Je to bohužel tak, veškeré dění ohledně gamingu se vždy primárně točí okolo samotných hráčů a organizátoři soutěží ohýbají své hřbety aby uspokojili stále vyšší požadavky na odměny pro ty nejlepší. No a kdo jiný by měl říct dost, než právě Magor?
Jo panáčkové, je na čase pohlédnout realitě do očí. Aby bylo možno zorganizovat jakoukoli soutěž o ceny, je potřeba následující věci:
1) Sponzor, který dodá hmotné nebo peněžité odměny
2) Organizátor, který dodá admina či celý admin tým a vše potřebné
3) Admin či celý tým dodá zpracovanou strukturu soutěže se všemi náležitostmi (pravidla, turnajový systém, maplist,..)
4) Redaktor(často je jím admin), který rozšíří informace o soutěži mezi hráče formou novinky či jiné tiskové zprávy.
5) Ideálně streamer, méně ideálně opět redaktor, který zajistí potřebný výstup ze soutěže a zajistí tím případnou další spolupráci se sponzorem díky kvalitně odprezentované soutěži.
6) Hráči, kteří soutěž odehrají
Ano, hráči jsou pouze jedním z mnoha koleček pomyslného stroje, který umožňuje soutěžení ve hrách, ale zároveň jsou tím kolečkem, který má z tohoto stroje největší profit.A po pravdě, je opravdu ostudou, že lidé, kteří v současné době táhnou na svých bedrech největší zátěž, tedy admini, streameři a redaktoři, to vše dělají v naprosté většině zdarma. A tohle já tedy vidím opravdu nerad.
Dobře, jsou zde výjimky, zejména offline eventy, kde se již nějaké finanční odměně nelze vyhnout, ale obecně platí, že tyto “pracovní” posty jsou vykonávány na základě nadšení a dobré vůle.
Co tedy s tím udělat? Je to jednoduché. Organizátoři musí s touto okolností již dopředu počítat a své počínání, při rozdělení cen a při vyjednávání o nich se sponzory, jim přizpůsobit. Ne vždy je to snadné a zejména u soutěží o hardware se to zdá velmi obtížné, ale rozhodně to není nemožné. Organizátory jsou totiž v naprosté většině herní organizace, jejichž fungování je postaveno na financích a tak mohou své finanční toky nasměrovat také tímto směrem. Druhou možností je extra hardware, který připadne právě realizačnímu týmu.
A jelikož nechci plácat jen v rovině teoretické, mám zde jeden příklad na kterém bych rád ukázal, jak by vše (podle Magora) mohlo fungovat.
Příkladem budiž nedávno provozovaná turnajová série eSuba King of the Hill (SC2), která měla ve své pokročilé fázi následující model rozdělování odměn (velmi zhruba).
Celkový rozpočet na jeden turnaj – 1300 Kč
Výhry hráčům – 800 Kč
Realizační tým – 500 Kč (admin + streameři)
Tento poměr mi přijde jako ideální. Je zde dostatek financí pro hráče a není zanedbán klíčový aspekt kterým je admin a zejména pak streameři, kteří zajišťují přímou sledovanost akce a tím i cílenou reklamu pro sponzora.

Celý systém měl v sobě několik pozitivních elemntů. Hráči byli dostatečně motivováni v hraní a k vidění byl opravdu špičkový Starcraft. Streameři neměli problém s tím, že stremují několika hodinovou soutěž a hlavně nebyl problém streamera nahradit jiným. Pro admina bych si představoval asi ještě více prostředků (řekněme alespoň cca 300 Kč za osmihodinovou akci, příprava atd.), jelikož k množství práce se opravdu jednalo o symbolickou částku a po pravdě, někteří admini se jí i leckdy i zřekli ve prospěch ostatních.
Záporem tohoto řešení jsou větší nároky na organizátora a sponzora(y), kteří prostě musí tyto náklady zahrnout do celkového rozpočtu akce. Ale to už je život.
Tak co myslíte, jsou to přehnané požadavky, nebo by takový přístup byl fér? Vadilo by hráčům, kdyby se tímto způsobem eventuálně snížily jejich výhry? Nebo máte někdo lepší řešení? Nebo je to už pasé a funguje to i u nás Magor je úplně mimo? 🙂
—————————-
Případná podobnost s reálnými osobami či příběhy v tomto blogu je čistě náhodná. Během psaní tohoto blogu nebyl zraněn žádný idiot či debil. Čtení tohoto blogu může způsobit nepřiměřenou zátěž vašeho mozku a může vést k nechtěnému přemýšlení. V případě vedlejších účinků kontaktujte magorovu krizovou linku.
—————————-
Leave a Reply