Příval Korejců – konec scény jak jí známe?

Podívejme se na nejnovější změny v sestavách – severoamerický tým Dignitas dnes oznámil rovnou dvě posily z Korejského poloostrova. Jde o dvě jména relativně neznámá a nedá se o těchto hráčích říct, že by patřili mezi top tier elitu, jako například PawN nebo Faker. Oba tito Korejci sice patří do nejlepších 30 hráčů korejského challenger ladderu, ale toto postavení v kompetitivním a zdůrazňuji zejména týmovém hraní nic neznamená. Pokud chcete odůvodnění a příklad z praxe, zmínil bych evropského top tier hráče Tiriduse. Tiridus ovládal nejvyšší příčky EUNE i EUW ladderu po dva roky a byl považován za jednoho z nejlepších soloque hráčů. V kompetitivním hraní to ovšem vypadalo jinak. Tiridus a jeho bratr Mowarth se nikdy nedokázali propracovat do pokročilých částí LCS Promo turnajů. Rank nehraje ve srovnávání hráčů na kompetitivní úrovni žádnou roli.

e1417722074830945

Mistr světa Imp si nedávno rozmyslel konec kariéry a zamířil do Číny

Co mne opravdu mrzí je informovanost naší CZ/SK komunity. Jediná stránka, která je speciálně zaměřená na LoLko a dění na scéně a kterou čtou lidé pravidelně, podává naprosto zkreslené informace a tím, že se snaží své články pouze vyplnit, aby v nich vůbec něco bylo, mystifikuje čtenáře. Ve zprávě o posilách Dignitas se odvolává na kvality hráčů, které dokázali svým rankem v soloque. Nebudu se opakovat, kompetitivní zápasy nejsou hry v rankedech. A prý nevyhráli žádnou soutěž, protože hráli ve „slabých týmech.“ Kdyby byli tak dobří, tak kvalitní, nebyl by tým, který sami tvořili, zase tak slabý, nebo ano? A věta „Korejci jsou bez diskuzí nejlepšími hráči“ mne opravdu zarazila. Těžko by šlo prokázat, že etnický původ hraje nějakou roli ve skillu v nějaké hře. Západní hráči jsou stejně tak dobří, jako korejští, jediný rozdíl je v mentalitě. Korejci obětují všechno tréninku. Patnáct hodin hraní denně? Není problém. Hraní je celý jejich svět. Na západě ale profesionálové přemýšlejí i do budoucna, věnují se v rámci svých možností škole a trénink delší než 8 hodin je velkou raritou. A zase bych uvedl učebnicový příklad – Locodoco. Současný kouč TSM měl po odchodu z USA velké problémy. Vše zasvětil hraní, školu odsunul bokem. Po pár týdnech doma v Koreji nahrál QQ vlog, kde si sypal popel na hlavu za to, že si nevšímal ničeho jiného. Mentalita je jediný rozdíl, nikoliv inteligence, ale nasazení. Dovolte mi připomenout tým CLG.EU. Pětice Evropanů Korejce dokázala s přehledem porazit. Čas strávený u hry je rozhodujícím faktorem. Ten zapříčinil to, že Korejci pouze méně chybují, v Evropě je ale mnoho hráčů, kteří jsou na stejné nebo i vyšší technické úrovni než někteří Korejci.

Tato stránka také napsala, že by příchod dvou posil do USA mohla oživit NA turnaje a ingame laddery. Oživit? Nikoliv. Tyto migrace mají největší potenciál západní scénu zničit. Každý region je něčím unikátní, každý region baví diváky a fanoušky něčím jiným. Pokud se ale organizace budou spoléhat spíše na zahraniční hráče než domácí talenty, budeme se nudit. 

e1417722823797768

Locodoco jako hráč neuspěl, a tak se vrátil aspoň jako kouč

Další příklad z praxe – Ryu a H0R0 ve francouzském Milleniu. Naprosto vyhajpovaný přestup, jenž skončil fiaskem v LCS Promu. Člověk, který sledoval OGN věděl, že do Francie nepřicestuje žádná extratřída. Ryu byl v nejvyšší lize spíše podprůměrným hráčem, jenž dokázal předvést přijatelné mechaniky jen za jednoho šampiona – Ahri. Zapomněli jste, jak ho ztrapnil Faker? On se dokázal ztrapnit i sám bez pomoci enemy teamu. Ryu je naprosto předvídatelný hráč. Žádné extra kvality v evropském turnaji také nepředvedl. A to ani nehrál proti těm nejlepším. A nezkoušejte mi tvrdit, že ho stáhl tým. Co se H0R0a týče, ten rovněž nikdy nepatřil k nejlepším své role. Pro Millenium byl ale dobrou volbou, alternativ pro tým s ambicemi na návrat do LCS přece jenom po odchodu Kottenx nebylo mnoho. Sežeňte v dnešní době dobrého junglera. Na západní scéně bychom našli možná 4 top tier jungle hráče. Stejné problémy má i tým CLG v USA. Ale to jsem odbočil.

Největším vtipem v posledních dnech je přestup Ryu do týmu Roccat, tedy údajně pouze dočasný na turnaj IEM. Jasně, Roccatům chyběl midlaner, ale vykoupit z bazaru použitého Korejce, který Xkrát selhal, to není dobrý nápad. Budu se moc smát, až se „předvede“ v Kolíně nad Rýnem.
Dalším příkladem je Seraph v CLG. Seraph patřil k top hráčům korejského challengeru,  v jeho předchozím týmu ale pouze vyhříval lavičku. Kolem něj byl ale samozřejmě velký hype, protože Korejec a protože soloque rank. A jak dopadli CLG? Krásné šesté místo a těsné udržení v LCS. 

e1417723905374664

Do Číny v uplynulých dnech odcestovalo také dost korejských hráčů. Imp, PawN, DanDy, Mata… Čínská organizace L.ACE, jež pořádá turnaje LPL, se ovšem proti tomuto přívalu brání po svém, což se mi opravdu dost líbí. Před dvěma dny představila nové pravidlo, kde uvádí, že v jedné aktivní sestavě nesmí být více než 2 cizinci současně. Toto pravidlo „fair play“ upřednostňuje domácí hráče před zahraničními, což zabrání tomu, co jsem zmiňoval výše. 

Vůbec se nesnažím tvrdit, že by se neměly dávat šance hráčům přestupovat a rozhodovat se mezi kontinenty. Přestupy přece jen udržují ligy zdravé a zábavné. Rozhodně by se ale neměly obměňovat sestavy na základě předsudků. Pro mne je talentovaný Evropan v evropském týmu více, než světoznámý Korejec. A nehledejte za tím rasismus.

150 150 admin

Leave a Reply