Celková částka pro rok 2013 je již známa. Pro úplnost to bylo 318 780 Kč, z čehož přibližně třetinu tvořily finanční výhry. Jako celek si tak CZ/SK StarCraft 2 komunita nevede zase tak špatně v porovnání s ostatními hrami. Jak to ale bylo u hráčů a kdo si z této celkové částky vydělal nejvíce?
Předem je třeba si vyjasnit pár pojmů. Zatímco celková částka v CZ/SK turnajích je zmíněna výše, pro účely této statistiky bylo třeba onu částku zredukovat. V potaz zde budou brány pouze 1v1 turnaje (ne že by těch týmových v minulém roce nějak moc bylo). Rovněž je třeba odečíst ceny z ASUS Areny, které si odnesli zahraniční hráči a logicky je tak nezískal nikdo z domácích hráčů. Po odečtení všeho je celková suma, kterou si odnesli čeští a slovenští hráči v domácích turnajích 260 180 Kč. V roce 2012 bylo mimochodem do hráčských statistik zahrnuto 320 602 korun.
Tož tedy pome. Nejvyšší částku za loňský rok má na svém kontě Ondřej “Reitor” Svojše a to přesně 72 300 Kč, z čehož tvoří 19 950 Kč finanční výhry. Druhé místo získal další Ondřej z eSuby
Ondřej “DeViL” Balušek. Ten získal celkem 60 914 Kč, nicméně cash zde činí 26 314 Kč. Následuje poměrně velký odstup, který se zastaví až na čísle 35 690 Kč, coř je výhra
Tomáše “Harpner” Bruštíka. Čtvrtou příčku obsadil
Matej “Ladabaz” Zabadal, s rovnými 33 000 Kč. Nejlepší hráč roku 2012
Vojtěch “h34D_hUnT3R” Veselý je tentokrát pátý.
Výše můžete vidět 15 nejlepších z minulého roku. Těch, co vyhráli nějakou cenu či cash bylo více. Většina z nich obdržela menší ceny v hodnotě stovek korun (například trička nezjistitelné hodnoty). Pod nejlepší patnáctkou zůstal i PredY, který se účastnil kvalifikačních turnajů do NSL 5 a odnesl si celkem 1 000 Kč.
Celkové vítězství Reitora zřejmě příliš překvapivé není. Je třeba si totiž uvědomit, že Reitor jakožto Mistr ČR získal ultimátní cenu, kterou byl Alienware 17x, v hodnotě 48 000 korun. Nebyla to sice největší cena o kterou se hrálo, nicméně notebook ASUS G750JH z ASUS Areny v ceně 48 600 Kč putoval do zahraničí, takže Reitorova výhra z MČR je tou největší, kterou kdy nějaký český hráč z domácího turnaje získal.
Kromě výhry z MČR získal ještě Reitor několik výher z KoTH a především větší finanční částku z ESL Storm turnaje a následného PMF Invitational. Celková Reitorova částka je největší, jakou kdy někdo během jednoho roku získal. Jen pro upřesnění v roce 2012 získal nejvíce h34D_hUnT3R a to 56 450 Kč.
Druhý DeViL si oproti roku předešlému polepšil o nějakých 6 tisíc a i on si připsal díky roku 2013 jeden rekord. Ten se týká finančních výher během jednoho roku. Ty činily v jeho případě 26 314 Kč. Kde to všechno pobral? DeViL zcela jistě nejaktivnějším hráčem roku, alespoň co se TOP hráčů týče. Účastnil se prakticky všech větších soutěží a není se tak čemu divit, že si na své konto připsal tak vysokou částku. Největší finanční výhrou u tohoto Zerga bylo 8 000 Kč z ESL Storm. V hodnotných výhrách pak připomeňme triumf na NSL 5, kde si odnesl ASUS Padfone 2, v hodnotě cca 17 tisíc.
Harpner s
Ladabazem na vedoucí dvojici ztrácejí poměrně výrazně. Mimochodem ani oba dohromady nevydělali celkově tolik, co Reitor a ve finančních výhrách by dohromady jen tak tak přeskočili DeViLa. Tento rozdíl byl u Harpnera tvořen nevydařeným koncem roku, kdy si na své konto nepřipsal prakticky nic. Ladabaz si pak zase nedokázal připsat jediné vítězství a společně s relativně malým počtem turnajů, kde se mu podařilo něco získat, skončil čtvrtý.
Již byla trochu nakousnuta problematika počtu turnajů, kterých se hráči účastnili. Následující graf zobrazuje, kolik hodnocených prvních, druhých a třetích míst nejlepších 5 hráčů získalo. Pořadí je určeno nikoliv podle celkového počtu odehraných turnajů, ale podle úspěšnosti (tzn. počet prvních míst je hlavní, v případě shody pak je počet druhých míst). Z grafu je patrné, že nejaktivnějším byl skutečně DeViL, kterému se povedlo vyhrát nejvíce turnajů (a byl i nejvícekrát druhý a třetí, je to prostě hvězda).
Po sedmi výhrách mají Harpner a Reitor, o pořadí zde tak rozhodoval počet druhých míst. h34D_hUnT3R se dostal před Ladabaze jen díky svému skvělému výkonu z LanCraftu. Ladabaz si pak odnáší titul Smolař roku 2013. Nepodařilo se mu vyhrát ani jeden z turnajů. Mimochodem slovenský hráč se sice na stupně vítězů podíval jen v malém počtu turnajů, byly to ale ty největší a proto si odnesl ceny v podobné hodnotě, jako Harpner.
Posledním grafem mělo původně být rozložení výher nejlepší trojice hráčů v jednotlivých měsících. Nicméně když jsem zadal potřebné údaje, ukázalo se toto…
A teď co s tím že. Jelikož je tento graf nepřehledný a prakticky nic významného neukazuje (tedy kromě zrůdné Reitorovy výhry, která vlastně celý graf ničí), rozhodl jsem se hodnoty trochu pozměnit. Místo hodnot za jednotlivé měsíce tu tak máme kumulovaný součet.
Zde už je to poněkud přehlednější. V zásadě je vidět, jak se postupem roku zvyšovala hráči získaná částka. Je zde patrný chabý úvod roku, který se láme až v červnu, kdy proběhlo ASUS Finals 5. Od června pak následoval relativně plynulý zisk DeViLa, který pokračoval až do konce roku, s výjimkou listopadu. U Reitora je zase jasně vidět, že až do MČR (jeho zisk v říjnu je tvořen MČR Pre-tour) byl jeho zisk téměř nulový. V posledních měsících ale zabral a částka narůstala. I u Harpnera lze leccos vyčíst. Aktivita v úvodu roku mu upřít nelze a ještě koncem léta byl nejlepším. Pak se to ale nějak záhadně zlomilo a Harpnerovi se nepodařilo vyhrát vůbec nic.
Nejlepší čtyřka hráčů získala dohromady 201 904 korun, tedy 77,6 % z celkové částky. Jasně z toho tak vyplívá, že na ostatní moc nezůstalo. Pravdou je, že podobně to bylo i v roce 2012, kdy podíl nejlepší čtyřky činil 68,2 %. Na druhou stranu ale tehdy byly odstupy mezi hráči velmi malé.
Důvodem toho všeho je to, že ubyl počet menších turnajů. V těch často vítězili i slabší hráči a celkově tak podíl nejlepších nebyl tak vysoký. Minulý rok se ovšem konaly většinou větší turnaje, ve kterých se hrálo o větší ceny.
Kdo tedy byl minulý rok tím nejlepším? Již během letních statistik jsme narazili na podobou situaci, která je nyní na konci roku. Tehdy si vydělal více DeViL, nicméně
Harpner měl na kontě lepší umístění, takže králem pláže byl korunován Harpner (nebo-li Mitch Bjukenen jak říká Horror). Je tedy na každém z vás udělat si obrázek o tom, kdo byl skutečným králem minulého roku a svůj názor projevit v anketě na portálu PLAYzone, která právě běží.
Leave a Reply