Vezmeme to tedy pěkně z gruntu a všem zájemcům o to být ten nejlepší a nejúspěšnější boss nějaké té party hňupů za kompem, naznačíme cestu a klíčové otázky na které si budou muset odpovědět.
1) Ujasněte si, jestli chcete tým s touhou po dosažení slávy a úspěchů nebo po pohodově strávených chvílích u oblíbené hry. Neexistuje kompromis. I když si myslíte že jo, tak prostě ne. Dřív nebo později se tyhle dva pohledy na věc srazí a jeden z nich přežije na úkor druhého. Bude míň bolestivé si to ujasnit hned a vyhnout se nepříjemným krokům v budoucnu.
Pokračovat budeme pouze větví, která se snaží probít na vrchol herního Olympu. Týmy pro zábavu nezavrhujeme, ale těm nemáme co radit. Ty se baví a to je to nejdůležitější. Jsou to ty šťastnější a bez starostí. Jedeme tedy po tvrdé lince.
2) Zrevidujte si vlastní prostředky a přizpůsobte jim své cíle. Počítejte s tím, že do začátku budete muset investovat z vlastního. A třeba jen tím, že si pronajmete server, za který zaplatíte aby jste nalákali alespoň na něco první hráče. Ujasněte si tedy, kolik peněz chcete/můžete “vyhodit oknem”. Jedná se o prostředky, které už nikdy neuvidíte. Rozhodně ne, ve stejné podobě. Aktuálním prostředkům pak přizpůsobte své krátkodobé cíle. Nemá cenu chtít bejt nejlepší tým do dvou měsíců, když máte rozpočet 1000 Kč na měsíc. Doporučuji určit si půlroční cíle a prostředky rozprostřít na stejné období. Půl rok je přesně doba po které si můžete říct, jestli má cenu pokračovat, nebo to zabalit. I když bude váš dlouhodobý cíl opanování světového gamingu a totální anihilace konkurence, krátkodobě se držte u země. Ze začátku je ideální cíl zajištění jedné či dvou fungujících sekcí s dostatečnou podporou a zaměření se na získání prvních partnerů.
3) Jméno je to jediné, co máte. Ve všech vašich krocích pamatujte na tuto větu. Jednejte tak, aby jste si nepoškodili jak své vlastní jméno, tak jméno vlastní organizace. Dobré jméno otevírá dveře u hráčů i u partnerů. Dobré jméno vás dostane do popředí zájmu. Proto v tomto směru buďte tvrdí i na své hráče a nedovolte, aby vašemu jménu nějak škodili. V takovém případě je lepší vyrazit i sebelepšího skillera.
4) S partnery jednejte na rovinu, nepřehánějte. Tohle souvisí s předchozím bodem. Jakmile jednou zjistí nějaká firma, že je vodíte za nos, okamžitě u ní končíte. A veřtem že se o své zkušeností podělí i jinde.
5) Používejte mozek. Univerzální rada, která je však často kamenem úrazu. Týmy, které nezná ani hardcore pařan, oslovují firmy jako Intel s žádostí o sponzoring. Týpek, co si přečetl brožuru “Teorie PR pro zelenáče”, píše knížky. Majitel týmu utratí roční rozpočet za víkend. Příkladů se najde ještě hodně.

6) Prezentace je klíč. U všeho co budete dělat myslete na prezentaci. Každý článek o vás si evidujte, každou fotku zálohujte a každé video hlídejte jako oko v hlavě. Toto je totiž to nejcennější co máte. Potrava pro vaše fanoušky a publikační činnost na jedné straně a životně důležitý materiál pro vaše případné sponzory na straně druhé. Proto na každé akci foťte jako o život ze všech možných úhlů, točte videa, pište reporty, dělejte kotrmelce a opičky. A po ní si připravte report pro partnery aby věděli, že je bylo vidět!
7) Budujte si tým. Jasně, o tom se tu přeci bavíme, ale teď je to myšleno jinak. Jakmile narazíte na někoho šikovného a schopného, okamžitě ho majzněte po palici aby vám neutekl. Každý schopný člověk v gamingu je vzácný jako čestný politik. Proto se jej pokuste zapojit do chodu týmu. Jadnak tím váš tým získá a pak sami sobě odlehčíte a budete mít víc času na to nejdůležitější, shánění prostředků.
8) Nabízejte víc. A to po všech stranách. Hráči ocení každou maličkost, kterou jim nabídnete. Partneři vám hodí bobek na banner na webu. Proto v dnešní době více než na webové prezentaci mákněte na profilu v rámci sociálních sítí. Budujte fanouškovskou základnu. To je ten pravý potenciál. A každým dnem přemýšlejte co nového můžete partnerům nabídnout. Ne, co po nich chcete. Pouze cesta, kdy vy jste ti co nabízí a žádají jen občas, je ta správná.
9) Vzdejte se volného času. Tohle je opravdu dřina. Zapomeňte na volný čas. Všechen budete potřebovat pro každodenní práci. Občas si ale udělejte volno, jděte ven, zaběhejte si nebo podobně. Každý potřebuje vyčistit hlavu.
10) Nebojte se zeptat. Nikdo, až na MNĚ, není geniální všeuměl. Proto narazíte na situaci, kdy si nebudete vědět rady. Najděte si tedy někoho na koho se budete moci obrátit a zeptat se ho na radu nebo třeba jen na názor. Vaše práce získá na kvalitě.
Jsem si dobře vědom, že ve článku není tolik konkrétních rad, kolik by si možná někdo přál, ale to není ani možné. Každý se může totiž vydat svou cestou a konkrétní kroky se budou výrazně lišit. Snažte se proto být sami sebou a používat selský rozum. Velký důraz proto dávám bodu č.5. Bez úspěšného používání mozku totiž nakonec dopadne každý leda tak na hubu. Buďte tedy sami sebou a myslete. To ostatní už nějak přijde. Jo a ignorujte všechny okolo. Včetně těch budižkničemů co kritizujou a píšou nesmyslný blogy. Tak zdarec.
Leave a Reply