Po třetích Worlds stoupal zájem o streamy hráčů SKT T1 (tehdejších vítězů), které ale nikde nebyly k nalezení. Na velký popud fanoušků zvenčí podepsala během roku 2014 jihokorejská multimediální organizace Azubu streamerské smlouvy s hráči tohoto týmu, zejména pak s tím, o kterého byl zájem vůbec největší – Fakerem. Fakerovy streamy byly velice oblíbené, nicméně nestreamoval pořád. Po splnění streamovacího času stanoveného smlouvou se hráč věnoval hře spíše v soukromí.
Jeden člověk dostal ale skvělý nápad – veřejné restreamování všech Fakerových her v soloqueue pomocí herního spectate módu. Zřídil tak na twitch.tv kanál SpectateFaker, na kterém mohl kdokoliv bezplatně sledovat korejskou hvězdu při hraní. Streamer pod přezdívkou StarLordLucian však netušil, co tento nevinný stream, který sledovaly i tisíce lidí v jeden okamžik, rozpoutá.
Pozornosti Azubu tento stream samozřejmě neunikl. Organizace vlastnila práva na Fakerův stream, a když se Fakerovy hry objevovaly na největší konkurenční stránce twitch.tv, začala jednat. Vedení Twitch.tv, tedy stránky, na které Lucian Fakerovy hry vysílal, obdrželo od Azubu upozornění na DMCA (Digital Millennium Copyright Act, zákon v americkém právu z roku 1998 – v kostce jde o autorská práva na digitální obsah) s tím, že Lucian zneužíval obsah Azubu.TV. Do záležitosti se vložil i Riot s podivným přístupem k celé věci. Spoluzakladatel společnosti, Marc „Tryndamere“ Merrill, dokonce uvedl, že Faker samotný požádal o zrušení streamu. V souvislosti s tím se začal v internetových diskuzích objevovat pojem e-stalking – Lucianův počin byl několikrát přirovnán i k fanatismu a jakémusi digitálnímu pronásledování.
Sám Lucian na Redditu napsal o svém přesvědčení, že právo je na jeho straně. Vyzval Riot k prohlášení, které mu bylo posléze poskytnuto skrze internetovou podporu. Tam stálo, že bez povolení daného hráče by neměl zřizovat stream jeho zápasů. Proti Riotu a Azubu ale hraje několik faktů. Tím hlavním je jedno ze základních ustanovení v podmínkách používání League of Legends – žádný hráč nevlastní svůj účet ani nic, co k němu náleží. To vše Lucian umocnil faktem, že pro restreamování používal pouze herní funkci Spectate, jež je zahrnuta přímo v clientu hry, a stránku OP.GG, jež umožňuje sledovat hry hráčů, které nemáte ve friendlistu. Právně vzato je protiakce Azubu neoprávněná a Lucian žádná ustanovení neporušil. Nevysílal totiž nic, co by Azubu náleželo.
Věc není zdaleka u konce, jelikož do věci se vložil sám Faker a organizace SK Telecom a ve vzduchu zůstává viset jedna morální otázka – měl by hráč schvalovat stream svých her? Pokud ano, mělo by se jedno ze základních pravidel o vlastnictví účtů změnit?
Leave a Reply
You must belogged in to post a comment.