Dota 2 nebo LoL? Se kterou hrou začít radí Germia

Proč se zrovna já věnuji problematice MOBA her?

Dobrou otázkou hned na začátek je to, proč zrovna já, hráčka primárně FPS her, jsem zaměřila svou pozornost na MOBA hry. Mým záměrem není ani říci, která hra je lepší, ani nechci vzbuzovat kontroverzi. Chci jen zodpovědět pár dotazů, které na mne směřují diváci mého streamovacího kanálu, protože obě hry často hraji a streamuji. Podíváme se tedy třeba na to, jak se hry od sebe liší (častý dotaz), co já mám osobně ráda na každé z her a s čím může mít začátečník v obou hrách problémy. Možná pak i díky tomuto mému článku pomohu někomu se rozhodnout, která hra ho láká více, a kterou hru si vyzkouší hrát. Při čtení tedy pamatujte, že se stále jedná pouze o subjektivní pohled na obě hry, ve kterých si každý určitě najde to své a nemusí se tedy názorově shodovat se mnou.

 

Společné prvky obou her

Obě hry pocházejí alespoň myšlenkou z populární mapy Defense of the Ancients ze hry Warcraft III, obě jsou představitely tzv. MOBA her (Multiplayer Online Battle Arena) a jsou free to play, tedy lze si je bezplatně stáhnout a zahrát, k placení se člověk dostaně pouze tehdy, pokud si chce pořídit (většinou pouze) kosmetické itemy, které mohou například vylepšovat vzhled jejich postavy.

Cílem her je zničit bázi vašeho nepřítele dříve než nepřátelský tým zničí tu vaši. Za tímto účelem si každý z pěti hráčů každého týmu zvolí jednu postavu, se kterou pak soupeří proti 5 postavám soupeřů a nepřátelským monstrům. K vítězství je nutné vydělávat peníze a zkušenosti, za které lze vylepšovat své dovednosti nebo kouzla a kupovat předměty, které umocní sílu vaší postavy.

Mapa, na které se hraje, má tvar čtverce a je rozdělena diagonálně na dvě poloviny vodou, a ty jsou propojeny třemi cestami. Dále se na mapě nachází džungle protkané menšími stezkami, kde lze najít neutrální monstra. Každá hlavní cesta má na každé polovině obranné věže a každá báze má 5 věží a 3 kasárny, které v pravidelných intervalech produkují vlny přátelských monster pohybujících se po hlavních stezkách.

 e1431957457884481

Hlavní rozdíly obou her

Dota 2

1) Mapa v Dotě 2 je větší, detailnější a je rozdělena do několika výškových pater.  Strana mapy, kde má bázi „Radiant“ (1. tým spawnující se nalevo, „ti hodní“) je krásně zelená a kvetoucí, strana s bází „Dire“ (2. tým napravo nahoře, „ti zlí“) vypadá jako pustina s pokřivenými suchými stromy. Mapa je rozdělena vodou, ve které se na dvou místech objevují runy, jež mohou postavě, která je získá, přidat zlato, dodat rychlost, neviditelnost, atd.

2) Přátelská monstra = creeps (creepové)

3) Báze = ancient

e1431957280975080

4) Herní postavy = heroes (hrdinové)

5) Kasárny, kde se spawnují přátelské jednotky = barracks (kasárny)

6) Obranné věže = towers (věže).

7) Ochranné pásmo spawnu = fountain (fontána).

8) Realističtější grafické zpracování

9) Lze si vybrat z mnoha různých typů hrdinů: carry, support, tank, …

10) Lze zamítnout (deny = zabít vlastní) věže a creepy a někdy také svého hrdinu (spáchat sebevraždu), aby tak nepřátelský tým jejich/naším zabitím nezískal peníze a zkušenosti.

11) Když je vaše postava ve hře zabita, ztratíte goldy – hra vás tak trestá za špatný výkon.

12) Je možné nakupovat přímo na dané lince, není potřeba se teleportovat zpět do báze. K tomu slouží postranní obchody, tajné obchody a kurýr.

13) Minimalistické uživatelské prostředí při kouzlení/používání skillů a dovedností. Když chceme použít nějakou dovednost, nevidíme často veškeré specifikace jako je dosah, rozšíření, umístění, …

14) Na mapě dohlédneme vždy v určitém dosahu hrdiny (dosah vize hrdiny se zvětší, pokud stojí na vyvýšeném místě) a nebo tam, kde máme umístěny wardy pro vizi. Wardy by měly být umístěny na strategických pozicích u run, Roshana, na vyvýšených místech nebo křižovatkách).

15) Všechny hrdiny si lze zahrát zadarmo již od začátku vašeho hraní, neplatí na ně žádná omezení.

16) Mikrotransakce, kterými hra vydělává lze uplatnit pouze na koupi kosmetických věcí k vylepšení vzhledu kurýra, wardy, hrdiny, .. Také se dá koupit na point booster, tedy item, který zvýší počet zkušeností, jež hráč získá při hraní na svém dota profilu k dosažení dalšího levelu (neovlivňuje hru samotnou).

17) V Dotě 2 nejsou žadné itemy, které by dokázaly zvýhodnit některého hráče před započetím hry. Ať má hráč odehráno nebo nakoupeno cokoliv, proti začátečníkovi vždy nastoupí do hry bez jakéhokoliv zvýhodňujícího vybavení.

18) Ve hře je jedno velké neutrální monstrum jménem Roshan, které lze v intervalech zabíjet a získávat zlato a speciální item, který zajíistí jedno povstání z mrtvých, nebo regeneraci.

19) Maximální level hrdiny je 25.

20) V Dotě 2 lze hrát pouze jednu mapu, pokud není žádná speciální událost.

21) Pokud váš hrdina zemře, je zde možnost vykoupení se ze smrti a zvrácení prohry.

22) V menu Doty 2 máme inventář itemů, kde můžeme hrdiny vybavovat kosmetickými itemy a jejich vzhled přímo v inventáři prozkoumat. Itemy je často možné prodávat, nebo s nimi obchodovat.

23) V Dotě 2 může i běžný uživatel ovlivňovat vzhled hrdinů a sám kosmetické itemy navrhnovat. Tyto itemy pak mají pomoci steam workshopu šanci dostat se do hry.

 e1431961172606169

League of Legends

1) Mapa vypadá velmi podobně na obou polovinách, V džungli lze také farmit neutrální monstra, které dávají nejen peníze, ale i různá vylepšení. I (nejen) to je důvod,  proč je šampión – jungler – o tolik důležitější v LoLku než v Dotě. Na mapě se vyskytují křoví, kde se mohou šampióni skrýt a nejsou zde žádné obchody (mimo samotné báze)

2) Přátelská monstra = minions (minioni)e1431959826561941

3) Báze = nexus

4) Herní postavy = champions (šampióni)

5) Kasárny, kde se spawnují přátelské jednotky = inhibitor

6) Obranné věže = turrets (věže, turrety).

7) Ochranné pásmo spawnu = báze

8) Spíše kreslené grafické zpracování

9) Lze si vybrat z mnoha různých typů hrdinů: carry, support, tank, … +AD – poškození auto-attacky, AP – poškození spelly

10) Nelze zabít vlastního miniona ani turretu (neexistuje deny). Proto je velmi důležité soustředit se o to více na last-hity, a proto je také hra LoL více soustředěná na farmení než Dota 2.

11) Při úmrtí šampiona neztratí hráč goldy, a tak je hra mnohem přátelštější k začátečníkům.

12) Pokud si chceme nakoupit itemy, musíme se teleportovat do báze.

13) Uživatelské rozhraní spellů a dovedností je podrobně graficky vyvedeno – u každého spellu/dovednosti lze před použitím vidět jeho dosah, rozsah, směr, atd.

14) Na mapě dohlédneme vždy v určitém dosahu hrdiny kromě křoví. Tam je důležité umístit wardy.

15) Všichni šampióni jsou free to play, ale pouze když jsou nabízeni v rotačním systému. Každý týden jsou zdarma hratelní pouze někteří šampioni. Pokud si chce člověk některého šampiona zpřístupnit i mimo rotaci, musí do něj investovat IB (body získatelné hraním her), nebo reálné peníze.

16) Mikrotransakcemi ve hře za reálné peníze si lze koupit skiny pro svého šampiona, nebo wardy, ale také přímo samotné šampiony a tím si uspořit své IB na runy, které nám mohou při zápase poskytnout výhodu oproti protivníkovi.

17) V LoL jsou herní prvky, které umožní některým hráčům nastoupit do zápasu s výhodami oproti jiným hráčům. Tyto výhody se odvíjí od množství investovaných peněz, IB, nebo levelu hráče. Jedná se o runy, větší výběr šampionů a nebo masteries.

18) Ve hře jsou dvě velká neutrální monstra: Baron a drak. Zabitím Barona získá tým zkušenosti a buffy zlepšující vaše schopnosti a od draka získá tým zkušenosti.

19) Maximální level hrdiny je 18.

20) V LoL lze hrát 4 různé mapy, pokud není žádná speciální událost.

21) Pokud váš hrdiná zemře, není zde žádná možnost vykoupení se ze smrti a zvrácení prohry.

22) V LoL není žádný inventář. Skiny, které vlastníme, lez vybrat přímo před hrou samotnou, ale lze vybírat pouze ze splashartů a neexistuje zde náhled na skin do hry.

23) V LoL nelze navrhovat vlastní skiny pro hrdiny

 

e1431961455584756

 

Problémy začátečníků

Pokud začínáte hrát MOBA hry bez jakýchkoliv předchozích zkušeností s tímto typem her, budete muset čelit několika problémům. Budete se muset naučit nejen herní mechanismy, ale potýkat se s opravdovým multitaskingem, naučit se, co jaký hrdina dokáže, časové rozvrhy dané hry (spawny neutrálních creepů, objevení run, odhadnout cooldowny, atd.), co dělá který item, jak se dají itemy a spelly kombinovat a mnoho dalšího. Dosud jsme se dotkli těch nejzásadnějších rozdílů obou her a věřím, že to některému začátečníkovi pomohlo rozhodnout se, kterou hru by chtěl vyzkoušet.

Ale s jakými problémy se potýkají hráči, kteří mají zkušenosti v jedné z her a rádi by vyzkoušeli i tu druhou?

Dota 2

Co si na Dotě 2 oblíbíme?

  • Na mapě postrádající zrádná křoví se člověk hned cítí lépe. S pocitem, že kam dohlédnu, tam je bezpečno, se hraje lépe.
  • Mohu si zvolit jakéhokoliv hrdinu chci bez žádných omezení.
  • Při startu nového zápasu si člověk může být jist, že proti němu nemá protivník žádnou výhodu v podobě run nebo masterek.

Co si na Dotě 2 určitě neobllíbíme?

  • Člověk zvyklý na výrazné grafické uživatelské rozhraní skillů ho může v Dotě 2 postrádat.
  • Denyování creepů a věží, kontrolování kurýra, hledání obchodů, nakupování uprostřed bitvy – to vše může být pro hráče zvyklého na LoL velmi nezvyklé.
  • Ztráta peněz při smrti hrdiny může být pro začátečníka frustrující.
  • Ve hře je mnoho předmětů vyžadujících aktivní používání. V Dotě 2 se mnoho itemů používá jako nadstavba nad schopnostmi hrdiny a je nutné je v určitý moment správně použít (hex, neviditelnost, rychlost, brnění, nezranitelnost, skok, mana, …). Začátečník může být spolu s různými výše popsanými úkony, které jsou oproti LoL navíc ještě s přídavkem 4 itemů s aktivním používáním přehlcen a může nestíhat.
  • Kamera herní dění zabírá více zblízka než v LoL, FoV je tedy menší, člověk vidí pouze svého hrdinu a jen omezený výsek toho, co se děje v nejbližším okolí.
  • Pozice a funkce minimapy může být frustrující zvláště pro ty, kteří hrají za „Radiant“. Při útěku z bitvy směrem do báze se (nejen) začátečníkům stává osudným nechtěné kliknutí do minimapy způsobující otočení hrdiny zpět do bitvy, ze které chtěl utéci (minimapa se však v nastavení dá přesunout na druhou stranu).

e1431958725302029

League of Legends

Co si na League of Legends oblíbíme?

  • Grafické znázornění kouzel a dovedností může začátečníkovi pomoci lépe/rychleji pochopit, jak dané kouzlo/dovednost funguje (viz obr.)
  • Hra je pro začátečníka méně náročná a nevyžaduje až tak moc multitasking jako Dota2. Hra má méně aktivovatelných itemů, postrádá možnost deny, má pouze jeden typ obchodu umístěný v bázi, …
  • Hra je mnohem nápaditější co se týče ztvárnění skinů pro šampióny. Existuje mnoho velmi nápaditých a zábavných skinů, které hru ozvlášťnují. (V Dotě 2 není běžné, že by nějaký příliš kontroverzní nebo zábavný skin prošel až výběrem do hry. Itemy musí dodržovat existující kodex pro tvoření itemů pro jednotlivé hrdiny, dodržovat povahu hrdinů a jejich barevné zpracování. Také postrádají animace).

 

e1431959531100541

Co si na League of Legends určitě neoblíbíme?

  • Pokud nastoupíte do hry jako nováček proti zkušenějším protivníkům, můžete si být jisti, že mají připravené runy a masterky a mnohem větší výběr hrdinů než vy. Do zápasu tedy nastupujete v nevýhodě.
  • Vydělávání na šampiony, které jste si oblíbili, může být zdlouhavé. Šampiony si je totiž nutné kupovat za herní body nebo reálné peníze.
  • Některým hráčům může dělat problém orientace v kouzlech/dovednostech šampionů. Které kouzlo vyžaduje podporu itemy AP a které AD. Navíc je herní mechanika mnoha hrdinů závislá na kombinaci několika jejich dovedností, což může být zprvu těžké při hře zrealizovat (např. Cassiopeia a její jed a následné drápy).
  • Skiny na šampióny ve většině případů nerespektují původní defaultní podobu šampióna a pozměňují také vzhled a animace jejich dovedností. Je tedy obzvláště pro začátečníka těžce rozpoznatelné, komu jaké kouzlo patří, nebo co to je za šampióna. V Dotě 2 musí všechny itemy odpovídat barevnému schématu dané postavy, nemají změněné animace, pokud nejsou v immortal nebo arcana kvalitě, a i tak je vzhled animací měněn pouze minimálně, aby žádný item hráče, který ho vlastní, nijak nezvýhodňoval. (viz. obrázek) V LoL se můžeme setkat třeba se sníženou viditelností některých spellů u některých skinů (např. „neviditelné“ kopí od Headhunter Nidalee)
  • Pochopení fungování křoví a jejich nevyzpytatelnost může být pro hráče Doty ze začátku složité.
  • Někdy je v LoL právě kvůli podrobnému zpracování dovedností a mnoha různým animacím těžké se zorientovat.
  • Pokud si člověk chce koupit skin v LoL pro svého hrdinu, kupuje „zajíce v pytli“, protože se splashart nikdy stoprocentně neshoduje s tím, jak daný skin vypadá ve hře. (viz obrázek)

e1431959649250362

Doufám, že se vám můj první příspěvek o Dotě 2 a League of Legends líbil a pokud budete mít nápady na doplnění nebo případné opravy, nebojte se na to poukázat, spolu to můžeme ještě vylepšit 😉

Vaše Madlenka germia Moozová

Speciální díky:
http://memecenter.com/
http://dota2.gamepedia.com/
http://leagueoflegends.wikia.com/
http://summonerfergall.tumblr.com/
http://venturebeat.com/
http://www.ign.com/
http://wintang.deviantart.com/
http://unrealitymag.com/
http://bradwhitlam.deviantart.com/
http://lowqueue.com/
https://2bd8-blog.phpnuke.org
150 150 admin

Leave a Reply