Hearthstone nová expanze Ashes of Outland. Ladder je díky tomu plný nových balíčků, které byly doplněny o nové karty a nebo naopak o nějaké přišly. Aby se vám hrálo co nejlépe, připravil pro vás Michal „Vlčák“ Vlk exkluzivní rozbor většiny balíčků, které můžete ve hře potkat. S tímto návodem získáte perfektní přehed o hře a přiblížíte se ke svému vysněnému ranku.

S expanzí příchází kromě dvou nových karet i velké změny:
⦁    První tři jiné expanze rotují do wildu. Jedná se o Rumble, Boomsday a Witchwood 
⦁    Příchazí nová class – Demon hunter
⦁    Do hry se vrací či implementují nové typy karet: 

Dormant – minion je neovladatelný a netargetovaltený dokud není splněna podmínka.
Outcast – splnění outcastu vyžaduje zahrát kartu úplně zleva nebo úplně zprava vaší ruky.

V pondělí jsem spolu s Kanym a mým spoluhráčem Powerem pod názvem „Lopaty dělají recenzi“ na streamu dělali review karet. Shodli jsme se na tom, že hodně class má nějaký potencionál, ale ne natolik silný, aby vznikaly nové, silné archetypy. Myslíme si, že až na výjimky se budou opírat decklisty z velké části o karty ze starších expanzí.

V článku se na tyto změny podíváme a rozebereme jednotlivé classy. Podíváme se na to, jak byly oslabeny, jak posílily a co je možné hrát. Jednotlivé archetypy zhodnotím od 1 do 5 bodů.

Přidané decklisty slouží pouze jako příklad a inspirace, jsou v tom a samém pořadí jako je vždy samotné hodnocení decklistů, doporučuji je techovat dle vlastního uvážení a atkuální mety, v případě proher to není má vina! Ještě než se na to ale vrhneme, podíváme se na nově hratelné neutrální karty, kterých bohužel není moc.

Neutrální karty

Expanze má spousty špatných karet a bohužel se jedná hlavně o neutrálky. Co lze opravdu hrát z neutrálek, jsou za mě pouze tři karty.

Maiev Shadowsong – Velice silná karta, bude určitě patřit do všech highlander decků
Kael’thas Sunstrider – Slušná karta, kde využijete levné spelly a třetí drahý spell dáte za nula.
Magtheridon – Zajímavá karta, která může fungovat s určitými synergiemi v control decích.

   
Druid

Tato classa si byla schopna vždy najít cestu do mety, ale od dob, co se změnil Wild Growth na 3 many, nám pořád slábne a slábne. Ani teď tomu není jinak, naději drží jen quest a malygos druid!

Nové karty

Druidovské nové karty jsou převážně spell, a to s na první pohled zajímavou kartou Ysiel Windsinger. Ve výsledku to bude ale slabé jako čaj. Za mě pouze tři karty z nové expanze mají v druidovi potenciál, ale ani ty nemusí perfektně fungovat. Jedná se o: Archspore Msshi’fn, Imprisoned Satyr a pak s velkým MOŽNÁ Germination.

Hratelné decky

a) Ramp druid: Vzhledem k tomu, že embigen dostal velké nerfy, tak se mi díky Overgrwothu líbí nějaký ramp druid. Nemyslím si, že je to uplně nejsilnější, ale v případě dobré křivky, něco jako Breath a pak Overgrowth, to může být insane!
Hodnocení 3 / 5
b) Quest druid: Přišel o Floopa a Loti, ale pořád silný balíček, může zde vznikat nový archetyp díky Satyrovi a Malygosovi, který se pak bude moci popřípadě rozmnožit i Germinationem. Archspore je zde taky zajímavou výplní. Zároveň tak Kael’thas Sunstrider. Velice slabý do agger.
Hodnocení 3/5
c) Malygos druid: Vypadá zajímavě, rychleji líže pro závěrečné komba, méně stabilní.
Hodnocení: 3/5
d) Token druid: Za mě tier 3 – 4 deck, teď ještě přichází o 4 karty, které těžko bude nahrazovat, za mě spíš nehratelné – decklist přikládat ani nebudu.
Hodnocení: 1/5

Decklisty: Ramp Druid – Quest Druid – Malygos Druid

   

Rogue

Tohle bude nejsilnější classa! S tímhle vám všechny hry budou připadat jako byste hráli proti basic balíčku. Nedivil bych se brzkému nerfu. Kromě Snipa, Zilliaxe a Leeroye zde nic nebude chybět a navíc všechny nové karty by mohly být použitelné v nových decích!

Nové karty

Akama: Dobrá karta do všech rogue decků. Dává vám Prima do decku, který má pernament stealth a je 6/5 za 6 many, která je také výborná se stealth synergiemi.
Shadowjweler Hanar: Zajímavá karta s novými secrety a Stunnerem. Nehratelná v galakrond.
Greyheart Sage: Broken karta, s novými stealth miniony neskutečně silná, jak pro aggro, tak i pro galakrond rogunu.
Ashtongue Slayer: Velice dobrá do agresivní roguny, value trady nebo extra 3 dmg do nepřítele.
Spymistress: Skvělá stealth karta, která koresponduje se Sage a Slayerem.

Hratelné decky

a) Highlander rogue: Asi již všem známý deck. Je možné, že se sem přidá nějaký stealth pack z nových karet, určitě je zde místo pro kartu Maiev Shadowsong.
Hodnocení 6/5
b) Galakrond rogue: To samé jako highlander, Stealth Pack se asi přidá po dobrých cutech, i přes to, že trochu bude zhoršovat Galakronda a Toggwagla – žádný úplně nový balíček pro čistou galakrond rogunu zatím nevím, takže list přidávat nebudu. Určitě se bude hrát i Maiev Shadowsong.
Hodnocení 5/5
c) Stealth aggro roguna: Jak už jsem zmiňoval, stealth synergie se zdají být nesmírně silné, silná early i mid game.
Hodnocení 6/5
d) Galakrond malygos roguna: Další galakrond balíček, který je horší proti aggrům a lepší proti controlům právě díky otk.
Hodnocení 5/5
e) Stealth aggro secret roguna: Za mě trochu nejasné, jak secrety budou v roguně fugovat, ale karta Blackjack Stunner se mi zdá neskutečně silná.
Hodnocení 5/5

Decklisty: Stealth aggro rogue – Highlander stealth rogue – Malygos stealth rogue – Stealth aggro secret rogue 


 
Mage

Časy, kdy si podlá Jaina vykouzlila Pocket Galaxy a v dalším tahu pokračovala Book of Spectors nebo druhou Lunu a tahala velké miniony za 1 many, už jsou nenávratně pryč. Všechny tyto tři karty odrotovaly do wildu a k tomu Snip Snap a Zilliax. Do Hall of Fame šel i Mountain Giant a nové karty z expanze jsou velký špatný. Jaině tak zbývají jen oči pro pláč.

Hratelné decky

a) Highlander mage: Klasický decklist, jediné karty, co lze přidat z nové expanze, jsou Maiev shadowsong a Astomancera Solariana, který shuffluje do decku Prima. Avšak za mě už spíše nehratelný balík.
Hodnocení 2,5/5

b) Spell mage: V nové expanzi se vývojáři snažili zamířit na jakéhosi pure spell mága, ale efekty jsou dost náhodné a spelly dost slabé. Spíše pro zábavu.
Hodnocení 1/5

Decklisty: Highlander mage – Spell mage


Demon hunter 

Illidan přichází do HS v plné parádě, krásný art a skvělé karty, které budou moci konkurovat i roguně! Nových karet je hodně a většina z nich vypadá velice slibně. Nebudu je sem dávat všechny, tak se kdyžtak na ně někde koukněte, pokud je neznáte.

Hratelné decky

a) Aggro demon hunter: Velice silné aggro, schopnost dobře value tradovat a i drawovat karty.
Hodnocení 6/5
b) Highlander demon hunter: Highlander decky prostě teď letí. Early doplňuje silnějšími kartami v late. Nicméně za mě nějaké karty nejsou tak dobré jako když hrajete normálního.
Hodnocení 3/5
c) Otk demon hunter: Velice zajímavý, určitě si ho chci zahrát, úplně nevím jak bude fungovat, ale měl by! Máte hodně prolizu, který využijete na to, abyste si našli Kaelthase a po jeho zahrání dali levné spelly. Následuje Inner Demon, který dá 8 útok hrdinovi pro jedno kolo. V decku se hraje Consume Magic, která silencne miniona a v Outlastu vám dá i kartu. Zephrys jako závěrečný lethal nebo situačně.
Hodnocení 4/5

Decklisty: Aggro demon hunter – Highlander demon hunter – Otk demon hunter


Shaman 

Thrall bude moci utešit Jainu, protože jí bude velmi dobře chápat. Aggro shamanovi rotují důležité karty a controlu mizí Shudderwock. Jediné, co je možné sestavit, je momentálně nějaký control galakrond, případně quest galakrond, ale nemyslím si, že to bude silné.

Hratelné decky

a) Galakrond quest shaman: Opírá se o value z questu a pak o slušné invoky a následného Galakronda, chybí Lifedrinkeři a Shudderwock, může místo toho být mířen do evolvu nebo do controlu. Mělo by to mít nějaké slušné matchupy.
Hodnocení 3/5
b) Highlander shaman: Balík hraný Kiblerem, spíš taková šílenost pro zábavu.
Hodnocení 1/5

Decklisty: Highlander shaman – Quest evolve galakrond shaman

  
Warlock

Tento zrádce orků přijal do nové expanze trochu felu a bude o něco silnějším nežli v minulé expanzi. Pro mě zejména, díky jeho verzi s galakrondem.

Hratelné decky

a) Galakrond warlock: Co se u Guldana téměř vůbec nemění, je galakrond warlock se Zephrysem a Alexstraszou. Maiev se opět hraje. Díky Artificerovi má Dark Skies a Nether Breath dvojnásobné poškození do minionů.
Tady si u mě našel místo i Magtheridon, ale lze ho cutnout.
Hodnocení galakronda warlocka: 5/5

b) Zoo warlock: Dostal velké oslabení, ale i přes to se nějaký ten decklist dá vytvořit. Opírajíc se o Dark Glare, Kanrethada, který shuffluje Prima do decku, v případě jeho zahrání vyvolá 3 démony, kteří vám zemřeli během hry. Dále o kombo Nightshade s Hand of Guldan.
Hodnocení: 3/5

Decklisty: Control warlock – Zoo warlock

Paladin

Moje oblíbená Shirvallah mizí, stejně tak všechny mechy. Podle nové expanze paladin nebude moc silný a bude doplňovat nehratelné classy – mága a shamana. Nové karty se spoléhají na libram karty, které se vám zlevní po celou hru. Je to zajímavé, ale ne moc silné, doporučuji jen pro zábavu.

Hratelné decky

a) Pure libram paladin: Zlevníte si libramy po celou hru (můžete až o 6), hrajete je a Ladi Loadrin vám dá všechny spelly na ruku (libramy pořád zlevněné), které jste hráli na friendly charactery – Libram of Hope a všechny Libram of Wisdom.
Hodnocení 2/5

Decklisty: Pure libram paladin


Warrior

Není Pochyb, že u warriora bude nejčastější deck galakrond warrior. Deck ještě posílil o pár karet a troufnu si říct, že bude na stejné úrovni jako rogue, avšak jeho velká slabina je pořád Boompistol Bully.

Nové karty

Bloodboil Brute: Skvělá karta do většiny typů warriora, skvěle funguje s damaged synergiema.
Corsair cache: Vyplňuje místo po Acolyte of Pain, tahá důležité zbraně.

Hratelné decky

a) Galakrond warrior:​ Jak jsem již zmínil na začátku, Galakrond warrior bude jedním z nejsilnějších balíčků, který na ladderu uvidíte a určitě jde o Tier S. 
Hodnocení: 6/5

b) Control / highlander warrior: Velká smůla pro tento typ warriora jelikož odchází Boom, Mad Genius, tudíž jsou tyto typy decků za mě momentálně nehratelné, možná časem jako nějaký counter. Decklist ani nepřidávám.
Hodnocení: 2/5

Decklist: Galakrond warrior

Priest 

Fanoušci priesta nebudou spokojeni. Myslím, že priest bude spíše nehratelný. Hlavně poté, co není Mass Hysteria, Zilliax a Galerie. Karty z expanze navíc nejsou bůh ví jak silné a je možné hrát víceméně jen dvě verze balíčků.

Hratelné decky

a) Highlander priest: Nestabilní balíček, má pár slušných value karet, kterými dokáže soupeře utahat. Zřejmě momentálně o trochu silnější než normální ressurect
Hodnocení 3/5

b) Ressurect priest: Oslabený a karty nebyly přidány skoro žádné, ale za mě pořád hratelný.
Hodnocení 3/5

Decklisty: Highlander priest – Ressurect priest

Hunter

Další z class, která bude určitě tier 1. Dragon a highlander dragon hunteři se vůbec nemění, takže jsem si jistej, že budou všem znepříjemňovat život, ale budou mít určitě problém s rogunou a s aggro demon hunterem. Stejně tak face huntera je ještě možné hrát.

Nové karty 
Samozřejmě jsou zde i nové karty, ale až na výjimky jsou to horší karty, a myslím si, že se neuchytí. Zase pokus o jakousi beast synergii, která se mi nezdá moc silná.

Hratelné decky

a) Dragon hunter: Více agresivnější, lépe targetovatelný, značně horší do nějakých decklistů – control warlock, galakrond warrior, zoo warlock, demon hunter. Byl dobrý hlavně do q druida a do highlander mága, kteří teď ubyli na síle → horší do současné mety.
Hodnocení: 3,5 / 5

b) Highlander dragon hunter: Flexibilnější než samotný dragon. Na highlander deck velice stabilní, rychlý s value kartami. Celkově o dost více lepších match upů.
Hodnocení 5/5

c) Face hunter: Za mě pořád dost riskantní balíček, nestaráte se moc o board a snažíte se co nejrychleji zničit soupeře. Přidané karty – Maiev shadowsong a Teron Gorefiend, který je dobrý na kombo s Leper Gnomama.
Hodnocení 3/5

d) Otk hunter: Zajímavý deck, který využívá právě nové beast synergie a dokáže z handy dát 3 nabuffované King Crushe. Nicméně si myslím, že má hodně nedostatků – malý draw, problém s taunty.
Hodnocení: 2/5

Decklisty: Dragon hunter – Highlander deagon hunter – Otk hunter – Face hunter 

Díky za přečtení, budu rád za každej feedback. Ještě jednou chci připomenout, že decklisty jsou ilustrativní, je třeba je adaptovat, jak vám to vyhovuje a také vzhledem k aktuální metě. V případě jakéhokoli dotazu mi můžete napsat na mou Facebook page, kde vám rád poradím.

150 150 admin

Leave a Reply