Inspirací k napsání krátké úvahy mně byl článek v týdeníku Respekt od Jana Kovalíka (Hra, která tu ještě nebyla, Respekt 41/2005). Autor se v krátkém zamyšlení a zároveň minirecenzi hry Fahrenheit zmiňuje o vývoji současného herního trhu, který dokládá fakty. Mně nezbývá než s Janem Kovalíkem souhlasit. Zakončil jsem tak několika měsíční uvažování o tom, proč vlastně ještě hraji na počítači a také jak peníze ubíjejí originalitu.
Nechme první problém stranou, věnujme se radši druhému. Hry (single) mě baví přibližně 6 let, on-line se jim věnuji cca rok. Troufám si říci, že za tu dobu jsem jich vyzkoušel úctyhodnou řadu, pozoruhodné ovšem je, že od dob mého připojení k internetu preferuji akorát jednu či dvě..Schválně si všimněte, kolik nových her vyšlých v průběhu roku Vám stálo za vyzkoušení (jak single, tak multi) a když už, vracíte se k ní pravidelně? Že ne? V tom případě jste možná stejně znechuceni současným vývojem právě tak jako já. To, co by chytlo každého hráče, veterány, kteří pamatují první díly nejvýznamnějších pecek současnosti, se zkrátka nevydává. Uměle se totiž nastavují tituly, které nenabízí tolik důležitou hratelnost, ale grafický kabátek, který hra po chvíli svlékne a obnaží se. Nic víc, nic míň. Už mě nebaví věčné Tycoony ? , bezduché střílečky, či jiné hry těžící z ukradeného konceptu pařanského block-busteru?
Za vším, jak jinak v dnešní době, stojí peníze. Na jedné straně se vývojářům divit nemůžeme. Chtějí se přiživit na tom velkém herním koláči, dělajíce hry, které po nich žádá doba. Přiznejme si, že ve většině případů vyloženě s komerčním neúspěchem..Kolikrát jsme zažili mediální masáž a pak, jak se říká, skutek utek.
Na straně druhé, pokud se najdou schopní vydavatelé nebojíc se investovat do nejistých projektů, a originální EA nepoznamenané studio, jsou tyto subjekty schopné udělat díru do šedivého herního plátna. A zde se dostávám i ke hře Fahrenheit. Na dnešní měřítka vskutku originální hra, která sází na neobyčejně zajímavou zápletku a celkový neokoukaný herní koncept. Nechci zde hru recenzovat, budiž ale Fahrenheit důkazem, že i v dnešní době se dají ?dělat? originály. Bohužel, díky takřka monopolnímu postavení EA na poli distribuce, se na světlo nedostane spousta dílek stojících nad průměrem. EA je nevydává, protože prvotním úmyslem je zisk, a NENÍ ochotna riskovat. I když ve výsledku by mohl být úspěch znásobitelný vícekrát, než u průměrného titulu vydávaného EA. Ostatní vývojáři by tak načerpali sebevědomí a nebáli se šáhnout po výstředních kouscích a nápadech schovaných v šuplíku.
Proto si myslím, važme si každé hry, která nám netahá jen z kapsy peníze, ale také nás k něčemu inspiruje či zanechá určité poselství.
Martin Synkule aka Burster (Buřt)
Leave a Reply
You must belogged in to post a comment.