eSubácký tutorial: Formáty turnajů v Hearthstone

Formáty turnajů v Hearthstone mohou být pro mnoho fanoušků poměrně matoucí. Za roky co hra funguje se jich vystřídalo hned několik a dodnes se turnaje hrají v různých formátech, které se střídají. Proto jsme se zeptali Štěpána „ecoo“ Macha, jak to vlastně je. Věříme, že po jeho vysvětlení už nebudete mít problém se v HS formátech orientovat.

Ahoj všichni, po sušším letním období se nám na podzim vyrojila spousta zajímavých turnajů, kterých jsem se i s ostatními eSubáky samozřejmě zúčastnil, a snažil se pokaždé urvat co nejlepší výsledek. Žádný z turnajů nebyl vůbec jednoduchý kvůli vysoké konkurenci na české scéně. Každý turnaj se také hrál v lehce jiném formátu a proto nebyla snadná ani příprava. Mistrovství České republiky v mobilních hrách byl Last Hero Standing, ESL Nationals nebo Red Bull M.E.O. Shielded Conquest a 3E vysokoškolská liga v Conquestu normálním.

Je možné, že vám tyto pojmy nic neříkají, a proto bych vám rád dnes přiblížil, co to obnáší, jaké formáty na turnajích můžete aktuálně potkat, a jak se dá taková příprava pojmout.

Conquest

Historie conquestu je již poměrně bohatá, protože je tu s námi nejdelší dobu. Již první turnaje v open betě na začátku roku 2014 se totiž hrály v tomto formátu.

Co Conquest ale znamená? Čím je formát specifický?

Každý hráč si zvolí určitý počet balíčků, na každého hrdinu jeden. Dříve se hrálo Conquest Best of 3 – tedy hrají se až tři zápasy, kdo vyhraje dva, vyhrává celý zápas. Nyní se však hraje Conquest Best of 5 s banem. Hráč si tedy přinese 4 balíčky, jeden mu protivník zabanuje (vyloučí ze hry pozn. redakce) a hraje se na 3 vítězné zápasy.

Kouzlo Conquestu je v tom, že musíte s každým balíčkem jednou vyhrát. Když s danou classou vyhrajete jednu hru, měníte na další balíček a musíte tedy prokázat, že umíte hrát více balíčků stejně dobře. Často tedy vznikají strategie, kdy se snažíte celý svůj lineup zaměřit proti jednomu dominantnímu decku. Např. v minulé metě byl velmi rozšířený Control Warrior a proto se hráč může rozhodnout hrát greedy balíčky, které Warriora 3x porazí – Malygos Druid, Nzoth Rogue, Mechathun Warrior, Ressurect Priest. Nevýhodou formátu je, že se v ustálených metách najdou 3 dominantní lineupy a turnaje pak vypadají jako mistrovství světa v kámen, nůžky, papír – tedy control/greedy/aggro strategie.

 

 

Last Hero Standing

Na druhou stranu je zde LHS. Po vyhrané hře si balíčky neměníte, ale necháváte. Naopak hráč, který zápas prohrál, musí změnit na nějaký jiný ze svého repertoáru a snaží se vycounterovat váš balíček. Strategie vyžaduje více přípravy, protože se zde nedá cílovat jeden konkrétní balíček, ale je třeba myslet na vícero scénářů. Je zde také komplikovanější volba prvního balíčku, kterým sérii otevíráte. Jedna špatně nalosovaná hra totiž výrazně ovlivňuje zápas a první výhra udává tempo a pickování následujících zápasů. Př.: Vyhraju Shaman vs Priest, oponent counteruje Shamana Warriorem, já Warriora Druidem, jemu zbývá Druid. Pokud vyhraje, můžu hrát Priesta a teoreticky vyhrávám hru jen na dobře picknutém prvním zápase. 

Většina profíků tedy preferuje tento formát nad jinými.

Specialist

Na začátku roku 2019 Blizzard přišel s novým formátem pro kompetitivní Hearthstone. Specialist byl nasazen jak do nejvyšší HS ligy Grandmasters, tak také do Open kvalifikací na Masters Toury. Sám jsem hrál ve Specialistu například první sezónu ESL Nationals nebo jsem se málem kvalifikoval na evropské finále WCG.

Tento formát se narozdíl od předchozích dvou zaměřuje na jednu classu. Nehrajeme tedy se 3, 4 balíčky od různých hrdinů, ale máme tzv. Primary, Secondary a Terciary balíček od jedné classy. Tyto balíčky se od primárního mohly lišit pouze o 5 karet. Toto techování bohužel nemělo až takový dopad a poměrně rychle se našly ideální lineupy, které se hrály skoro na každém turnaji. Nebylo to zábavné pro hráče, ale ani pro diváky a Blizzard od tohoto formátu po první sezóně odešel.

 

 

Shielded Conquest

Náhrada Specialistu přišla v zápětí a byl jím upravený Conquest. Velká změna nastala hlavně v délce zápasu, protože se bo5 zápasy zkrátily na bo3. Přišla taky nová fáze Shieldování, což znamená, že si vyberete balíček, který je natolik dobrý, že nechcete, aby vám ho protivník zabanoval. Tento formát je dle mého poměrně dobré řešení problému s délkou turnajů a atraktivitou zápasů, ačkoliv formát má taky své mouchy a je poměrně hodně ovlivněný náhodou. Jednak 3 zápasy nejsou tolik vypovídající o lepším hráči, ale postavení lineupů a picknutí prvního zápasu hraje také poměrně velkou roli.

Nedokážu asi hodnotit, který formát byl lepší nebo horší, protože často turnajová meta byla ovlivněná metou z ladderu. Nejlepší na tom určitě je, že organizátoři tyto formáty často střídají a proto není každý turnaj úplně stejný.

S touto základní průpravou vám přeju Good Luck a třeba se potkáme na nějakým dalším turnaji.

150 150 admin

Leave a Reply