Restoration Angel Vám umožní ukrást bytost pomocí Zealous Conscripts natrvalo
Momentary Blink je karta, která říká následující:
Odstraň cílovou bytost, kterou kontroluješ, ze hry, pak ji vrať do hry pod kontrolu jejího vlastníka.
Flashback 3U (Tuto kartu můžeš zahrát ze hřbitova za její flashback cenu. Pak ji odstraň ze hry.)
Za běžných okolností budete jak kontroler (tedy ten, pod jehož kontrolou bytost momentálně je) a vlastník (tedy člověk, jehož balíček původně tuto bytost obsahoval). Zatímco vlastník bytosti se nemůže změnit, její kontroler může – „ukrást“ soupeřovu bytost do konce kola umí právě například Zealous Conscripts. Pokud na tuto „ukradenou“ bytost zahrajete Momentary Blink, tato bytost se vrátí na bojiště pod kontrolu Vašeho soupeře (tedy pokud je jejím vlastníkem).
Edice Avacyn Restored však přišla s novým zněním těchto tzv. „blinkových“ efektů. Jednou z těchto karet je Restoration Angel, který má následující schopnost:
Když Restoration Angel vstupuje na bojiště, můžeš vypovědět ze hry cílovou bytost, kterou kontroluješ, která nemá typ Angel. Pak onu bytost vrať na bojiště pod svou kontrolu.
Pokud tedy získáte kontrolu nad soupeřovou bytostí, například právě pomocí Zealous Conscipts, a následně zahrajete Restoration Angela, kterým onu bytost „blinknete“ bytost se vrátí pod kontrolu hráče, který kontroloval schopnost Restoration Angela – tedy pod Vaší kontrolu. To však není vše – vzhledem k tomu, že „ukradená“ bytost byla exilována, stane se po návratu novým permanentem, který si „nebude pamatovat svou předchozí existenci“ a tudíž se na něj již nebude vztahovat ta část schopnosti Zealous Conscripts, která bytost vrátí na konci kole zpět pod kontrolu hráče, kterému jste ji „ukradli“. Získáte tak tedy novou bytost, která bude pod Vaší kontrolou až do doby, dokud neopustí bojiště, nebo dokud si ji soupeř nepřivlastní nějakým trikem zpět.
Další kartou s podobným efektem jako má Angel za pohou jednu manu je karta Cloudshift.
Na slovíčku „Target“ záleží
Slovíčko „target“ patří v Magicu pravděpodobně k jedněm z nejpoužívanějších a také možná nejzneužívanějších. Přestože to často některé lidi mate, ve skutečnosti je to velice jednoduché: kouzlo nebo schopnost má cíl pouze tehdy, pokud se slovíčko „target“ vyskytuje někde v jeho textu (či případně je obsaženo ve vysvětlení nějaké schopnost, i když nemusí být přímo na kartě – například Enchanamenty – Aury a Equipmenty). Podívejme se na kartu Roaring Primadox. Jeho schopnost neobsahuje slovíčko „target“ a tudíž nic necílí. A občas na tom opravdu záleží. Tato schopnost se liší od té, která by obsahovala slovíčko „target“ hned v několika ohledech. Pozitivum je to, že nemusíte soupeři říkat, kterou bytost si vracíte až do doby, než se schopnost vyhodnotí. Soupeř tedy nebude moci nic udělat mezi dobou, kdy vyberete bytost a jejím vrácením na ruku. Můžete také vybrat jakoukoliv bytost pod Vaší kontrolou, tedy i tu, která by měla Shroud či Protekci na zelenou (Nebo Phantasmal Image a nemusíte jí obětovat). Negativní stránkou je to, že soupeř může na tuto schopnost reagovat ještě před tím, než vyberete bytost a tím z jistého ohledu ovlivnit či zúžit Vás výběr. Pokud by jste tedy měli mimo Primadoxe ještě jednu další bytost a soupeř by Vám v reakci na schopnost druhou bytost zničil, museli byste si na ruku vrátit samotného Primadoxe.
Drobným doplněním je to, že Roaring Primadox Vám dokáže na ruku vrátit pouze bytost z bojiště, nikdy ze hřbitova. Creature jsou totiž bytosti pouze tehdy, když jsou na bojišti. Pokud se bytost nachází ve hřbitově, je to pouze „karta bytosti“, neboli Creature card.
„Nekántrovatelnost“
Nadcházející edice Return to Ravnica nám opět přináší velké množství nových karet, mezi nimiž najdeme i cyklus kouzel, které nemohou být zrušeny, tedy takzvaných „nekántrovatelných“ kouzel. Jak si můžeme všimnout na kartách Loxodon Smiter a Abrupt Decay, může být tato schopnost napsána dvěma různě. Zatímco na první je napsáno „can’t be countered“, na druhé je „can’t be countered by spells or abilities“. Překlad je jasný – zatímco první nemůže být zrušena, druhá nemůže být zrušena kouzly a schopnostmi.
Jaký je v tom tedy rozdíl? Ve velké většině situací žádný, existuje však důvod, proč je to napsáno právě takto – má to co dělat s tím, zda má kouzlo cíl či nikoliv.
Kouzla či schopnosti, které mají cíl, musí mít tento cíl až do doby, než se vyhodnotí. Pokud cíl již není v zóně, v niž byl ve chvíli, kdy byl cílen, stane se nelegálním. I jiné změny v herním stavu mohou způsobit to, že se cíl stane nelegálním – například jsou změněny jeho charakteristiky či je změněn přímo text kozla nebo schopnosti, které jej cílí. Pokud tedy například zahrajeme Doom Blade na bílou bytost a tato bytost je nějakým způsobem přebarvena na černou, případně je jí dána protekce proti černé, stává se v době vyhodnocení pro Doom Blade nelegálním cílem. Co se pak stane s tímto kouzlem či schopností, které již nemá legální cíl? Jednoduše – toto kouzlo či schopnost se zruší a jde do hřbitova. Příkladem, jak se toho dá využít, může být následující situace. Soupeř zahraje Lightning Helix, kterým bude cílit Vaši Ornithopter. Vy však v reakci na Lightning Helix obětujete Ornithopter do svého Arcbound Ravagera. A vzhledme k tomu, že Lightning Helix již nebude mít svůj cíl, bude zrušen a soupeř si ani nepřidá 3 životy.
Pokud by tedy Abrupt Decay ztratil před vyhodnocením svůj cíl, musel by být zrušen. A pokud by na něm bylo napsáno pouze „can’t be countered“ došlo by k paradoxní situaci, kdy by díky této schopnosti být zrušen nemohl a zůstal by „viset“ na stacku. Loxodon Smiter žádný cíl nemá, proto u něj stačí napsat, že nemůže být zrušen (protože při hraní nic necílí).
Leave a Reply