Rozhovor je to dlouhý, takže bez bytečného protahování, hurá na to! A předem se omlouvám za další bulvární název článku. Patrik byl příliš nekonfliktní, takže jsem vzal něco, co mi alespoň zvedne ego.
Ahoj, jak si užíváš letošní léto? Ideální počasí na Starcraft!
Belle: Ahoj. Nevím o tom, že by bylo léto, to ses musel určitě splést. Ale máš pravdu: V dešti a zimě se nikomu ven nechce, tak je lepší trávit čas „starcraftěním“. Horší je, když mi dojde tabák, kafe, monster, nebo jídlo. (Směje se)
Když jsme u toho starcraftění, mohl bys nám své virtuální já krátce představit?
Virtuálně jsem nikdy moc nefungoval, moje virtuální já vzniklo teprve s příchodem Starcraftu 2. Hrál jsem sice dva roky MMORPG Lineage 2, ale to nepočítám, to byla špatná kapitola mého života. (Úsměv)
Co se Starcraftu 2 týče, ten jsem začal hrát asi týden po vydání, z bronzu rank 99 jsem se postupně dostal na rank 8 v diamantu (nebo tak nějak), ale momentálně nehraji příliš aktivně. Hraji Protossy, protože se mně líbí jejich styl, příběhy, estetika a kultura.
Streamovat jsem začal svůj ladder někdy v srpnu 2011. Během toho času jsem byl krátce v dnes už neexistujícím uskupení Team Verya, kde jsem poznal Mattzoura, Temnotala a eXodise (zdravím, kluci!).
Postupem času jsem ale přišel na to, že komentování by mě bavilo mnohem víc, tak jsem do toho pořádně prásknul.
Jako caster jsem „známý“ pod nickem BelleNOiR, komentovat jsem začal aktivně v březnu 2012 pro SCVRush, kde jsem jednou týdně dělal turnaje pro Gold/Platinu, taky celkem dost zápasů Pokerstrategy League s Grubbym, Titanem, Kasem, Snutem a dalšími. Dělal jsem taky několik showmatchů (např. WhiteRa vs aG.Fuzer, WhiteRa vs LiquidRet), pak přišla nabídka dělat pro holandskou DSCL.
Na svém vlastním kanálu twitch.tv/bellenoir komentuji svoji daily show Cast My Game z replayů, které mi posílají hráči a jednou měsíčně pořádám BelleNOiR’s Followers Tournament pro fanoušky se $100 prize-poolem, který financuji já, popř. spolu s přáteli nebo sponzory.
To asi moc „krátké“ není, což? (Smích)
Foto: (c) Jeroen Weimar
To nevadí, použiju každé třetí písmenko. A co tvoje skutečné já? Odhalíš nám i něco z toho?
Otázky na můj soukromý život budou vždycky tabu. (Potutelný úsměv) Prozradím tedy něco z toho ostatního o mně:
Narodil jsem se v bratislavské Petržalce, je mi teď 29 let. Tam jsem taky vystudoval jazykové gymnázium, ale z té němčiny, ruštiny a španělštiny si moc nepamatuji. Pak jsem studoval 6 let klasickou kytaru na Církevní Konzervatoři v Bratislavě (ano, za hraní na kytaru lze získat diplom). Pak jsem chvilku soukromničil, než jsem si podal přihlášku na Brněnskou HF JAMU, obor hudební management, kde nás učili, jak produkovat živáky v divadlech. Úspěšně jsem ale zdrhnul 3 měsíce před státnicemi, což se ukázalo jako zatím nejlepší rozhodnutí mého života. Nelituji, že jsem vzdal titul; zkušenosti to byly neocenitelné a to je jediné, co se ve skutečnosti počítá. Už jsem tam prostě byl moc dlouho. Teď učím malé dětičky dělat muziku a to je job, který mi dělá velikou radost ^^
V dětství a pubertě jsem si čas od času přivydělával jako rozhlasový a dabingový herec, dokonce jsem točil i film. (Směje se) Taky jsem hrál v několika kapelách.
Dobré na tom všem je, že všechny tyto dovednosti a zkušenosti teď mohu využít jako caster. Jak řekl Steve Jobs „You can only connect the dots going forward“ a měl svatou pravdu.
Moje oblíbená otázka (tedy taková, která mi kupuje čas, než vymyslím nějakou další): Jak ti máme říkat, až tě potkáme na Lancraftu nebo nějakém barcraftu? Belle?
Ano, Belle je fajn, na tohle jméno slyším docela spolehlivě ^^
Dobře a teď už konečně k DSCL! … … nebo ne! Spousta čtenářů možná netuší, že komentuješ v anglickém jazyce. Proč ses rozhodl pro AJ na úkor češtiny nebo slovenštiny? Respektive: Chápu argumenty pro angličtinu, spíš ber tuhle otázku jako, proč ne v češtině?
Hm, proč ne v češtině… To je záludná otázka. Já jsem totiž v angličtině jako doma, plynule mluvit jsem uměl už ve 13. letech. Což znamená, že všechny hry, filmy, knížky, jsem od té doby konzumoval zásadně v originálu. Jelikož SC2 je původně psaná pro anglický jazyk, přišlo mi to jednodušší, než hledat způsob, jak herní terminologii převést do češtiny tak, aby se to příjemně poslouchalo. Jinými slovy, proč se drbat pravou rukou na levém uchu, že?
Další důvod je asi ten, že v době, kdy jsem se rozhodl komentovat, tady už bylo skvělé a velice populární duo Murdoc & Tučňák (Smích… nechápu, proč se směje), na Váš kontent jsem se moc rád díval. Když vezmu v úvahu velikost české scény a problémy, které má, konkurovat už zaběhlým komentátorům a potencionálně jim krást diváky, vidím jako kontraproduktivní vůči rozvoji české scény. Nemám rád, když se věci zbytečně tříští, zvláště pokud k tomu není rozumný důvod. Jsem spíše fanouškem spájení za účelem hledání řešení a dalšího rozvoje a orientaci na cíl, ne na sebe nebo svoje ego.
Poslední důvod je asi ten, že když jsem tehdá v roce 2011 otevřel kanál sc2cz přímo ve hře, polovina chatu byla vzájemné osočování, nadávky, flejm, drzost a absence slušného chování. To mě od kontaktu s českou SC2 komunitou dost odradilo, protože v zahraničních kanálech skupin jako „Mixed Fruit“ nebo „sc2improve“ (v současnosti asi největší tréninková komunita) bylo takové chování spíš výjimkou. Doufám, že se to během posledních let změnilo; velikou naději mi dávají celkem rozumné diskuze, které vidím na naší FB skupině, ale na herní kanál sc2cz se asi už nepřipojím. (Kanál sc2cz nemá nic společného s ex-streamem sc2cz)
Buď rád, že jsi nenavštívil IRC. Chaty a diskuze jsou u nás kapitola sama o sobě. Pojďme se bavit o něčem veselejším. Už jsi nakousl, že ti nedávno přišla nabídka na DSCL. Ještě než se tě zeptám na to, jak ses dostal ke streamu, můžeš nám trochu přiblížit tuhle holandskou soutěž? Určitě se mezi čtenáři najde plno lidí, kterým DSCL nic moc neřekne.
Nebyli by jediní, já o ní před tím taky nic nevěděl. NSSL byla první vlaštovka něčeho jako je národní liga (u nás NSL). Pořádal ji Frank Van Caspel, kluk, který chce vidět eSport v Holandsku růst a rozvíjet se. Mělo to úspěch, tehdy se finále účastnilo něco kolem 50-100 diváků, ale byla to v podstatě malá akce spíš regionálního charakteru. Frank se naštěstí rozhodl prásknout do toho pořádně a tak vznikla DSCL – první holandský turnaj s celonárodní působností. Skončilo to nakonec tak, že se turnaj otevřel i zahraničním hráčům, takže přihlásit se mohl kdokoliv, pokud se zavázal osobně dostavit na finále do Haagu v případě, že se kvalifikuje. DSCL má dvě ligy: individuální a týmovou. Nejdřív se hráli online kvalifikace, z nichž vzešel stanovený počet hráčů a týmů. Ti se pak utkali ve vyřazovacím online pavoukovi, až zůstalo 8 finalistů a 4 týmy. Tito se pak střetli v live grand finále, které měli možnost fanoušci sledovat sobotu 1. června na dvou streamech. Délka trvání soutěže je 4 a půl měsíce. Chtěl bych poznamenat, že DSCL TL se účastnili i čeští WeWannaWin clan a kvalifikovali se do finále společně s týmy Mouse Control (mCon), Low Land Lions (LLL – mateřský tým LiquidReta před jeho nástupem do TeamLiquid) a Knights Gaming (KS). Bohužel z důvodu, že někteří členové nemohli přijet na finále, museli propustit svoje místo týmu Mythology. Bylo to pro mě zklamání. Měli na to si dojít pro titul a těšil jsem se, že je budu komentovat…
Paráda. Co je mi známo, jsi první komentátor z našich luhů a hájů, který se vydal na takovouhle zahraniční akci za prací. Vzhledem k tomu, že píšeš, že jsi o DSCL moc nevěděl, asi to nebyla tvoje iniciativa, ale někdo tě oslovil. Jak se to stalo? Proč myslíš, že právě ty?
V době, kdy nabídka přišla, jsem komentoval týdenní turnaje pro SCVRush, která zachytila Frankovu výzvu, že hledá schopné castery. My měli tou dobou v týmu asi 8-12 casterů, takže jsme byli pro DSCL dobrá volba. Frank a Vogin (CEO SCVRush) si podali ruce a už to jelo. SCVRush spolu s několika holandskými castery zajišťovala a komentovala přenosy online kvalifikací a vyřazovaček. V tolika lidech bylo mnohem jednodušší časově to vše skloubit. Postupně Frank oslovil i známější castery, Lyrliana a Madalse, kteří v současnosti komentují taky WCS EU Challenger league a ESET UK Masters. No a jak se online část turnaje blížila ke svému konci, bylo potřeba vybrat 6 komentátorů na live finále. Věděl jsem, že Madals a Lyrlian budou vybráni určitě. Mají už nějaké renomé a navíc Lyrlian je holanďan. Richard Mensink (Broadcast Manager, který měl na starosti vysílání) se ale rozhodl, že po těch dvou jsem další nejlepší možnou volbou já. Dokonce trval na tom, abych s Madalsem komentoval grand finále.
Proč já? Asi tvrdá práce. Teď nežertuji. Lidé tady v ČR si to možná až tak moc neuvědomují, ale umět komentovat SC2 v angličtině není na západě zvláštní schopností, je to bráno jako samozřejmost. Takže tímto to nebylo. Je to kombinace pracovního nasazení, disciplíny, znalostí, vůle na sobě neustále pracovat a zlepšovat se, schopnost slyšet na kritiku a respektovat rozhodnutí lidí, pro které děláte. A taky to, jak moc vás diváci berou, jak na ně působíte, jestli se jim komentář líbí. Na rozdíl od domácích podmínek v ČR, kde je komentátorů jen pár, anglicky mluvících je tam venku hromada. Tam se člověk musí opravdu moc snažit, aby se dovedl prosadit. Někdy máte štěstí na příležitosti, to ano. Ale využít tu příležitost na 100% nemá se štěstím nic společného.
Sebevědomí ti nechybí a tak to má být! Každopádně dobrá práce. Pojďme se pobavit trochu o hře. Jak se ti líbil finálový pavouk, ve kterém se nějak vytratila jedna rasa? A kdo byl tvůj favorit na vítězství?
(Úsměv) Tak je pravdou, že jsme byli trochu posmutnělí z toho, že všichni Terrani vypadli v průběhu turnaje. Taky jsme se díky tomu obávali o „entertainment value“ finálových zápasů, přeci jenom koukat 12 hodin na ZvZ, PvP nebo PvZ nemusí být zrovna zábava. Nakonec to ale divákům vůbec nevadilo, za což jsme všichni byli velice rádi.
Dost mě překvapilo vyřazení některých předních holandských Terranů, zejména mCon.PoYo, který zrovna v té době podával dobré výsledky třeba v ESET UK Masters. Další, kdo měli reálnou šanci se probojovat, byli určitě KS.Owl, nebo mCon.Optimus. Bohužel ale vypadli ve vyřazovacích kolech. Owla jsme měli šanci vidět alespoň v týmové lize, takže naštěstí turnaj úplně bez Teranů nebyl.
Mým favoritem na titul sólové části ligy byl už od začátku Grubby, bohužel ten ale musel svou účast na poslední chvíli odřeknout z důvodu časové tísně a nenadálé změny plánů po té, co se probojoval zpátky do WCS. Tím pádem mi bylo jasné, že ve finále se utká Ret s Harstemem a příliš jsem neřešil, kdo má navrch. Těšil jsem se hlavně na dobré hry. Do grand finále šel Harstem po té, co ho Ret shodil do Looser Bracketu. Díky systému dvojité eliminace se začínalo za stavu 0-1 a Harstem prohrál první hru. Pak ale pořádně zabral a díky velice chytrým tahům se mu povedlo sérii vyrovnat. V ten moment už moje fanouškovské srdíčko bilo jen pro něj. Harstem nakonec sérii otočil na hlavu a finále vyhrál 4-2, což byl pro něj obrovský úspěch. A ještě proti takovému hráči, jako je Ret. V hledišti jsem zahlédl i jeho rodiče, kteří plakali štěstím. Zajímavostí je, že je to vůbec první live turnaj, kde Kevin získal první místo. Klobouk dolů.
Vypadá to, že má Harstrem nového fanouška. Určitě je škoda, že vypadl z evropské WCS. Samotného mě to mrzí. Pomalu finišujeme a čeká nás posledních pár otázek, zkus mi říct, jaký pro tebe měla účast na takové akci dopad na tvůj přístup ke hře a ke komentování? Nějaký dojemný/veselý příběh, který pozvedl tvou víru ve Starcraft na novu úroveň?
Jinými slovy: „Co jsem si z toho odnesl“? Tak Především to, že se mám ještě hooodně co učit. Organizátoři ve mě vložili velký kus důvěry. Byl to přeci jen můj první živák. Sice mám zkušenosti z televize a rozhlasu, ale to všechno byla většinou studiová práce, kde se mohlo říct „stop, ještě jednou druhý odstavec!“. Naproti tomu Madals má za sebou už několik živých přenosů, takže jsem se v podstatě jenom snažil příliš mu to nekazit a naříkat hlouposti. (Úsměv) Špatný komentář taky poškozuje značku ligy a jejich sponzory, takže pocit zodpovědnosti byl velký. Myslím ale, že sečteno a podtrženo jsem v tomhle ohledu odvedl dobrou práci.
Další věcí je, že jsme neměli odposlech vlastních hlasů a v sále bylo relativně rušno, během finále jsme jeden druhého téměř neslyšeli. Samozřejmě to vede pak k tomu, že mluvíš hlasitěji, než bys měl a to může mít dopad na hlasivky. Za normálních okolností by to nebyl problém, kdysi jsem zpíval na koncertech bez odposlechů. Ale tady jsem byl trošku v napětí, takže krční svaly nebyly úplně uvolněné, což mělo za následek to, že mi nakřápnul hlas už ráno a tak to zůstalo po zbytek dne. Poučení pro příště – nemluvit hlasitěji, než jsem zvyklý, i kdyby měly tanky padat!
Pokud vezmu ten zbytek, který se komentování netýká, tak bylo neskutečně motivující pracovat s lidmi, kteří opravdu chtěli pro scénu udělat něco skvělého. Tohle byl jejich první domácí event, dosud v Holandsku žádná domácí soutěž takových rozměrů neproběhla. Bylo tam obrovské množství dobrovolníků. Například celý produkční a televizní štáb vyšel výrazně levňeji, protože to byla firma jednoho SC2 fandy. Všichni dali stranou svá ega, každý byl zaměřen pouze na cíl: Aby se to povedlo, co nejlíp to šlo. A i když padaly různé návrhy typu „co bychom ještě mohly“, snad nikdy jsem od nikoho neslyšel „to je fajn, ale…“, spíš to bylo „ok, pojďme vymyslet, jak to udělat“. Když máš v týmu takovou mentalitu, žene Tě to dopředu téměř samo a jsi schopen dva dny nespat, protože vidíš, že ostatní taky nespí a makají, dělají maximum. Třeba produkce potila krev, spali jenom 3-4 hodiny z pátku na sobotu, aby stihli všechno připravit, protože do sálu je pustili v pátek ráno a v sobotu 9:30 začínal přenos. Na Lobby Streamu byl Odin, který odkomentoval asi 8 hodin v kuse, pak zavřel stream a šel domů. Ale když mu Frank zavolal, že musíme neplánovaně přesunout některé zápasy na Lobby Stream kvůli času, vrátil se, sedl si za mikrák a jel.
Taky sponzoři byli nadšení. CMStorm měl přímo v hale stánek, kde prodávali klávesnice. Prodali úplně všechno; klávesnice, podložky na myši, dokonce museli volat do skladu, že potřebují další. Na konci jim zůstala jedna klávesnice.
Potkal jsem několik fandů (fakt jich mám velice málo, aby si někdo nemyslel), kteří chtěli podepsat plakáty a vyfotit se. Podepsal jsem i jednu sběratelskou edici HoTS, mám tam podpis rovno vedle Kaelarise. (Úsměv) Ten se tam stavil na skok, byl na dovolené. Potřásli jsme si prackama, trochu pokecali, bylo to fajn. Celkově vzato pro mě velice cenná zkušenost, hezké zážitky, noví přátelé a víra do budoucna, že pokud bude takových lidí po světě víc, nakonec to amatérská eSport scéna může dotáhnout opravdu daleko. Tady u nás taky, doufám.
Tolik k minulosti. Co přinese tvá budoucnost? Jaké máš nyní plány?
Vím, že jsem se domácí scéně dlouho vyhýbal (důvody jsem popsal výše). Schytávám za to často virtuální palbu do obličeje na facebookové SC2 skupině. Po zkušenosti z Haagu bych rád navázal nějakou formu spolupráce s organizátory z domácí scény. Možná se mi podaří je přemluvit, abychom se spolu pokusili zorganizovat alespoň jednu ligu s roční periodicitou, která by měla otevřený formát, takže by se jí mohli účastnit zahraniční hráči. Podle mého názoru konkurence je dobrá věc, protože podporuje zdravý rozvoj a věřím, že by to zvedlo úroveň domácích eventů, stejně tak jako výkony našich hráčů. Protože si myslím, že máme opravdu talentované hráče. V zahraničí je spousta top masterů, nebo low GM, kteří nejsou nijak moc známí (stejně jako někteří naši master hráči), ale spolu v jedné soutěži by byli schopni vyprodukovat pro publikum napínavé hry! Navíc není nad to sledovat finále českého hráče proti zahraničnímu (ať by to byl kdokoliv), protože prostě fandíte tomu domácímu!
Vůbec nemám problém s tím komentovat to celé anglicky, od kvalifikací až po živák, nabídnout nebo vyjednat spolupráci s kolegy komentátory v zahraničí, nebo to dělat s někým odsud, kdo má dobrou angličtinu a šel by do toho. Pokud se to dobře připraví, se stejnou mírou zaměření na zahraniční publikum jako na to domácí, včetně mutace stránek apod., kdo ví? A když ne tohle, tak alespoň hlavní ligy uzpůsobit anglicky hovořícímu publiku, když už pro nic jiného tak alespoň pro to, aby o nás někdo taky věděl. (Úsměv) Pro úplnost dodám, že je mi úplně jedno s kým bych to dělal, jestli s TVSpectre, Jumpem, Smokem, nebo kýmkoli jiným. Jsem zaměřen na cíl, a pokud tak budou zaměřeni i lidé, co by na to kývli, nemám s nikým problém, pokud se chová čestně a korektně. Pokud budeme hledat řešení, místo argumentů proč to nejde a pokud budeme všichni dělat maximum, co můžeme, tak si myslím, že jde všechno. Veliké mínus je moje neschopnost komunikovat s lidmi v reálném životě. Jsem hodně stydlivý někoho oslovit, často si tohle lidi vykládají jako mou namyšlenost, nebo aroganci a mám sklony ke zkratovému jednání, zejména v nové sociální skupině. Pravda ale je, že já se prostě lidí v real life bojím Tak snad se mi povede překročit vlastní stín. Pokusím se.
Co se mě osobně týče, chystám se na NSL v Brně, rád bych zažil alespoň jeden LanCraft, abych se obeznámil se scénou tady zblízka. Takže kdo si se mnou chcete dát pivo, nebo mi třeba jednu vrazit, máte možnost, přijmu obojí.
Jinak budu dál dělat svoje daily a měsíční turnaje, nadále budu pracovat na sobě a na schopnosti ovládnout komentátorské řemeslo. Protože je to řemeslo, to ať se nikdo neplete. Pokud to teda chcete dělat pořádně, se vším všudy. Moje angličtina potřebuje mnohé zlepšit, především výslovnost, dále pak slovní zásobu. Chci být rovnocenným partnerem Angličanům a Američanům. Musím začít dělat mnohem víc tréninkových castů, abych si osvojil nová slovní spojení a fráze, byl pohotovější v rozhovorech s kolegy mezi hrami, trénovat obsování, atd. Ale to patří k téhle práci jaksi automaticky. Pravděpodobně začnu taky komentovat víc ESL eventů teď, když mě tam vzali. Rád bych, kdyby mě jednou přijali na Dream Hack jako community castera, to by byl slušný krok kupředu. Je to sice sen, ale doufám, že časem nebudu muset mít jiný job, než tento. Ale zase pokud bych to nezkusil, neudělal pro to vše, co mohu i nemohu, vyčítal bych si to do konce života. A já mám velice rád ten pocit, když se ráno podívám do zrcadla a mohu sám sobě s klidným svědomím říct: „Nebylo nic víc, co jsi mohl udělat.“
Nevím, jestli se mám na něco ještě ptát! Moc pěkně jsi to ukončil. Takže ti děkuji za rozhovor! Byla radost si s tebou povídat. Pokud je něco, co bys chtěl ještě na závěr říct, teď je ten čas. Díky a hodně úspěchů v budoucnu! Třeba jednou na Dreamhacku!
Děkuji, rádo se stalo, bylo mi potěšením. Na závěr bych rád pozdravil čtenáře, všechny SC2 fandy, hráče, organizátory eventů. SC2 je nejlepší hra na světě, tak ať nám všem vydrží nadšení! Jenom pamatujte „Storm first, ask questions later“ a nashle někdy na nějaké akci, nebo streamu. Budu se na vás těšit!
Patrik má i stránku na Liquipedii, kde najdete všechny potřebné odkazy.
Leave a Reply