mIRC – návod

Výhodou nad internetovými „chatovacími“ stránkami je pevná základna, kterou má program na vašem pevném disku, a proto vám může nabídnout stabilnější prostředí s mnoha vymoženostmi, které jsou na internetových stránkách nereálné. Nejsou zde žádné reklamy a přenos dat je řešen velmi úsporně, s jednou přezdívkou můžete být na libovolném počtu místností najednou, pouhým dvojklikem můžete komunikovat pouze s jedním vybraným uživatelem (podobně jako ICQ), nepotřebuje žádnou registraci ? nemusíte si pamatovat uživatelská jména, hesla, atd. Takže pokud si chcete on-line pokecat o airsoftu, tak neváhejte a čtěte dále!

Kde si mohu mIRC opatřit a jak ho nainstaluji?

mIRC lze stáhnout z internetových stránek www.mirc.cz, kde je k dostání nejnovější anglická a česká verze programu (velikost se pohybuje okolo 1,5 MB). Stažený soubor je pouze instalační, proto je potřeba podstoupit ještě jednoduchou instalaci programu. Ve finální podobě zabere program na vašem pevném disku 2 ? 3 MB místa. Po této instalaci je potřeba ještě program nastavit, aby bylo možné se připojit do správné sítě místností. Pro nápovědu čtěte bod ? „Jak se připojím k ostatním uživatelům?“ POZOR! Nové verze se již musí registrovat, proto doporučujeme některou z následujících možností!

Jak se připojím k ostatním uživatelům?
Pokud jste nainstalovali mIRC ze servru www.mirc.cz, budete potřebovat trochu nasměrovat jak začít. Nemusíte se ničeho obávat, všechny kroky provedete pouze jednou a při příštím spuštění budete již hned připojeni.


Poznámka: pokud v předcházejícím bodě zvolili možnost č. 1 nebo č. 2, musíte postupně projít celou tuto stránku. Pokud jste zvolili možnost č. 3, vaší pozornost zde poutají pouze body 3.3, 3.4 a 3.5.


1. Spusťte program souborem „mirc.exe“.
2. Odškrtněte políčko v levém spodním rohu okna „O aplikaci mIRC“ a zavřete toto okno.
3. Mělo by se vám oběvit okno „mIRC možnosti“ (pokud ne, najděte ho z nabídky Soubor -> Možnosti nebo klávesovou zkratkou Alt + O). Zde dejte dobrý pozor při nastavování následujících voleb:
  3.1. mIRC servery: „All“ (první možnost ve výklopce).
  3.2. Ve druhé výklopce nalistujte „QuakeNet: Libovolný server“ (zhruba ve třech čtvrtinách výklopky).
  3.3. Celé jméno: zde napište co uznáte za vhodné, stejně tak jako u E-mailové adresy.
  3.4. Přezdívka: zde napište vaší přezdívku, pod kterou vás budou vidět ostatní uživatelé. Nejsou povoleny mezery, tečky, čárky, obyčejné závorky, @, / a další speciální znaky. Číslice jsou povoleny, ale první znak přezdívky nesmí být číslice.
  3.5. Alternativní: Zde napište jinou verzi vaší přezdívky pro případ, že se někde na síti QuakeNet: Libovolný server objevil člověk se stejnou přezdívkou (nemusí být ve stejné místnosti jako vy, dvě shodné přezdívky na stejné síti jsou nepřípustné).
  3.6. Odškrtněte políčko „Neviditelný mód“.
  3.7. Když se podíváte na levou stranu okna „mIRC možnosti“, uvidíte jakýsi „strom“ podobný např. tomu, který znáte z Průzkumníka. Stojíte na položce „Připojení“. Přesuňte se na políčko „Možnosti“.
  3.8. Zaškrtněte „Připojit při spuštění“ a „Znovu připojit při odpojení“ a odškrtněte „Zobrazit připojovací dialog při spuštění“.
4. Klikněte na OK a následně na třetí ikonu zleva nazvanou „Složka kanálů“ (kanál = místnost). Je to ikona složky známá z Windows se symboly #+. Dole vyškrtněte „Otevřít po připojení“ a vpravo klikněte na „Přidat“.
  4.1. Kanál: #eSuba
  4.2. Heslo: ponechte prázdné
  4.3. Popis: ponechte prázdné
  4.4. IRC síť: All
  4.5. Zaškrtněte „Přijít do kanálu po spuštění“
  4.6. Potvrďte OK a zavřete okno „mIRC seznam kanálů“
5. Konečně klikněte na ikonu blesku pod nabídkou „Soubor“ a připojte se na síť do místnosti #eSuba (názvy místností začínají znakem #, který na české klávesnici napíšete klávesovou zkratkou pravý Alt + X)


Nyní jste již v místnosti a můžete začít s konverzací, ale ještě před tím doporučujeme přečíst si odstavce „Popis programu mIRC“, „Základní dovednosti s programem mIRC“. Příjemnou zábavu!

Popis programu mIRC
Okno programu mIRC se dělí na několik částí. Ta největší je místo pro samotný rozhovor, kde můžete sledovat rozhovory a odpovědi ostatních uživatelů stejně tak jako svoje řádky. Různými barvami jsou vyznačena systémová sdělení (většinou začíná hvězdičkami). To může být např. „téma“, jakýsi nadpis, což je první sdělení při připojení do místnosti. Každá místnost má své vlastní „téma“, kde se zpravidla uvádějí novinky a aktuality. Další sdělení, pokud je na místnosti nastaveno, je „welcome message“, které zpravidla informuje o zaměření místnosti.




Druhou, technickou částí, je horní nástrojová lišta s ikonkami. Slouží k nastavení připojení, chování programu, změně vzhledu, skriptování atd.




Vpravo máme dva velmi důležité sloupečky. Prvním z nich je seznam uživatelů v místnosti, ve které se právě nacházíte a v druhém je seznam všech místností ve kterých se v současné době nacházíte. Pokud je místnost vypsána červenou barvou, znamená to, že někdo v místnosti promluvil, když jste nebyli přítomni a tmavě modrá barva značí také novou zprávu, ale tentokrát systémovou.




Poznámka: místnost „Status“ se vždy otevře po připojení na síť a nelze ji zavřít. Je to trochu zvláštní místnost, kde k vám promlouvá samotný program a kde nemůžete psát nic jiného, než příkazy programu (viz. „Základní dovednosti s programem mIRC“). Pokud se vám něco nedaří, např. změna přezdívky, podívejte se nejprve do této místnosti, často zde naleznete odpověď. Nejčastěji se zde dozvíte, že zadanou přezdívku již používá někdo jiný nebo, že obsahuje nepovolené znaky, dozvíte se zde kdy vás někdo vyhodil z místnosti a z jakého důvodu apod.

Základní dovednosti s programem mIRC
Program se ovládá pomocí jakéhosi příkazového řádku úplně dole. Pokud píšete normální text a potvrdíte klávesou Enter, text se vypíše jako obyčejná zpráva do místnosti. Pokud text začíná znakem „/“, říkáte, že mluvíte s programem a píšete mu nějaký příkaz. Zde je přehled základních příkazů:


/nick Alik ? změna přezdívky. Pokud proběhne úspěšně zobrazí se vám systémová zpráva např.: „*** Alik_ve_meste je nyní znám jako Alik“. V opačném případě hledejte odpověď v místnosti „Status“ (důvodem může být např. to, že danou přezdívku používá již někdo jiný).


/join #cod.cz (nebo také jednodušeji /j cod.cz) ? vstup do další zvolené místnosti. Pokud bude žádost vyřízena kladně, objevíte se v nové místnosti, která se vám okamžitě přepne jako aktivní. V opačném případě hledejte odpověď v místnosti „Status“ (důvodem může být například ten, že vstup do místnosti je chráněný heslem). Poznámka: tímto způsobem můžete také vytvořit vlastní místnost. Stačí název místnosti zadat takový, který neexistuje. Po opuštění však místnost opět zaniká se všemi rozhovory i nastaveními.


/leave ? opustí místnost ve které napíšete tento příkaz. V opačném případě zkontrolujte, zda máte příkaz správně zapsán (překlep nebo mezera před lomítkem, obrácené lomítko apod.). Poznámka: další způsob jak opustit místnost, je klepnout na ni pravým tlačítkem v seznamu místností a zvolit „Zavřít“.


/quit ? odpojí se ze sítě (ale nevypne program). V opačném případě zkontrolujte, zda máte příkaz správně zapsán (překlep nebo mezera pře lomítkem, obrácené lomítko apod.). Poznámka: stejně se lze odpojit pomocí ikonky přetrženého blesku v levé horní části obrazovky pod nabídkou „Soubor“. Pokud program zavřete klasicky přes křížek v pravém horním roku nebo pomocí jiného způsobu, program vás ještě před samotným ukončením automaticky odpojí ze sítě.

Co znamenají znaky @ a + před jmény některých uživatelů?
mIRC je velice důmyslný program, proto musí mít také důmyslnou administrativu a správu místností. Každý uživatel má v místnosti nějaká práva (v každé jiná). Tyto práva se v terminologii programu mIRC nazývají „flagy“. Hlavní flagy jsou:


v (voice) ? projeví se jako „+“ před přezdívkou vlastníka. Jedná se o běžného uživatele s jedním jediným právem navíc, které však ve většině místností nemá opodstatnění a proto se s ním nebudeme zabývat. Voice většinou dostávají vážení hosté místnosti, aby byli odděleni od běžných uživatelů.


o (operator) ? projeví se jako „@“ před přezdívkou vlastníka. Tento uživatel je pro místnost důležitý a je pověřený jejím řízením. Může z místnosti vyhazovat nežádoucí návštěvníky, jednorázově (*) udělovat uživatelům voice a jiné operatory, měnit téma a částečně nastavovat vlastnosti místnosti.


m (master) ? na první pohled není poznat, ale zpravidla má také „@“, protože se jedná o vyššího operátora, který může nastavovat všechny vlastnosti místnosti (včetně „welcome message“) a darovat (odebírat) trvalé (*) voice a operátory ostatním uživatelům.


n (owner) ? vlastník místnosti je nejvyšší možný stupeň, který je ještě vyšší než master. K jeho pravomocem přibylo ještě stanovavání dalších masterů a jiných vlastníků. Vlastník je zpravidla jeden nebo dva a bývá to člověk, který založil a registroval (*) místnost.


(*) Zde je ještě potřeba vysvětlit několik věcí, abyste mohli rozlišovat pojmy jednorázový, trvalý a registrovaná a neregistrovaná místnost. Vše spolu úzce souvisí. Neregistrovanou místnost může vytvořit každý jednoduchým příkazem /j jmeno_neexistujici_mistnosti. Ta má omezené možnosti ? není zde žádný vlastník, pouze voice a operátoři a nemůže zde být zadána ani žádná „welcome message“. Je to primitivní místnost, která zanikne jakmile ji všichni uživatelé opustí. Tuto místnost lze samozřejmě zase kdykoliv znovu vytvořit, ale může se stát, že vás někdo předběhne. Proto se provádí registrace místností, aby nemohlo dojít k tomu, že ji začne používat někdo jiný. Po registraci (která má svá pravidla a nemůže ji provádět kdokoliv, ale tím se teď nebudeme zabývat) se v místnosti objeví administrační bot, který zde působí 24 hodin denně a proto místnost nezanikne. Tento bot také registruje seznam oněch „flagů“ pro každého uživatele a pamatuje si např. i onu „welcome message“. Zpravidla se jmenuje „L“, ale můžete se setkat i s názvy „Q“, „F“, „H“, „W“ atd. Jejich rozdíl je v tom, že každý „umí“ jiné „dovednosti“, ale to už je zase zbytečně složité. Nyní ještě zbývá vysvětlit pojmy jednorázový a trvalý „flag“. Pokud vám nějaký operátor daruje např. voice, po odpojení o něj zase přijdete a při příštím připojení ho mít nebudete. To je jednorázový flag. Trvalý je potřeba zapsat do paměti administračního bota, který vám potom ono voice bude přidělovat automaticky při každém připojení do místnosti. Trvalý „flag“ může darovat pouze master nebo vlastník.

Seznam nejpoužívanějších zkratek v internetovém nářečí

Anglické zkratky:


LOL ? Lot Of Laugh
ROFL ? Rolling On the Floor Laughing
DOFL ? Death On the Floor Laughing
STFU ? Shut The Fuck Up
AFK ? Away From Keyboard
MSG – Message
BTW ? By The Way
PLS ? Please
THX ? Thanks
OMG ? Oh My God
OMFG ? Oh My Fucking God
CU ? See you
K ? OK


České zkratky:


JJ ? Jo, Jo
NJ ? No jo
NJN ? No jo, no
NZ ? Není zač
Z ? Zdar


Andrew

150 150 admin

Leave a Reply