World of Tanks vstupuje do nového roku s příslibem ligy, s dotací 2,5 miliónu dolarů

Společnost Wargaming, vyvíjející hru World of Tanks, narazila na skutečný zlatý důl. O tom, že jí hráči přispěli ohromnou sumou peněz asi nikdo nepochybuje. V minulém roce spustil Wargaming rozsáhlou mediální kampaň, kterou jste zřejmě ve svém okolí rovněž zaznamenali. Kromě klasické internetové reklamy, to byla dokonce i reklama v českých televizích.

e1361048019508816

To nicméně nebylo vše a World of Tanks se snažil prodrat i na pole profesionálního hraní. V tomto ohledu se ale daří jen částečně. Ve spolupráci s portálem ESL se sice podařilo zavést pravidelné Go4WoT turnaje, kterých se účastní i přes 200 týmů. No aby ne, když se každou neděli hraje o celkem 1 400 euro, které se rozdělí 8 nejlepších týmů (vítěz bere 400 €, což je 10 000 Kč). Mimochodem jestli se vám to zdá jako imba částka, tak je třeba si uvědomit, že se World of Tanks hraje 7v7, takže výdělek na jednoho hráče zase tak vysoký není. I tak je to ale na online a hlavně pravidelný turnaj slušná částka.

WoT se objevilo minulý rok i v ESL Major Series a v evropských turnajích Intel Extreme Masters, nicméně pro aktuální sezónu EMS byly tanky vyřazeny. Pravda, zřejmě má vyřazení z EMS souvislost s tím, co se nyní chystá. Rovněž bychom neměli opominout známou ruskou soutěž URAL STEEL, ve které se minulý rok hrálo o 80 000 dolarů a také účast WoT na WCG 2012 v Číně, nicméně WCG už dávno nemá ten status herní olympiády, kterou měla před deseti lety, takže přílišnou pozornost světa zde tanky neupoutaly.

e1361048175189644

Ural Steel v roce 2012 byl největší akcí ve WoT v daném roce. (zdroj: foto)

 

I Česko-slovenská ESL sekce má na své straně přízen WoT komunity. Kromě různých Fan Cupů se zde koná i nová série, s názvem SteelMasters Series, určená výhradně pro české a slovenské týmy. Narozdíl od mezinárodních turnajů se zde ale nehraje o reálné peníze, ale o goldy, které se za normálních okolností kupují právě za skutečné peníze a které mohou poskytovat hráčům různé výhody přímo ve hře. Celkem se plánuje rozdat 455 000 goldů. Účast na úvodních turnajích byla velmi slušná a pohybuje se přibližně mezi 40 – 50 týmy. To je ale tak nějak z domácí kompetitivní scény vše. Žádný jiný portál kromě ESL nedokázal získat tuto třetí největší komunitu v Evropě na svou stranu a tak se WoT stále hraje především na ESL. Určité pokusy sice byly zaznamenány ze strany portálu Grunex, ale tam zůstalo skutečně pouze u pokusů, protože v porovnáním s ESL byla účast týmů spíše symbolická.

A podobně tomu je i v zahraničí. Kromě ESL a Wagramingu se nenašel nikdo, kdo by pustil do seriózního pořádání World of Tanks turnajů a tak zatímco LoL a SC2 hráči, kteří jsou čistými profesionály a hráčmi z povolání, mohou jezdit po světě a sbírat milióny, WoT zůstává stále neobjevenou zemí. Důkazem toho je i fakt, že ve WoT byste napočítali profesionální týmy na prstech jedné ruky a to je ani nemusíte mít všechny. Pro Evropu by vám vlastně stačil prst jen jeden, protože jediný profesionální tým v Evropě mají Meet Your Makers a v Rusku, kde je WoT obzvlášť populární, to také o moc lepší není. Pokud si vezmeme velikost komunity, je to nanejvýš zarážející a nezbývá než se ptát, kde udělali soudruzi chybu.

e1361049177479145

(zdroj: foto)

Situaci si samozřejmě uvědomuje i Wargaming a toto běloruské dříve-studio, které mimochodem v posledních týdnech koupilo hned několik dalších studií, naposledy to bylo Gas Powered Games, a stalo se tak ne zrovna malou společností, muselo situaci nějak čelit. Je totiž jasné, že se Wargaming snaží dostat do vysokého progamingu, ale je také stejně patrné, že, jak by řekl klasik, loltraktorem Mause neprorazíš. WG tedy prásklo do stolu a vypustilo vysoké kalibry, které rozvířily v poslední době stojaté vody tankového světa.

Jak se nechal slyšet ředitel eSportové sekce Wargamingu Jonghyuk Baak: „Velikost a popularita progamingu šla v posledních letech vzhůru raketovou rychlostí. My máme nyní možnost věnovat podstatnou část našeho usílí dostat World of Tanks na globální eSport scénu a naplnit tak ambice naší hry stát se mezinárodně uznávaným progamingovým titulem.“ Ačkoliv může být Bělorusko v politické rovině v jisté míře mezinárodní izolace, u Wargamingu to tak ale být nesmí, pokud chce Wargaming posunout svůj nejznámější titul na vyšší úroveň. Z vyjádření Jonghyuka Baaka je jasné, že WG udělá vše proto, aby se World of Tanks dostal do centra pozornosti všech, kteří zatím nejevili o tento titul z různých důvodů zájem.

Výsledkem tedy je eSport liga pro rok 2013, jejiž prizepool bude dosahovat 2,5 miliónu dolarů. Narozdníl třeba od Riot Championship v LoL nebo The International v DOTA 2, ale nebude tato suma pouze pro účastníky finálového turnaje, ale v podstatě se bude rozdávat během celého roku, takže výstižnější je paralela se StarCraft 2 World Championship Series.

e1361048834177861

O co tedy půjde? Pro jednodušší vysvětlení můžeme zůstat u SC2 WCS. Jako první budou na programu regionální a kontinentální soutěže, které budou trvat po celý rok. Nakonec se ty nejlepší týmy ze všech kontinentů sjedou na Super Finále, kde se pak porvou o titul nejlepšího tankového týmu planety.

Regionů, ve kterých se World of Tanks hraje, je několik. Servery jsou kromě Evropy a Ruska i pro Severní Ameriku, Jiho-východní Asii, Koreu, Čínu a Vietnam. Mimochodem zajímavostí je, jaké jsou zatím rekordy počtu přihlášených hráčů na jednotlivých serverech. Největší podíl má Rusko, kde do začátku tohoto roku bylo až 750 tisíc hráčů přihlášených do hry v jeden moment. Se značným rozestupem jsou na děleném druhém místě Evropa a Čína, ve kterých bylo maximum cca. 160 000 hráčů, Severní Amerika měla 30 000 hráčů a Korejský s Jiho-východně asijským měli po 10 000. O Vietnamu se čísla jaksi nezmíňují, ale zde se nějaké závratné hodnoty očekávat stejně nedají.

Prozatím je znám pouze systém pro evropský region, pro zbytek světa zatím podrobnosti nejsou. Pro nás je nicméně Evropa stejně to nejdůležitější. Celý rok 2013 bude rozdělen do tří sezón. Každá sezóna bude mít svou kvalifikaci, playoff a i své offline finále. To by se mělo konat na klíčových eventech, které se budou tento rok v Evropě konat. Prizepool pro Evropu činí celkem 300 000 euro a v každé sezóny se rozdá rovná třetina.

e1361048867106497

Systém pro první sezónu (zdroj: foto)

 

V kvalifikaci do první sezóny bude mít velkou váhu IEM Hanover, na kterém se bude konat světové finále série Intel Extreme Masters pro LoL a SC2, konané 5. – 9. března. Na tuto akci budou uspořádány celkem 4 kvalifikace. Vítězové kvalifikací postoupí na turnaj do Hanoveru, kde se utkají o celkem 10 000 euro. To hlavní ale je, že se tím kvalifikují i do hlavní části 1. sezóny. O další dvě místa se utkají týmy, které skončily na druhém místě v kvalifikacích a to tím stylem, že druhý tým z 1. kvalifikace se utká s druhým týmem ze 4. kvalifikace a druhý tým ze 2. kvalifikace se utká se druhým týmem ze třetí kvalifikace. Vítězové těchto zápasů budou mít rovněž zajištěný slot v 1. sezóně.

V hlavní části úvodní sezóny bude místo pro celkem 12 týmů. O šesti již víme. Zbytek bude určen přes zbývající ESL soutěže, konkrétně Go4WoT a A-series. S každé postoupí 3 nejlepší celky, tudíž celkový počet týmů se dostane na číslo 12. Tyto týmy se utkají v hlavní části sezóny a polovička z nich postoupí do finálového turnaje sezóny, kde se utká o výhru.

Další dvě sezóny již budou mít návaznost na sezóny předchozí, tedy nejlepší šestice z finálového turnaje bude mít přímý postup do hlavní fáze jistý, stejně jako nejlepší celek z A-series a Go4WoT. Zbývající 4 sloty se rozdají poněkud nezvyklým způsobem, kdy se týmy, které se v předchozí sezóně umístnili na 7. – 10. pozici, utkají se druhými a třetími týmy z Go4WoT a A-Series. Jak přesně by to mělo fungovat a kdo s kým by se zde měl utkat zatím není známé.

e1361048888975417

Systém pro druhou a do jisté míry i třetí sezónu (zdroj: foto)

 

Wargaming má v plánu svou eSport Ligu dostat i na další klíčové offline eventy, které se tento rok budou konat. Kromě IEM Hanover, by to u druhé sezóny měl býti Gamescom, na kterém se dá očekávat jeden z turnajů osmé sezóny Intel Extreme Masters. A u třetí sezóny se rozhoduje mezi IEM Katowice a DreamHackem.

Jak vidno, Wargaming se ve spolupráci s ESL rozhodl rozehrát vysokou hru, s cílem dostal World of Tanks mezi hlavní světové progamingové tituly. O tom, jestli se podaří tuto ambici naplnit, se dozvíme koncem roku, kdy bude celá liga vrcholit. Prozatím proběhla první kvalifikace na IEM Hanover, které se zúčastnilo přes 80 týmů z celé Evropy, včetně českých a slovenských týmů. Ty ale ve velké konkurenci neuspěly a přes druhé kolo se nedostal ani jeden. Nezbývá tedy než doufat, že se v dalších turnajích zadaří o něco více, nicméně jak víme z minula, tak domácí týmy nepředstavují zrovna silnou konkurenci pro zbytek Evropy.

150 150 admin

Leave a Reply