Možná vás napadne, proč tak silná slova? Vždyť i u nás se gaming začíná prosazovat do masmédií, začíná se o něm hovořit více a více a dokonce i televize začínají gaming vysílat.
To vše je pravda, já se ale ptám, není to už pozdě?
Ti z vás, kdo se v našem gamingu pohybují alespoň z poloviny tak dlouho, jako já, jistě pamatují doby, kdy se pro pár korun konaly každý měsíc akce v hernách, které byly plné hráčů. V těchto dobách jsme jen snili o tom, že jednou vylezeme z těch sklepů (doslova) a začneme být komunitou, kterou běžná společnost akceptuje. Snili jsme o tom, jak o nejlepších hráčích budou psát v novinách a jak se zápasy budou přenášet v televizích. My jsme přitom jen hltali zvukový online komentář od smOka, a hráči po stovkách a tisících hráli různé turnaje a ligy.
A dnes to přišlo. Televize, časopisy a další média informují o gamingu a hráči se objevují v pořadech a dělají se s nimi rozhovory. Paradoxně ale v době, kdy se konečně dostává gaming do povědomí veřejnosti, dochází u něj k citelnému odlivu hráčské základny a její celkové mentální degradaci.
Dlouhodobým problémem byla, logicky v týmových hrách, absence vůdčích osobností, které by dokázaly vytvářet týmy a udržovat je pohromadě. To se projevilo zejména u her jako LoLko či DotA. První jmenovaná, i přes nesmírnou popularitu u hráčů, nedokáže udržet fungující kompetetivní komunitu. Ve hře, která čítá desetitisíce aktivních hráčů se u nás nedokáže dát dohromady ani deset týmů. A o jejich kvalitě ani nemluvě. Dovolím si tvrdit, že top týmy z doby před třemi lety, by kterýkoli dnešní tým rozcupovaly na hadry. A kdyby se tito hráči vrátili i dnes bez tréninku, dosáhli by v pohodě na TOP3 umístění na kterémkoli lokálním turnaji. DotA2 doplatila na podobný problém spojený s menší komunitou a horší podporou lokálních a menších eventů od samotného distributora hry. Když se přičte absolutní nestabilita týmů, bylo logické, že žádná organizace už netouží vstupovat do DotA 2 vod.
DotA2 nebo LoLko? Hmmm možná ani jedno!
Situaci v týmových hrách aktuálně horko těžko zachraňuje CS:GO, jehož komunita se opírá o mnoho hráčů vycepovaných jednašestkou či sourcem. Tedy o hráče, kteří zažili doby, kdy cestovat celý den na akci, kde jste mohli vyhrát pár plechovek energeťáku, nebylo nic neobvyklého. Tito hráči aktuálně tvoří pojítko mezi novými talenty a udržují týmy funkční. Potkáváte je tak na pozicích IGL a podobně. Doufejme, že svým příkladem vychovají novou generaci, která bude pokračovat ve stejném duchu. Protože zkušenosti z jiných her naznačují, že jiná cesta nefunguje.
Pokud vám dosud článek připadal jako pláč důchodce nad tím, jak v jeho mládí bylo vše lepší, tak máte pravdu. Proto je na čase se posunout k aktuálnější problematice. A tou jsou trendy moderní doby – Youtube a stream. S příchodem fenoménu Youtuberů nastal poměrně zajímavý zlom ve hraní. Statisíce až miliony lidí najednou přestali hrát hry a začali pasivně sledovat baviče, jak hry hrají místo nich. A jak víme ze života, zábava, pro kterou nemusíme vynakládat žádnou aktivitu, je pro nás vždy zábavnější. Někoho to časem omrzelo, někoho naopak přilákalo ke hraní dané hry, jelikož se o ní díky Youtube dozvěděl, nicméně faktem je, že i u nás je citelný úbytek aktivních hráčů na úkor casual hráčů sledujících YT videa a “zábavné” streamy. Aktivní hráčská základna tak řídne, jelikož je prostě jednodušší zapnout si stream někoho kdo hraje, než se namáhat se sestavením týmu a zkusit si zahrát turnaj. Je to jistě jiný druh zábavy, ale vynaložené úsilí je nepoměrně menší a tím pádem “zábavnost” na jiné úrovni. A to není kritika, tak to prostě je a my se s tím musíme umět popasovat.
To za nás teda nebejvalo
Se streamy souvisí i další třecí plocha, na kterou gaming doplácí. Jedná se o konkurenci streamů ze soutěží. Tyto komentované přenosy zápasů jsou jedním z hlavních artiklů pořadatelů při jednáních se sponzory. A jejich sledovanost je tak naprosto klíčovým ukazatelem. Když tedy má takový turnaj sledovanost okolo několika set až maximálně 3 tisíc diváků(současných unikátů), nemůže publikum očekávat, že prizemoney se budou pohybovat ve statisícových částkách. A bohužel, vyšší sledovanost je u sebevětšího domácího turnaje prakticky nereálná(v tuto chvíli). A konkurence tu je prostě velká. Jakmile zapne stream někdo z oblíbených streamerů, má několikanásobně větší sledovanost. Druh zábavy je jiný a pro masy diváků asi přijatelnější. A to je holý fakt.
Takto bychom mohli asi pokračovat donekonečna. Jistý vliv měly určitě i nepovedené projekty minulosti, které celou scénu zabrzdili na dlouhé měsíce. Dlouhodobě nepřehledná scéna a neustále se měnící organizace se kterými se fanoušci prostě nemohou ztotožnit, amatérské postupy a experimenty a mnoho a mnoho dalších faktorů, které přispěly svým dílem k tomu, kde jsme nyní.
Co tedy s tím dál? Dá se s tím něco dělat? Já se domnívám, že ano. Bude to ale bolet a bude se muset udělat jedna věc, která se tu dlouho nedělala. Bude se muset máknout! Každý, kdo k této komunitě patří, by měl přispět jak může. Protože, pokud jsme před rokem byli kousek pod vrcholem, dnes na něj stěží vidíme.
Akutně potřebujeme hvězdy. Tedy hráče, kteří na sebe dokáží strhnout pozornost. Hráče, kteří streamují a baví lidi. To je věc, na které musí zapracovat nejen samotní hráči, ale musí jim v tom pomoci i manageři organizací. Zajistit jim podporu a propagaci, která je potřeba na rozjezd streamů. Přinášet rozhovory, tlačit své hvězdy do médií, prostě dělat konečně svou práci.
Je potřeba dělat streamy lákavější pro diváky
To, že jsou obrovské rezervy je vidět dlouhodobě. Vždyť se podívejte na webovky či Facebookové profily největších CZSK organizací. Co se zde dozvíte? Jak propagují své hráče, jakou dělají reklamu svým partnerům a co přináší navíc svým fanouškům? Organizace mají na čem zapracovat. Bez výjimky.
Samotní hráči pak kromě streamování a vypracování se na hvězdy musí mít na paměti i další věc. Oni jsou těmi, kdo utváří podobu svých nástupců. Je na čase se podle toho chovat. Jděte příkladem. Chovejte respekt k soupeřům, pomáhejte nováčkům v jejich začátcích, tvořte tipy a návody, vytvářejte nové týmy a prostě buďte více aktivní.
A na konec jsou tu pořadatelé akcí. Paradoxně jich tu máme prakticky více než funkčních herních organizací. To je také k zamyšlení. Nebudeme rozebírat, jak kdo funguje či nefunguje ( to by bylo na celý další blog), nicméně je zde spousta věcí, na kterých se dá zapracovat i z pozice organizátorů. Zejména je to propagace vlastních akcí. Ta je velmi chabá a po pravdě, ani lidé z branže občas nevědí, že někdo z vás něco pořádá. S propagací souvisí i streamy komentovaných utkání. Nešetřete na této stránce, je to hlavní výstup z vaší akce, zaslouží si maximální pozornost. Nesmí se tak stávat, že dlouhodobé soutěže jsou streamovány od poloviny, protože si nedomluvíte streamery a podobně! Zvládejte organizaci vlastních akcí. Mnoha-hodinová zpoždění, finálová klání v nesmyslných dnech a hodinách, organizace na poslední chvíli a další věci jsou faktory, které odrazují nejen fanoušky, ale i samotné hráče!
Hlavní město „čekání na gaming“ na 7 písmen?
Uf, to jsem toho zase napsal. Závěr je jasný, můžeme si za to sami. Od hráčů, přes šéfy týmů a organizátory až vlastně k fanouškům. Ano i na ně dopadá trocha viny. Vždyť ani dnes ještě stále není vidět, že by byla početnější skupina opravdových fanoušků na akcích. Fanoušků, kteří se hlásí k týmu, kterému fandí třeba i veřejně na Facebooku a jinde. Je to škoda.
Tak a máme to. Všichni za to můžeme. Fakt! Nebo ne? Máš jinej názor? Nesouhlasíš s článkem? Tak se projev!
————————————
Blog Magora je vyjádřením osobních pocitů jeho autora. V případě nesouhlasu s jeho názory či závěry, obraťte se na Facebookovou stránku autora.
Leave a Reply
You must belogged in to post a comment.