Předešlé řádky asi nejsou pro nikoho z vás až tak velkým překvapením, víte ale, díky čemu se tohle všechno stalo realitou? Intel zkusil kolemjdoucím v ulicích Prahy položit pár otázek k tomuto fenoménu a dostal skutečně pestrou škálu odpovědí. Můžete se na ně podívat v videu:
Ano, stojí za tím tzv. „Mooreův zákon„. Spoluzakladatel společnosti Intel Gordon Moore si už tři roky před jejím vznikem povšiml, že počet tranzistorů v čipu se bude geometrickou řadou zvyšovat. Asi sotva tehdy v roce 1965 tušil, že přišel s revoluční myšlenkou, která vstoupí do historie a bude motorem zcela zásadní technologické změny v následujícím půlstoletí. S blížícím se padesátým výročím, které připadá na 19. dubna 2015, jsme se zeptali několika českých osobností, co pro ně Mooreův zákon znamená a jak vidí jeho osud v budoucích letech. Zajímavé postřehy a predikce vám přiblíží spisovatel a publicista Ondřej Neff, publicista a popularizátor vědy Petr Koubský, rapper a výtvarník Vladimír 518 a manager společnosti Intel pro školství a vzdělávání Pavel Kubů.
Stále je pro vás těžké si představit, s jak malými rozměry dnešní technika operuje nebo jak rychlé bylo tempo jejího vývoje v posledních desetiletích? Máme tu pro vás srovnání s příklady z běžného života. Kdyby kupříkladu tranzistory v chytrých telefonech s procesory Intel Atom zůstaly velké jako v prvním CPU Intel 4004 z roku 1971, byl by jen mikroprocesor takového zařízení velký jako parkovací místo. A víceméně opačná situace: současné čipy bychom museli zvětšit na velikost rodinného domu, abychom mohli jednotlivé tranzistory vidět pouhým okem. A jak by to vypadalo, kdyby se veškerá technika zmenšovala dle tempa udávaného Mooreovým zákonem? Například auta by byla velká jako mravenci. Spoustu dalších příkladů naleznete v přehledné infografice k padesátému výročí Mooreova zákona.
Všudypřítomný duch inovace živený Mooreovým zákonem inspiruje lidi po celém světě. Jde o mladé tvůrce, inovátory, nadšené vynálezce, vědce nebo lékaře, ti všichni nás budou i nadále oslňovat novými nápady a průlomovými objevy, které si dnes nedokážeme ani představit.
Leave a Reply
You must belogged in to post a comment.