Kolik životů si přidáte, když máte dva Rhox Faithmendery?
Poslední článek jsme kartou Rhox Faithmender uzavírali, dnes jí budeme začínat.
Určitě téměř každý má rád, když dostane za stejnou cenu dvojnásobný užitek. A právě Rhox Faithmender je jednou z karet, která Vám to může poskytnout. Pokud zahrajete kartu Angel’s Mercy ve chvíli, kdy máte pod kontrolou jednoho Rhox Faithmendera, získáte dvakrát více životů – tedy 14. To je poměrně jasné. Jak to ale bude vypadat ve chvíli, kdy budete kontrolovat dva Rhox Faithmendery? V tomto případě budete mít dva „nahrazovací“ (replacement) efekty, které se budou snažit upravit stejnou věc. A tyto dva efekty spolu budou krásně spolupracovat. První Rhox vidí Angel’s Mercy a nahradí jeho efekt (přidání 7 životů) jeho zdvojnásobením (tedy přidáním 14 životů). Poté však přijde na řadu efekt druhého Rhoxe a vzhledem k tomu, že se Angel’s Mercy zatím nevyhodnotil, druhý Rhox tento efekt přidání životů zdvojnásobí znovu – nyní již na 28 životů. Pokud byste měli Rhoxe tři, přidáte si životů 56, v případě čtyřech Rhoxů pak 112! Podobné pak platí i v případě karty Fire Servant či podobných.
Některé efekty se u „zápasících“ (fighting) bytostí uplatní, jiné nikoliv
V komentářích k jednomu z mých předchozích článků jsem narazil na dotaz, jak se uplatní schopnosti Deathtouch a Lifelink ve chvíli, kdy spolu bytosti „zápasí“. Jak tedy tato mechanika funguje?
Pokud bytost „zápasí“ s jinou bytostí, znamená to, že každá z těchto bytostí udělí zranění rovné její síle do druhé bytosti. Je však důležité vědět, že „zápasení“ není považováno za bojové zranění a tudíž nespustí žádné schopnosti, které se spouštějí pouze při udělení bojového zranění. Tyto zápasící bytosti však i nadále udělují zranění přímo, tudíž „zápasení“ bere v potaz to, zda má některá ze zápasících bytostí schopnost, která ovlivňuje výsledek zranění (např. lifelink, deathtouch, infect,..). Je tomu tak díky tomu, že tyto schopnosti se uplatní kdykoliv, když bytost udělí zranění (a to ne pouze bojové zranění).
Dejme tomu, že jeden z hráčů zahraje Prey Upon, kterým bude cílit své Typhoid Rats a soupeřova Drogskol Reavera. Tyto bytosti spolu budou nyní „zápasit“. Krysy udělí 1 zranění Drogskol Reaverovi a ten udělí 3 zranění do krys. Schopnosti Double strike a flying v tuto chvíli nebudou mít žádný vliv, protože se uplatňují pouze v bojové fázi hry. Hráč s Reaverem si přidá díky Lifelinku 3 životy, lízne díky Reaverově schopnosti kartu a obě bytosti budou zničeny (1 zranění od krys bude dostatečné k zabití Reavera, protože mají krysy Deathtouch).
Starší verze karet, které jsou legální na určitém formátu, jsou legální pro turnajové hraní
Další případ, se kterým se setkávám poměrně často. Hráči se ptají, zda mohou na turnaji určitého formátu použít konkrétní kartu, která je sice z edice na daném formátu nelegální, avšak která vyšla znovu v edici na onom formátu legální. Dobrým případem je například karta Rancor, která vyšla v edici Urza’s Legacy a nyní znovu v M13. Na turnajích můžete použít jakýkoliv oficiální výtisk karty v jakémkoliv formátu, ve kterém je tato karta legální. Karty musí mít černý či bílý okraj, regulérní zadní Magic stranu (výjimkou jsou oboustranné karty), má správnou velikost (nejedná se o „oversized“ kartu) a byla vyprodukována společností Wizards of the Coast. Proto můžete hrát Vaší kopii Rancoru z edice Urza’s Legacy i na turnajích formátu Standard. Naopak karty se zlatým okrajem ze starých Chamipon decků si na žádném oficielním turnaji nezahrajete.
Je třeba ještě upozornit, že toto se týká pouze karet, které vyšly v regulerně vydaných nových edicích. Pokud jsou například karty vydány v jiném produktu (Duel Deck, Premium Deck,..), jsou legální opět pouze na těch formátech, na kterých jsou legální jejich předlohy.
Co můžete dělat se svým elektronickým zařízením v průběhu turnaje?
Na závěr se podíváme na to, jaké „hračky“ a k jakým účelům můžete v průběhu turnaje používat. V dnešní době téměř každý vlastní chytrý telefon, tablet či jiné podobné zařízení a nosí je neustále při sobě. Mnozí hráči své chytré telefony používají například jako počítadlo životů. Víte však, k čemu dalšímu je možné tato zařízení při hře použít? Naštěstí i pravidla tento technologický pokrok berou v potaz a uvádějí výčet toho, co můžete při zápase se svými elektronickými zařízeními provádět:
- Vést si přehled o počtech životů a jiných informacích relevantních pro hru. Nezapomeňte, že musíte mít viditelnou a spolehlivou metodu, jak si stav životů zaznamenávat a každá změna počtu životů musí být ohlášena také slovně.
- Můžete vygenerovat náhodné číslo tehdy, když to hra vyžaduje (například hod kostkou).
- Psát si a revidovat poznámky (například karty v soupeřově ruce poté, co na něj zahrajete Duress). Tyto poznámky nemusíte dávat svému soupeři číst, avšak obrazovka Vašeho zařízení musí zůstat viditelná. Můžete si také číst Oracle text karet, pokud je ze zdroje, který neobsahuje žádné strategické informace (dobrým zdrojem je například Gatherer). Pokud si chcete prohlédnout poznámky v soukromí (například při Sideboardování), musíte předtím zavolat rozhodčího.
- Přijímat soukromé hovory, které nemají souvislost se hrou – avšak pouze v případě, že nejprve dostanete svolení soupeře či rozhodčího.
To by tedy bylo pro dnešek vše. Doufám, že Vám tyto nově nabité informace pomohou v některé z Vašich příštích her Magicu. Těším se na shledanou u některého z mých dalších článků.
Leave a Reply