Mnoha lidem možná úplně nedochází, že je rozdíl mezi tím, zapnout v sedm večer stream, napsat na FB „jsem online“ a strávit několik hodin v prostředí SC2 se svými věrnými ovečkami a tím, když máte přinést show pro 100+ namlsaných diváků. Je také něco jiného stream hráčů, kteří sice mohou být vtipní a to co dávají, bude dávat smysl určité skupině lidí… stejně jako když se sejdete s kamarády u piva a budete se bavit, to co říkáte, může ostatním připadat jako vrchol blbosti. Neznají vás, neznají interní vtípky a neberou vás jako své kamarády. Stejné je to se streamem. Streamer není váš kamarád. Když jeho stream poprvé zapnete, nebudete se smát jeho interním vtípkům, neodpustíte mu, že za každou větou říká vlastně, vole, nebo půlku času drmolí. Buď se chcete dívat na stream kamaráda (protože je to váš kamarád), nebo na stream, který musí pobavit všechny diváky a musí mít v jistých ohledech naprosto jiné kvality.
Každý z nás je schopný přijít domů, zapnout xsplit nebo jiný software a zaznamenat své snažení. A kamarádi se na to podívají. Řeknou vám, že to děláte dobře. Ideálně pokud u toho budete lehce přiopilí. Pak to budete dělat skvěle. Ale to není kvalitní stream. Co tedy obnáší ten kvalitní stream?
Richard „Spectre“ Axell
„Pravidelně streamujeme (s Esym) každý čtvrtek od osmi AverMedia Ligu, jednou za 100 nových členů na FB komunitě děláme turnaj Srdce pro SC2, což jsou v průměru sedmihodinové casty, kdy celou dobu mezi hrami bavíme lidi videi a na chatu. Poslední dvě ASUS NSL jsme streamovali celý den se stejným režimem a nasazením na hitpointcz2 streamu. Vyrábíme si grafiku k našim streamům sami, většinou dostaneme jenom loga. Ale dobrá vizuální úroveň streamu podle mě dělá hodně – lidem se na to jednoduše dobře kouká.
Týdně to vychází asi takto (schválně to nechám napsat přítelkyni a pak to zprůměruju): 17 hodin týdně koukám na videa, 5 hodin týdně streamuju, 5 hodin týdně řeším grafiku, dramaturgii a věci spojené se streamem, 10 hodin týdně hraju sc2, 6 hodin týdně věnuji diskusím s komunitou, domlouváním věcí do budoucna a podobně, snažím se teď ty hodiny hodně zoptimalizovat, protože pracuju fulltime, mám přítelkyni a pár kamarádů, který si taky zaslouží pozornost. Hodně mi pomohli dva monitory a televize s noťasem :-)„
Foto: (c) Jeroen Weimar
Patrik „BelleNoir“ Bauman
„Kdybych to měl zprůměrovat, tak (mi příprava na stream zabere) asi 4 hodiny denně, pokud počítám i mojí show Cast My Game.
V zásadě platí, že je potřeba mít jasnou představu o tom, jak má stream vypadat a fungovat. Nejvíc času tam pak zabere najít řešení zvolených cílů a metodiku provedení. Do toho patří grafický layout, počet a funkčnost scén, bodový scénář atd. Ale jakmile to mám vyřešené, už s tím vlastně nemusím hýbat a je to rutina.
Nejvíce času zabere asi příprava na samotné vysílání, zejména pokud je to nějaký turnaj nebo event a není to pouze „rychlovka“. Informace o hráčích, prohlédnutí jejich předešlých zápasů, abych měl představu o jejich stylu hraní a tendencích, jejich historie, úspěchy, match history. Čím větší event, tím víc času to chce.
Mít vědomosti o současných strategických trendech a hráčích, by mělo být pro komentátora samozřejmostí, nemohu ale sledovat všechny turnaje, tolik hodin den nemá.
Nejhorší je, že když pořád komentuješ, tak už ani nemáš příliš náladu zapnout si WCS nebo GSL, tak to musím dohánět, jak se dá. :-)“
Pavel „Kalf“ Rubáš (vpravo)
„Nejsnadnější byly PZ cupy – což znamená Jumpovi Fast cupy a další malé turnaje. To obnášelo cca 3-5 hodin streamu s minimální přípravou (Okolo 30 minut, pokud se nastavovalo overlay, hledali se channely apod.).
Další věc byly CW eSuby, které jsem po domluvě s Jumpem streamoval. Vzhledem k tomu, že se hráli zápasy simultánně, odehrálo se většinou jedno/dvě 1v1 + 2v2 což znamenalo cca 3 hodiny streamu a příprava okolo půl hodiny.
Teď se posunu k těm časově náročnějším. Tam spadá například King of the Hill. Těm jsem se raději vyhýbal, protože to znamenalo okolo 10 hodin streamu + hledání si zápasů, bavení diváků v dlouhých pauzách. Musím říct, že KotH patřil k jedněm z nejvíce vyčerpávajících.
NSL – nejdříve kvalifikace – to znamenalo většinou celý den. Nějakých 12 hodin streamu s pauzou na oběd. Plus overlay, reklamy apod. – takže příprava klidně i 2 hodiny. Co se týče offline finále – musím pochválit tým Hitpointu – se mnou se pouze nastavovala kvalita zvuku, mikrofony a poslech streamerů, tzn. většinou na půl hodinky práce a zbytek zajišťovala režie. Ale na druhou stranu to bylo vyčerpávající po fyzické stránce. Museli jsme křičet do mikrofonů, navíc byl všudypřítomný kouř z efektů, který hlasivkám moc neprospíval.
Lancraft – Asi nejnáročnější akce co se týče přípravy. Ve dvou nám to klidně zabralo i 2-3 hodiny – připravení počítačů, nastavení grafiky, internetu, mikrofonů, různé hlasitosti, webky, reklamy, overlay… prostě spousta věcí – člověk tam nemůže použít to na co je zvyklý, vše musí nastavit a i se zkušenostmi to trvá dlouho. Co se týče délky streamů, je to dvoudenní akce tzn. klidně 20-25 hodin streamování během 2 dnů. To není málo. Od 10 hodin dopoledne do 10 hodin v noci, někdy později. Hry si streameři musí nacházet sami, protože organizační tým má i tak dost problémů. Mezitím rozhovory a podobně – jak říkám nejnáročnější akce.
Samostatně uvedu Grunex akce – ESWC kvaldy apod. Okolo 1 hodiny na přípravu, reklamy, overlay, channely apod. K tomu měl vždy Grunex nejhůře zvládnuté online akce – špatné brackety, nejasná pravidla. Navíc streamer byl více dostupný než admin = obrovské množství věcí, co člověk musel řešit u streamování. Časově tak 6 hodin.
A další samostatná akce PSPL – doba streamu cca 3-4 hodiny. Perfektně zvládnutá admin práce. Cca 30 minut na přípravu, vzhledem k tomu, že stačilo proměnit overlay a reklamy zůstávaly stejné. Ale myslím, že se patří PSPL uvést samostatně – už jen tím, jak jsme si vedli záznamy o divácích ľ bylo vidět, že divákům se líbily detailní informace.
Tak teď k ostatním věcem:
Týdně tedy vyplývá, že šlo především o typ turnaje, ale mohlo to být od 10 klidně až k 25 hodinám streamu (když byly turnaje např. v úterý, čtvrtek a sobotu) – příprava cca 3-4 hodinky.
Ale musel jsem mít přehled co se děje na české a světové scéně. Sledování veškerých českých clan webů + PZ a Grunex, ze světových TL a samozřejmě sledování a hledání inspirace u streamů světových turnajů jako MLG, DH, GSL. Tam člověk mohl strávit opravdu dlouho dobu. Kecal bych, kdybych uvedl číslo. Bylo to podle nálady a času.
Organizace – když jsem se domlouval na streamu, většinou jsem komunikoval s Jumpem, Michalsem, Smokem nebo Anttim, lidmi, kteří věděli co a jak a tudíž organizace nezabrala tolik času – stačilo se dohodnout na tom, kdy se začne a co je potřeba.
Já to měl těžší vzhledem k tomu, že jsem si vše dělal sám a neměl jsem druhý monitor – výhoda Murdoca. Streamy byly dobrovolné, a tudíž jsem víceméně žádné výhody nezískal (kromě free vstupu na LC a trička od Smoka).
Jinak já nikdy moc nehrál. Sice mi stačilo 100 her na to se dostat do diamondu ale 1v1 mě moc nebavilo. Spíš mám nahráno milion teamovek. Ale když se mi chtělo tak 1v1 tak cca 3 hodinky týdně a teamovky daleko víc takže skillově jsem někde dia/low master, ale neměl jsem vůli try hardit do masteru.“
Slovo závěrem. Co si z tohoto článku odnést? Na každých X hodin streamu připadá Y hodin nezáživného nastavování, domlouvání a připravování. Ne každý kvalitní streamer je také kvalitní grafik, technik, IŤák nebo redaktor. Také každý samozřejmě tráví čas hraním a sledováním, to je ale do určité míry zábavná povinnost. Každý streamer si pustil žilou časově a také finančně. Každý streamer byl kritizován a nemyslím teď tu konstruktivní kritiku. Velmi často za svou aktivitu nic hmotného nemá.
Na druhou stranu… Může tohle všechno být omluva za případnou nekvalitu? Proč by nás (konzumenty) tohle mělo zajímat? Komunito – your move!
(Text od všech tří dotázaných byl zásadně upraven. Neuvádím zde svůj postoj. Wries zde není z jednoduchého důvodu – nemá facebook.)
Leave a Reply